1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Напојување прави цела куќа да снема струја

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од kirems, 20 ноември 2018.

 1. kirems

  kirems
  Intern

  66
  39
  28 Април 2015
  Машко
  Ми треба помош од некој што се разбира од електроника или струја.
  Неколку пати се случува кога ќе поврзам напојување на некоја матична шо ја тестирам, кога ке го кликнам свичот назад, сите сјалици се затемнуваат и бавно трепкат(како некој вид осцилација) . Веднаш го исклучувам напојувањето но трепкањето продолжува уште некое време и после се стабилизира. Денес се случи и да не се стабилизира туку снема струја скроз, а ниту еден осигурач не беше паднат. Комшите сите имаја струја :). Ова се случи на две различни напојувања, од кое едното го користам на мојот компјутер и нема проблем. Откако снема струја доаѓа скроз на кратко 10тина пати и пак снемва, и по некое време си дојде никому ништо. Прашање: Дали е нешто проблем со мојата инсталација, или проблем со инсталацијата од трансформатор до куќа, да се ремети фреквенцијата на AC-to поради трансформаторите во напојувањата (лупам).
  Благодарам
   
 2. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  normalno e to. ne samo so kompjutersko napojuvanje tuku i so drugi alati sto ke povlecat mnogu struja odednash. osobeno se cuvstvitelni stedlivite sijalici (i led i fluorescentnite). Mene mi se slucuva vo pretsobjeto sijalicata da trepnuva (kaj sto imam stedliva sijalica), koga ke ja uklucam sijalicata vo sosednata soba kaj sto imam druga stedliva sijalica. A ko ke uklucam pravosmukalka i slicno, trepkanjeto e mnogu potencirano. E sega to sto si snemal struja mozit da ti e nesto so tablata so osiguruvaci, osobeno ako imash od tie elektromagnetnite osigiruvachi i vo sluchaj da na nekoja linija ti povleci povekje struja, tie znaat da se zaglavat (bukvalno), znaci ne da padne osiguruvach, tuku da zatai. Novive osiguruvachi se mnogu osetlivi na takvi pikovi na struja. Mislam deka so eftinite osiguruvachi toa se slucuva pochesto. Vo princip so starite osiguruvachi nema da dojdesh do situacija kako sto kazuvash da snemalo struja a da nema padnat osiguruvach pa posle sama da dojdi. A ako slucajno imash od starite osiguruvaci i ova sto go kazuvas ti se slucuva, iskreno mislam deka vo pravo se deka ti treba nekoj da ti ja otpee instalacijata :)
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kirems

  kirems
  Intern

  66
  39
  28 Април 2015
  Машко
  Ама то е проблемот, шо нема никаков напон на него. Трепканњата кога ќе се случи ова не е само затемнување туку како да фати некој да ги мрда жиците од бандера (баги е драматично), и не можам ни со една друга направа освен со напојувањето да го реплицирам овај проблем. Термо печка 6ка можам да уклучам, да малце се затемнуват сјалиците, ама нема вакво трепкање. Иначе имам комбинаци од штедливи, лед и сјалици со жичка и на сите се гледа ова, а осигурачите ми се од новите(ETI-небаре поквалитетни биле) , немам бушони.
   
 4. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  ko ke go uklucis napojuvanjeto, se polnat dvata golemi kondenzatori sto se vnatre i togash imas nekolku pikovi na visoka struja sto se pojavuvaat i zatoa taka se slucuva. Izgleda strujata sto ja povlekuvaat tie kondenzatori e dovolno golema za osiguruvacite da se zbunat, da neznaat dali da isklucat struja ili ne (najednostavno da go objasnam problemot). Iskreno za reshenie na problemot neznam. No mislam deka ova e nekoja logika koja go objasnuva problemot. No vikash deka i cela kukja ti snemala struja ednashka. Sto mi izgleda kako da e FID sklopkata. Patem ako imash protochen bojler za kapenje, moj sovet e da naprajs nekoe podetalno istrazuvanje, da se konsultirash so nekolku elektrichari za mislenje. Ako imash nekoj da ti dade na usluga da smenish FID sklopka, osiguruvachi, pochni so toa pa ke vidish. Otvori ja tablata i pogledni dali site strafovi se dobro stegnati, moze da e nekoj labav kontakt. Dodusha ako prashash elektrichar, toj ke znajt najverojatno sto da ispitat.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,441
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Другар викни си електричар. Како може сите 3 фази да варираат не ми е јасно.

  Незнам дали живееш во куќа/стан, како и да е ако си на нормална 3 фазна струја од ЕВН (а мора да си освен ако од бандера не крадеш :) ) види над саатот треба да има 3 големи осигурачи од 25А. Види во каква состојба се. Мада мислам дека имаш поголем проблем со инсталацијата. Напојување не би требало да ја дестабилизира цела мрежа. Кога палиш клима или нешто друго што нагло повлекува над 1000W имаш ли проблем?
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  @ARMac bash toa shto pagjaat trite fazi, mislam deka e od FID sklopkata bidejki taa e edinstvena zaednichka tochka za site fazi. Paralelno na nea ima toa sto vikash trofazen osiguruvach, ili nekade go reshavaat so tri posebni koi gi povrzuvaat so mehanichka vrska.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,633
  10,217
  24 Јуни 2009
  Машко
  Обавезно електричар, исто да се провери дали заземјувањето е како што треба или е „нулувано“.
  Во спротивно создаваш шанси пожарникари да ти играт оро околу куќа/зграда!
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,441
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да заборавив на фи склопот. И јас го имам. Може е нешто дефектен. Во секој случај добар електричар обавезно.
   
 9. kirems

  kirems
  Intern

  66
  39
  28 Април 2015
  Машко
  Не ми е три фазна струјата. Се уште е монофазна. Низ дома инсталацијата ми е спремна за три фазна само уште од бандера да се донеси. А иначе немам проблеми со големи потрошувачи. Клима немам :) , ама бољер или печка ко ќе пуштам не прави никакви проблеми
   
 10. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  55
  3 Август 2018
  Машко
  @kirems bojlerot i peckata e vo princip kalem vnatre, i strujata oscilirat poinaku vo koloto. a kondenzatorite na napojuvanjeto rabotet poinaku. inace kako sto vikas monofazna ti e strujata, sredi si ja da ti e trifazna. Toa prvo, posle se ostanato sreduvaj.
   
  На Costigan_Jr и bxxxn им се допаѓа ова.
 11. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  66
  24 Јули 2012
  Машко
  Jas imav slichen takov problem. Treperea sijalici,se gasea palea uredi.. Proveriv osigurachi - eden majstor. Proveriv klimi i boljeri - vtor majstor. Na kraj im zvonev na EVN i vo rok od nekolku chasa dojdoa. Proverija se i se beshe vo red. Gi proverija i faznite sklopki koi se nadvor vo sandacheto nivno. Sreka moja sto bese temno(dojdoa 19-20h). Na kraj ispadna deka kaj nulata na glavnite fazni osigurachi popushtil shrafot. Se vide kako frla mali iskri. Smenija, prepravija, povrzaa i se se sredi.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  66
  24 Јули 2012
  Машко
  I mi dadoa i zapisnik od nivnata rabota koj go podnesov kaj niv vo EVN. Za site defekti nadvor od vnatreshnata mreza (defektite kaj faznite osigurachi ili vo nivnoto sandache) e nivna obvrska. I nivni troshok. Mi isplatija za site navedeni oshtetuvanja vo zapisnikot.
   
 13. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,286
  935
  1 Јуни 2016
  Дечки малце офтопик, некој добар електричар у скопјево или автокоманда?
  Демек исправен направен тостер ми го пратија од дома, прво ставање у штекерот испука, падна еден осигурач и тој главниот, го дигнав главниот се е ок, ама кога го кренав другиот штекери и сијалици у пола стан не работат, ваљда треба цел осигурач да се смени над врата.
  Знаете некој кој би можел да заврши работа? Фала.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 14. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко

  Just do it<Друже несум од Ск. но ако има неокј одма ти пишам>
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,286
  935
  1 Јуни 2016
  Not what I did. Најдов мајстор одма за среќа. Ќе помине утре.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...