Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Напади на мобилни броеви

krema

Epic
24 јуни 2009
14.892
14.652
youtu.be
(не знам дали било или не, не гледам телевизија. Ако било нека ме корегира некој)
Еве пред малку на 24 вести имаше инфо околу ова, на голем број граѓани сметките им биле олеснети и до 500 ојра.
Сепак задоцнета реакција на новинарите.
 

stormce

Intern
8 февруари 2018
99
48
Еве пред малку на 24 вести имаше инфо околу ова, на голем број граѓани сметките им биле олеснети и до 500 ојра.
Сепак задоцнета реакција на новинарите.
Колку и да е задоцнета, сепак може само да помогне да се информираат граѓани кои сеуште не наседнале на таков тип на измама
 

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
89
54
За ова треба пред секоја најава и одјава на вести да се информираат гледачите за измамиве, а не само понекогаш да се спомене во некоја емисија.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.712
1.433
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
436
319
Вртев низ ,,дарквеб" стигнав до оглас на еден форум, каде што се продава цел пакет на информации со лични податоци од ,,Македонци" а тоа вклулувало: Емаил адреси, имиња и презимиња, мобилни бројчиња..
Пишуваше дека податоците се 100% точни и целосни, превземени биле од јавна Македонска институција.

Одма ме отера умот кај ФЗО, и нападот кој го имаше лани...
А ништо чудно и во УЈП да имаат некој сличен напад, само што не се ни свесни дека им црпат информации.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.556
1.673
Вртев низ ,,дарквеб" стигнав до оглас на еден форум, каде што се продава цел пакет на информации со лични податоци од ,,Македонци" а тоа вклулувало: Емаил адреси, имиња и презимиња, мобилни бројчиња..
Пишуваше дека податоците се 100% точни и целосни, превземени биле од јавна Македонска институција.

Одма ме отера умот кај ФЗО, и нападот кој го имаше лани...
А ништо чудно и во УЈП да имаат некој сличен напад, само што не се ни свесни дека им црпат информации.
Шо пари беше пакето?
Ме интересира колку коштаме на црнио пазар!

Испратено од телефоно
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
436
319
Вртев низ ,,дарквеб" стигнав до оглас на еден форум, каде што се продава цел пакет на информации со лични податоци од ,,Македонци" а тоа вклулувало: Емаил адреси, имиња и презимиња, мобилни бројчиња..
Пишуваше дека податоците се 100% точни и целосни, превземени биле од јавна Македонска институција.

Одма ме отера умот кај ФЗО, и нападот кој го имаше лани...
А ништо чудно и во УЈП да имаат некој сличен напад, само што не се ни свесни дека им црпат информации.
Како што добро забележав, продаваа фајлови со по 2000 и 5000 податоци.
Имаше доста прашања околу цената и слично. Точна цена не видов, само видов дека стрикно оди само со BTC купувањето.
А уште поинтересно е што некако ми личеше дека тој што продава е Македонец..
Ке отворам пак ке го разбирам, само незнам дали смеам да постирам линк од ,,Тор" ?
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
301
153
А новинарите треба да гатаат на гравчиња за да знаат предвреме што ќе се случи???

Еве пред малку на 24 вести имаше инфо околу ова, на голем број граѓани сметките им биле олеснети и до 500 ојра.
Сепак задоцнета реакција на новинарите.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.892
14.652
youtu.be
Не треба да гатат, премногу се зафатени со политика (таму се паричките) и немаат време да истражуваат други области, им задремало за обичниот граѓанин.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
619
492
Вртев низ ,,дарквеб" стигнав до оглас на еден форум, каде што се продава цел пакет на информации со лични податоци од ,,Македонци" а тоа вклулувало: Емаил адреси, имиња и презимиња, мобилни бројчиња..
Пишуваше дека податоците се 100% точни и целосни, превземени биле од јавна Македонска институција.

Одма ме отера умот кај ФЗО, и нападот кој го имаше лани...
А ништо чудно и во УЈП да имаат некој сличен напад, само што не се ни свесни дека им црпат информации.
Ја потврдувам информацијата зошто истиот оглас го имав видено. За време на изборите кога ја бутнаа страната за резултати, се случи пробивање на базата на избирачките места, и тука имаше имиња, презимиња, адреси и службени броеви. Таа се продаваше за 0.06 "bitcoin", или 100000 ден.

Ова база се продаваше за 0.4 "bitcoin", или 500000ден кога ја забележив.

Испратено од ЈСП Автентикатор
 

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
89
54
Не е лоша идеја за македонски институции да се има посебен телефонски број и е-маил како "официјални", а посебен број и е-маил за сајтови и акаунти кои ни се важни, особено финансиски акаунти.

Секаков неписмен партиски кадар се исповработи низ институцииве, масовна партизација со неквалификуван кадар, да реши некој посериозно да ја таргетира држава, ќе не сјебе квалитетно.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.427
3.484
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Добро бе како може толку прост народ да има помеѓу нас, стигнала порака и одма се истрчуваат да внесат податоци !!!
Ова ви е само еден ваков случај, а според укажувањата ги имало уште стотици вакви !!! ЦЦЦ
Screenshot 2024-01-08 234347.png
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
632
209
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Bash profi scam stranata mu e napraena, a i makedonskiot ne e losh ko sho gledam
Мислењето е автоматски споено:

Шо пари беше пакето?
Ме интересира колку коштаме на црнио пазар!

Испратено од телефоно
20/30$ zavisi kolku podatoci ima od korisnik
 

Атачменти

  • IMG_7883.png
    IMG_7883.png
    305,4 KB · Прегледи: 52

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
89
54
А што велите да се направи скрипта која ќе му го спамира сајтот со фејк инфо? :D

Ако ништо друго, барем податоците од реалните луѓе што дотогаш наседнале на scam-от ќе се изгубат низ лажните, ќе му се отежни работата на scam-ерот.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.712
1.433
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
1.400
1.685
orgrimar
ставете си callapp неколку долари е годишно или да ја најдете и фри на ваша одговорност, кај мене ги блокира сите, инаку главна намена кога ја купив беше да ми дава имиња на телефони кои не се во именик и тука е добра скоро 95% ги наоѓа, за бизнис броеви е 100% точна
 

NanoCell

Gaining Experience
10 октомври 2011
368
410
Мора да сфатиме дека голем дел од популацијата не е технички образована и не размислува логички за потенцијални ризици поради тоа што не знаат како функционираат. Дел од помошта што може да ја пружиме е ширење на информациите за потенцијални опасности, да објасниме на основно ниво разбирливо за секојдневните луѓе да бидат претпазливи и да се создаде култура на проверка на секоја добиена порака/линк без разлика дали е во СМС или емаил форма.

Моите родители, сите роднини од повозрасната генерација имаат инструкции да се јават веднаш во случај да добијат било каква порака или емаил :))) Плус си комуницираат со своите врсници и тие понатака ја шират информацијата за претпазливост :)

Во USA има огромен број на самоубиства и далеку поголеми се последиците од вакви напади, нo "другарчињата" од Индија, Нигерија и слични земји не не заобиколуваат ни нас. Колку што знам Google воведува додатни заштити и call authentication и голем број на други компании почнуваат да додаваат функционалности за делумно да го решат проблемот, но работите се движат споро во тој сегмент поради тоа што компаниите се големи и инертни, додека scam-ериве се герилци и можат брзо да реагираат на промени и потенцијални блокади воведени од страна на компаниите.
 

metahuman

Gaining Experience
23 септември 2019
89
54
Почнаа и со злоупотреба на идентитет. На пријател му стигнале мејлови од Booking.com дека направил акаунт на сајтот, а после некоја минута и успешна резервација.

Го искористиле неговото име, презиме и емаил за да креираат акаунт на Booking.com и после со украдена картичка направиле резервација во некој хотел.

Не ми е јасно зошто Booking.com немаат опција резервацијата да се потврди преку мејл, вака се склони кон злоупотреби.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.769
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно