• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Напојување - ПОМОШ !!!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ivanco^^^

Intern
12 октомври 2008
19
0
еј треба ми мала помош од вас.. надевам се дека темата нема да ми биде избришана додека не ми помогнете.. :ermm:

Значи вака имам домашно во школото да најдам на интернрт или на некој форум некој проблем со напојувањето и решение за проблемот (а само решението да не биде замена со ново).. само што веќе пребарав повеќе страни и никаде ни на едно место не најдов некој проблем со напојување.. најдов за другите делови ама за напојување никаде..
Ако можете да ми помогнете на некој начин.. да ми кажете проблем и решение или па некој линк до некоја страна или форум дека знаете дека има проблеми за напојување..
Домашното ми е до 31 октомври.. pls. за помош..
Фала однапред..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Hm... eve eden problem : Od grom izgorelo napojuvanjeto, se smenuvaat nekolku kondenzatori i toa povtorno raboti. :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Прегорен осигурач
Причина: поголема струја, краток спој
Поправка:смена на осигурачот и на делот кој направил спој

Ова прво ми дојде на памет
 
1 октомври 2008
278
9
да ако не е кварот во примарниот дел.. може .. исто така во примарниот дел при зголемување на напон , гори еден фет транизстор и најчесто едно побудно транзисторче, а може да се деси и да изгори некој високо напонски транзистор , обавезно че има надуени кондезатори и отпорник од еден кило ом , а да не зборуваме за грецовиот спој тој ќе биде партал секако
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

ivanco^^^

Intern
12 октомври 2008
19
0
Па да ама тоа не е финтата... јас напишав домашно така со замена ама ми го вратија и рекоа некој друг проблем.. дека тоа со замена секој може да го направи.. :lut2:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Епа како друкше ќе поправиш нешто или да го замениш или да си купиш ново
Јас незнам како би поправил нешто ако ен го смениш стариот дел
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
еве уште еден ти се скршил вентилаторот или прегорел си го заменил и ако успут нешто ти се покварило кондензатори или сл си заменил и работи.
малку глупо домашно имаш во поголем дел од случаите цркне трафото и едноставно не се исплати поново мотање со жица или купување ново трафо со исти излази туку купување ново напојување
 
1 октомври 2008
278
9
еве уште еден ти се скршил вентилаторот или прегорел си го заменил и ако успут нешто ти се покварило кондензатори или сл си заменил и работи.
малку глупо домашно имаш во поголем дел од случаите цркне трафото и едноставно не се исплати поново мотање со жица или купување ново трафо со исти излази туку купување ново напојување
“мотање со жица“ - нема теорија ова да се изведе ,пошто трафото е импулсно и може само машинкси да се премота.. исто така тоа работа на висока фреквенција и треба многу тенка жица
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Се откачила или скинала жицата од напојувањето до некој дел, поправка со повторно прицврстување односно лепење.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вака сега,
Пикни го пенкалото во кулерот и чувај го таму неколку минути.
Потоа однеси го на сервис и запишувај како го поправаат.:LOL:
 
1 октомври 2008
278
9
ej да нешто спомнаа дека може и некој проблем со кулер.. и за тоа можете да ми дадете пример.. :ermm:
еве ти го одговорот :
Кога кулерот е расипан доага до прегревање на елементите.. најбрзо ќе се надујат кондензаторите или ќе се исушат( тие се 1000mf 10v(u pokvalitetni napajanja sa po 16v) 100mf(10v) i 1mf(50v) ) овие сите се во секундарниот дел одма после диодите за стабилизирање на напонот од 5 и 3 волти .. (трите диоди што личат на транзистори и се на вториот ладилник). најчесто овие кондезатори се сушат, исто втори на ред се две диоди во ист правец кој се наоѓаат под калемот(една бакарна намотка со многу ногичиња) тие горат често, пази ова се е во секундарниот дел , а сега малку за примарниот :
Најпрво гори фетовецот кој го контролира стартниот напон од 5 волти односно напонот кој почнува да тече кога ќе се спојат црната и зелената жица на кабелот што оди до матичната(со ова почнува да работаи напајањето) така да овој транзисто брзо загреве затоа што е прв на удар, исто така ако не се добро притагнати другите два тразистори и поради големата топлина на фетовоцот(сите се на ист ладилник т.е на првиот) може да ги одведе и нив во темички бег односно да изгорат.. поради голема температура горат и 4 диоди (кои го сочинуваат грецовиот спој) тие горат така што од голема топлина почнуваат да пропуштаат во двата правца и затоа гори осигурувачот кој е на фазата од 220v/ac.. може да се деси поради х причини да се изгори и некое мало побудно транзисторче .. исто мора да се проверат сите кондензатори со есер метар за да не дојде до понатамошни компликации..

едит: http://www.gem.hi-ho.ne.jp/katsu-san/audio/EL34PP/el34pp_power2.gif - ова е шема на старт тип на напојување за пц
 
15 август 2008
7
0
Последново е закон :bravo:. Ке ја збркаш професорката хаххахах. А на мене ми треба за проблеми со процесорот. Освен прегорен друго нема:)). Да беше нешо за телефони, партал ке го напраев домашното:p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

ivanco^^^

Intern
12 октомври 2008
19
0
Последново е закон :bravo:. Ке ја збркаш професорката хаххахах. А на мене ми треба за проблеми со процесорот. Освен прегорен друго нема:)). Да беше нешо за телефони, партал ке го напраев домашното:p
па да де ќе ја збркам.. ама проблемот е што она траже ПРОБЛЕМ и РЕШЕНИЕ.. а таму имам само дадено можни проблеми..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
“мотање со жица“ - нема теорија ова да се изведе ,пошто трафото е импулсно и може само машинкси да се премота.. исто така тоа работа на висока фреквенција и треба многу тенка жица
јас не реков рачно да се мота али таква машинка може многу лесно да се направи

а какви се жиците убаво види, позз:baknezh:
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Земи едно напојување стај го во тетратка, однеси и го на професорицат тресни и го од глава...од ударот напојувањето ке се расипе и после земи поправи го тука пред неа и готова работа:))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Stvarno... vekje nema odgovori za tvoite pobaruvanje... znaese defekti mozat da se tie i tie i reshenija za niv... nema specijalno za domasnoto da izmisluvash nekoj Science Fiction efekt koj nema 3 chisti so napojuvanjeto (primer : Plazma vodot puknal i optickata mreza pregorela:LOL:)
 
1 октомври 2008
278
9
Па стварно мајку му ... се ти кажавме милион проблеми ти кажавме зошто и како да ги решиш .. ако нешто се буни професорот/професорката кажи и нека дојде овде и нека ни објасни за некој дефект и негова поправка..

@MetalGear знам какви се жиците не се секирај .. бтв имам дома едно 10 такви трафа ако се нафатиш да ги премоташ... и да знаеш начинот на мотање е сосем различен од другите трафа(од обичните) а жицата има и други примеси освен бакарот.. таке да нема теориа да ги изброеш намотките и да го премоташ дури и да го напраеш тоа нема да ти чини жицата:D

едит:
@Qualcomm Freak има има и за тоа што како .. зашто се расипува.. па флип- флопи чуда, работни напони на процесор , па за постари RISC архитектура на процесор.. корситете малку гоогле и википедиа
 

Dance989

Intern
18 октомври 2008
11
0
Па вака... Проблемот мозе да настане од пренапојување односно доаѓање на поголем напон!така да може да ти изгори кондензатор некој или како во мојот случај диода!Што направив купив ново напојување но како со кажуваат да може да се смени и тоа не му ја мисли многу не може да има др. проблем позз и со среќа :baknezh:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
“мотање со жица“ - нема теорија ова да се изведе ,пошто трафото е импулсно и може само машинкси да се премота.. исто така тоа работа на висока фреквенција и треба многу тенка жица
Тоа мотање на жица се вика винклање.:)
 
1 октомври 2008
278
9
винклање не е македонски збор можда винклување и аман поштеди ме од вакви глупи цитате без никаква смисла
сите знаат за што се збори
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,868
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно