Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог Напојување за Радеон 6700XT

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Ти треба уште да се мислиш за да купиш солидно 750Вати напојување од Пане ?
Мислењето е автоматски споено:

Дали Cooler Master G700 GOLD добро би се справил со 6700XT
Да ! Без размислување..
(мојата работеше на ЕВГА Бронзе 450Вати -па за тоа нема проблем. Само 450Вати не се доволни - Јес да ќе тера ама мора малку луфта да има - може да прегрее 450ка...) Па и 550 е на граница...
Земи му го CX750 Corsair за 2500ден (јас искрено го меркав ама не ми треба баш) и уживај, Ние сме на 220В овде - голд напојување не ни треба баш - ефикасноста на напојувањата зависи од напонот - на 120В препорачливо е Голд да ставиш . Едино голд ако сакаш заради квалитет на деловите внатре (ефикасност исто ама пак ќе ти кажам - Бронзе на 220 има доволно висока ефикасност и не грее)
 
Последна промена:

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
706
1.117
Дали Cooler Master G700 GOLD добро би се справил со 6700XT
Веројатно да, ама шо знам за долгорочно како ќе те служи.
Имам земено coolermaster mwe gold 750 настаро од форумот и во рок од 7-8 месеци почна да си пуфа и тоа со 1060ка.
После прочитав дека некои од компонентите во буџетните модели на coolermaster имале тенденција да станат нестабилни после долгорочна употреба, особено ако ти е оставен константно уклучен компјутерот.
Моментално користам CX750 ко шо објавил Пане, исто земено од растурен риг, го користам на 5700xt која влече поише струја од твојава и не сум приметил проблем нит сум прочитал лоша рецензија за тоа напојување.
За 4500 тешко да најдиш Tier A напојување освен на старо ако ти се погоди, ама изборот е твој.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
1695129562772.png
Ова е Голд напојување

1695129704558.png
Ова е Бронз

Голд на 115В има 92% ефикасност
Бронз на 220В има 91% ефикасност

Мало објаснување за оние што не им е јасно за што зборам ... :cautious:
Hence - „Ние сме на 220В овде - голд напојување не ни треба баш - ефикасноста на напојувањата зависи од напонот - на 120В препорачливо е Голд да ставиш „ не е воопшто смешно и држи вода и тоа како.
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Тоа важи само за тоа напојување и не е генерално применливо на сите напојувања.
Ако мене ми реплицираш - апсолутно неточно.
Бројките се исти за сите Бронз и Голд напојувања...(варираат 1% можеби за сите Бронз и Голд напојувања)
Еве демантирај - дај цифри од друго напојување каде вредностите за ефикасност се сосема други..
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
До отворачот на темата, купи си голд напојување, остави го филозофот.

или

What-is-Effciency.jpg


PSUVoltage.jpg

Погледнете го атачментот 129619

Епа ? Платинум имаат еден процент подобра ефикасност ? Тоа е демантот ?
Сликите го потврдуваат тоа што го кажав. При повисоки напони - поголема ефикасност имаат -СИТЕ напојувања.
И не се плаши - не сум јас доволно паметен да го приметам пресметам или измислам ова. Од форуми сум читал од попаметни.
Поентата ми е - ако си на 120В - Бронз не те крпи. Слаба ефикасност , ќе загрева...
Ако си на 220В -може да поминеш со Бронз ... Зошто има приближно иста ефикасност како Голд на 120В.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
Ќе го оставам извадогов овдека како многу важен во целата дискусија зашто голд а не бронза, не е во прашање само ефикасноста која што да бидеме искрени и не најголем приоритет при избор на напојување (секако дека игра улога меќутоа не е главната улога)

"Even though expensive, high efficiency supplies help save on electricity costs, are more reliable and less noisy and require less cooling. These often use higher quality and better characteristics components to produce better outputs with fewer ripples, less noise and heat, and better voltage regulation. These components selection includes the switching devices, heavy duty capacitors and chokes in addition to better soldering work. In addition the design of the circuit may also reduce power losses and improve the efficiency."
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Ќе го оставам извадогов овдека како многу важен во целата дискусија зашто голд а не бронза, не е во прашање само ефикасноста која што да бидеме искрени и не најголем приоритет при избор на напојување (секако дека игра улога меќутоа не е главната улога)

"Even though expensive, high efficiency supplies help save on electricity costs, are more reliable and less noisy and require less cooling. These often use higher quality and better characteristics components to produce better outputs with fewer ripples, less noise and heat, and better voltage regulation. These components selection includes the switching devices, heavy duty capacitors and chokes in addition to better soldering work. In addition the design of the circuit may also reduce power losses and improve the efficiency."
За квалитетот и долготрајноста на вградени делови - не дискутираме , нели ?
Многу јасно дека во Голд се вградуваат многу поквалитетни делови , филтрирањето на напонот е подобро , регулацијата , толеранции на напони со понизок процент ... Тоа си стои. Ама сразмерно и цената е повисока.
А за дека Бронз „напојувањата не се за фрлање„ збори и фактот дека еве Пане продава куп такви - користени до максимум 24/7 а сепак исправни.
Факт е дека може да поминеш и со Бронз напојување - ништо повеќе .
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
Епа ? Платинум имаат еден процент подобра ефикасност ? Тоа е демантот ?
Сликите го потврдуваат тоа што го кажав. При повисоки напони - поголема ефикасност имаат -СИТЕ напојувања.
И не се плаши - не сум јас доволно паметен да го приметам пресметам или измислам ова. Од форуми сум читал од попаметни.
Поентата ми е - ако си на 120В - Бронз не те крпи. Слаба ефикасност , ќе загрева...
Ако си на 220В -може да поминеш со Бронз ... Зошто има приближно иста ефикасност како Голд на 120В.
Правиш споредба на бронза 220В со голд 120В, ко да правиш споредба во трка на коли со БМВ 200 коња и Сеат 100 коња, ама на БМВ да му ставиш граничник на 120км брзина да не развива повеќе.
Во просек од бронза до голд има разлика од 5% ефикасност, меѓутоа не е ова единствената разлика, има разлика и во самата изградба на напојувањето, звук, топлина итн.
Ако е ПЦ-то за гејмање и знаеме дека ќе биде на 100% use препорачливо е да се стави голд напајање, ако е ПЦ-то за офис работа или лајт таскови во тој случај во одредени ситуации може да се препорача и бронза.
Мислењето е автоматски споено:

А за дека Бронз „напојувањата не се за фрлање„ збори и фактот дека еве Пане продава куп такви - користени до максимум 24/7 а сепак исправни.
Факт е дека може да поминеш и со Бронз напојување - ништо повеќе .
Фактот што ти не го знаеш е колку на Пане бронзи му имаат рикнато, а колку златни.
Од искуство ќе ти кажам дека најмалце 10 бронзи ми имаат рикнато и само едно голд марка Enjoy (заради ова не ги препорачувам)
Билд на мајнинг риг со бронзени или бели напајања е самоубиство, најчесто ваквите склопени ригови се наменети за продажба, секој при здрав разум што сам склопува риг става голд.

Едит: сите бронзи што ми имаат рикнато се coolermaster
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Доста напојувања сум тестирал лично. Во случајов стануваше збор за исти риг , графички , сетинзи, освен напојувањата. При потрошувачка од 700 вати на компонентите.
1. Бронза напојувањата имаа 730 вати потрошувачка.
2. Голд напојувањата 690-700 вати.
3. Платиниум напојувањата 650 вати !
Краен заклучок : Се осеќа на потрошувачката на подолг период и заштедата е поголема на годишно ниво.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ние сме на 220В овде - голд напојување не ни треба баш - ефикасноста на напојувањата зависи од напонот - на 120В препорачливо е Голд да ставиш . Едино голд ако сакаш заради квалитет на деловите внатре (ефикасност исто ама пак ќе ти кажам - Бронзе на 220 има доволно висока ефикасност и не грее)
Секој пат кога мислам дека си одвалил најголеми глупости што може да се пишат во еден пост, за кратко време потоа инзенадуваш со пост со уште повеќе и потешки глупсоти. Едноставно си шампион, да имаше дисциплина во атлетика Глупости ќе беше апсолутен шампион и ќе уживаше популарност поголема од онаа на Ноле во светот на тенисот денес.

1) Нисконапонската мрежа во Македонија, како и во цела Европа и најголем дел во светот е 400V/230V
2) Ефикасноста не зависи од влезниот напон туку од вградените компоненти
3) Дали е 220V или 120V не игра никаква улога на ефикасноста
4) Ефикасноста на напојувањето нема никаква врска со квалитетот на компонентите кои се вградуваат во него.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
3) Дали е 220V или 120V не игра никаква улога на ефикасноста

Ај важи ...

Некој мерења и графикони џабе лупа на секое напојување и тие не важат ништо - пошто некое го'jдо така вика.
1695129704558-png.129591


А за омаловажување ,навреди, и дување тратлон да има -се знае кој ќе биде прво место.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Ај важи ...

Некој мерења и графикони џабе лупа на секое напојување и тие не важат ништо - пошто некое го'jдо така вика.
1695129704558-png.129591


А за омаловажување ,навреди, и дување тратлон да има -се знае кој ќе биде прво место.
Абре Николче, ти си легенда, да не речам тутурутка. Сертификацијата на напојувањето доаѓа според тоа колку е ефикасно напојувањето наменето за одреден пазар. Ако пишува дека е Голд сертифицирано за пазар каде влезен напон е 115V неможе да е помалку ефикасно од тоа што налага Голд сертификација. Во спротивно ќе е Силвер, Бронз или подоле. Или ако е повеќе ефикасно ќе е Платинум или Титаниум, нема да пишува 80+ Gold.
Тоа на графикот погоре е напојување со свич за избор на влезен напон и е наменето за многу мал специфичен пазар кој опфаќа незначителен %. Во Европа воопшто не се продаваат и не се носат, а во Македонија мислам дека е невозможно да најдеш некаде да купиш таков модел.
Е сега за најголемите пазари производителите прават напојувања за едниот или другиот напон (230V или 115V) при што ги дизајнираат соодветно така што ефикасноста на еден ист модел наменет за Амерички пазар е идентична со истиот тој модел наменет за Европски пазар.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
@gOJDO Зашто си губиш драгоцено време со недоделкани читачи по интернет?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.500
Членови
35.564
Најнов член
songzhu
На врв Дно