• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Напојување - Дали е можно

  • Ја почнал/а темата
  • #1

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Прво ме интересира како може визуелно да се препознае расипано напојување?
А ме интересира затоа што вчера бев кај еден другар, ми се жалеше дека не му се пали компјутерот, прво ми рече дека не се палел од прва туку требало неколку пати да стисне на дугмето и после неколку пати палел, ова неколку пати од ден на ден растело и вчера конечно не се запали (пушти душа :LOL:).
Прво помислив дека е дугмето, ама не беше (или може било врска немам), после си помислив дека е напојувањето го отворив куќиштето ама диодата на матичната си светеше, и му реков не знам што му е.
Денеска го однел на сервис и му кажале дека било напојувањето и му го смениле.
Е сега дали е можно да свети диодата на матичната а напојувањето да е цркнато????
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
Да можно е

ако напојување е прегорено ке се примети кога ке го отвориш
такви работи не се промашуваат
само зачисти го добро и ке видиш одма
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Земчо, значи вака во Тетово последнава недела само на мене ми се јавија едно 4-5 души со зезнато напајање. Веројатно има поголеми падови во напонот па кога ќе дојде одвишок цркнува. Истото беше и кај еден мој другар прво го оставал пола саат па се палел, а после некое време пуштил душикчата му. Мала препорака до сите тетовчани ставете си добра заштита за проблемите со напонот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Аха значи можно е да рикне напојување а диодата да си свети, :zbunet3: не сум знаел.
Земчо тешко нас со нашава струја, :D мене кога ми пушти душа напојувањето беше тоа со стил, кој рокна цела соба ми смрдеше на стопена пластика. Имам слики ако сака некој да се обиде да го попрае. :LOL:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Аха значи можно е да рикне напојување а диодата да си свети, :zbunet3: не сум знаел.
Земчо тешко нас со нашава струја, :D мене кога ми пушти душа напојувањето беше тоа со стил, кој рокна цела соба ми смрдеше на стопена пластика. Имам слики ако сака некој да се обиде да го попрае. :LOL:
пушти бар да се насмеам :))
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,761
14,826
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Веројатно има поголеми падови во напонот па кога ќе дојде одвишок цркнува.
Хаха, не доаѓа одвишок напон. Падовите на напонот можат да направат проблем со стабилноста, но ако се оштети напојувањето тоа значи дека е голем чкарт. Во спецификациите кај сите напојувања, па дури и кај ефтините, пишува дека покрај другите имаат и UV заштита. Колку е тоа вистина, не навлегувам. :D

Мала препорака до сите тетовчани ставете си добра заштита за проблемите со напонот.
1) Било која надворешна заштита за напонот чини многу пати повеќе одошто ново чкарт напојување. Квалитетно напојување нема да рикне, може само да не работи ако напонот е понизок за повеќе од 10% од номиналниот.

2) Има спремна, нова, 110kV трафостаница во Теарце. Секој момент треба да биде уклучена. Со неа ќе се решат проблемите во Тетово и околината.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
@gOJDO
Со таа станица ќе се решат проблемите со струјата од Теарце па натаму, верувај ми знам. Скоро секој месец остануваат без струја од Теарце па натаму до Одри некаде.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
ЦЦЦ, упс-ов под хитно значи треба да го менувам.

Знам, порано кога го користев софтверот на упс-от напонот беше преголем кај мене, помал никогаш и тоа ми правеше проблеми.
Сега незнам колку е сменета работата, беше тоа пред неколку години.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,506
Мислења
822,118
Членови
28,046
Најнов член
hittrajkovski
На врв Дно