• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Напојување за PC-DESKTOP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LILDAX

Intern
20 март 2020
9
8
Здраво , ме интересира дали некој знае како мозам да поврзам матична плоча која има 16 пина со напојување Colermaster 500w mwe , бидејки тој има 24 пински приклучот а матичната Fejutsu p710 -intel q75 не подржува 24 или 20 пин , само 16 , и дали може да се најде адаптер и ако да каде би можело ?
 

Goce gl

Gaining Experience
3 март 2019
69
69
Не можиш да поврзиш и адаптер нема да ти заврши работа тое е фабрички така и тешко да функционира со друго напојувајње.можиш да отвориш упатство за матичната да видиш но како што кљжав тешко д функционира.прочитај Fujitsu proprietary 16 pin PSU - help
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Еј овој од тие најлошите има, само 12V идат во плоча. Исто и делл прават такви глупости на некој машини, па дури и мини ATX конектор за да биде „различен“ (а иначе е ист само помал)

1607093143835.png

Ама фуџитсуво е друго, 12V only, нема шанси со адаптер. БТЊ алал вера од Fujitsu да испадне Fejutsu :D
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,947
11,355
youtu.be
Џиуџитсу е голем мајкиндупач во однос на конекторите, јбг ... си го штитат брендот.
Како и да е, со малку инвенција и спретност (доколку ги имаш) може да се бајпасира секој довод.
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Според она што го знам било кој generic адаптер нема да ти заврши работа затоа што можно е производителот (во твојот случај fujitsu) да има proprietary решение за тоа која жица што точно прави и кој напон носи (ако носи). Затоа ако бараш адаптер потербно е да биде специфично направен за твојот проблем т.е конкретната матична

Ако толку ти стало до плочата, можеш да пробаш да направиш хибрид/ DIY решение. Ќе треба да најдеш конкретно упатство за плочата и да видиш секој од пиновите што улога има и колку напон му треба.
После тоа ќе си провериш која жица од напојувањето колку напон носи (нормално верифицирај со унимер за секој случај) и ќе си направиш custom спојување. Идејата е да не го уништиш постоечкиот 24 пински адаптер на напојувањето, туку да наставиш на него жици кои би оделе директно на матична (ризично и треба малце искуство со лемење) или да најдеш конекторчиња за да си направиш соодветен адаптер (имаш на алиекспрес, побарај нешто што ќе ти заврши работа).

Теоретски треба да работи, ама не познавам (лично) некој што направил вакво нешто :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,185
8,390
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Good luck lol

1607095489812.png
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

LILDAX

Intern
20 март 2020
9
8
фала ви на одговорот , значи треба нова матична :D , кратко кажано :D , сепак фала ви на инфо .
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,947
11,355
youtu.be
Ако е исправна и ако си ентузијаст, можеш да ја проработиш. :)
Адаптер чинам дека нема да најдеш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,552
Членови
28,725
Најнов член
bile86
На врв Дно