• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нападнати "заборавени" веб апликации

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,671
184
www.zeroscience.mk
Hackers targeting 'forgotten' web apps

Zero-day attacks hitting media players and chat programs

Сигурносната компанија Finjan предупредува од zero-day напади чија цел се популарните веб апликации од видот медиа плеери и chat програми.
Напаѓачите се фокусираат на популарните апликации кои обично се оставени не надоградени/незакрпени или не набљудувани од администраторите...

Повеќе: http://www.vnunet.com/vnunet/news/2205302/hackers-targeting-web-apps

:rolleyes:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,969
Членови
29,039
Најнов член
dimitry9090
На врв Дно