Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Напади на мобилни броеви

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.781
2.179
Од почетокот на годинава почнаа нови напади преку SMS пораки, Viber, повици, имејлови.

Една од страните што стигаат преку смс поркаа ја отворив, целта и е да краде информации од платежни картички.

Се случуваат и некои напади преку Viber, каде што ви звонат од број и потоа ви се блокира вибер профилот, не сфаќам што се добива од овој напад.

Исто ѕвонат и на други аплилации како WhatsApp.

Обидите не се ограничени и на македонски броеви, истото се случува и на странски броеви во Македонија.

Ако има некој инфо дали се случува истово во странство и тоа е добро да се дознае.

Има ли некаде да почне да се пријавува овие напади?
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
740
565
И на странски броеви во странство истото се случува. Истите пораки, на гугл транслејт стигаат секаде
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.781
2.179
И на странски броеви во странство истото се случува. Истите пораки, на гугл транслејт стигаат секаде
Испланиран напад е, до сега видов една страна од пошта на македонски, една на албански.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Mkposta.com
Ip

Login изгледа е тука на Plesk
Screenshot_2024-01-06-01-32-06-834_com.android.chrome.jpg Screenshot_2024-01-06-01-32-46-461_com.android.chrome.jpg Screenshot_2024-01-06-01-32-47-966_com.android.chrome.jpg Screenshot_2024-01-06-01-33-02-178_com.android.chrome.jpg
Позадината кој стои зад оваа работа на dns records стои ип адреса каде прв се логирал и купил домен, доколку не користел впн сервис,може да се види со nmap на страната каде одат тие податоци.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.485
2.413
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Mkposta.com
Ip

Login изгледа е тука на Plesk
Погледнете го атачментот 133577Погледнете го атачментот 133578Погледнете го атачментот 133579Погледнете го атачментот 133580
Позадината кој стои зад оваа работа на dns records стои ип адреса каде прв се логирал и купил домен, доколку не користел впн сервис,може да се види со nmap на страната каде одат тие податоци.
Мислев на податоците кои ги има на страната со отворени порти, сервиси и хостови во мрежата.
Пример слики

1704504202575.png IMG_20240106_024314.png
 

Ron26

On your way to fame
4 мај 2019
748
997
хибридни напади се овие, најубаво блок и игнор, не можеш ништо да направиш.
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.385
6.547
Еве и кај мене.
0e09d06986a215d65f372c16a103c4df.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.554
1.686
Кај мене автоматски отиде во спам
 

Атачменти

  • Screenshot_20240106_030928_com.google.android.apps.messaging.jpg
    Screenshot_20240106_030928_com.google.android.apps.messaging.jpg
    162,5 KB · Прегледи: 42

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.199
31.842
roka.mk
Ако збориме реално, надобар начин да се заштити народ од вакви измами е да се зборорува за проблемот на телевизија и да се информира јавноста на вести (не знам дали било или не, не гледам телевизија. Ако било нека ме корегира некој). Пошто таргет не сме им ние кои знаме да резонираме што е потенцијален спам или скем или што и да е, туку баш категоријата на луѓе кои и не така млади се најдоа затекнати од технологијата, токму оние генерации кои секојдневно гледаат вести на телевизија и утрински програми. Затоа сметам дека е многу добро за интернет измами да се даде простор во вести и утрински емисии.

Јас моите родители нонстоп им кажувам чим дознаам за некаква измама од ваков вид, и за сега добро ми оди, не наседнале на ниедна. :)
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.385
6.547
Јас моите родители нонстоп им кажувам чим дознаам за некаква измама од ваков вид, и за сега добро ми оди, не наседнале на ниедна. :)
Такоџе. Да не се подречам, не сум имал проблем.
ТВ не гледам ниту јас, но добро е да се зборува за овие работи, верувам дека би се намалиле доста тие фишинг/скам работи.

Исто беше муабетот пред 7,8 години за онлајн плаќањето, но мислам дека сега се доста посигурни луѓето во споредба со тогаш. Неколку пати имам начекувано емисии за тоа онлајн плаќање што и како да се внимава.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
1.037
1.801
Скопје
Сега ѕвонеше некој од Индонезија на ватсап, директно decline, block. Што па имаме ние заедничко. Или па некој од Јордан пред нова година. Исти третман, сиктер.
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.792
4.593
Може да се проба и ова.
Јас им пратив мејл со оваа содржина. Кој сака може да го искористи.

Dear all,

It has come to our notice that a websites recently registered on your domain, are involved in phishing activities.

Attached to this message is an example of the phishing attempt via instant messaging apps. The deceptive message falsely informs users of a pending postal item, compelling them to open a link leading to one of those sites. On this fraudulent website, users are prompted to provide personal and credit card details under the guise of releasing the shipment from customs.

The appearance of those sites mimics that of the legitimate national postal operator www.posta.com.mk, heightening the deception.

Please take immediate action to investigate and address this issue. We kindly request that you suspend the domains in question to prevent further harm.

Urls of the fraudulent sites (discovered so far):
trackingfast-up.com
mkposta.com
posta-mkship.com


Sincerely,
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
306
222
Анонимни акаунти на инста праќаат слики и рекламираат ескорт услуги или онли фанс. Ми стигна на ручек и ми се згади ручекот. Најубаво немај социјални мрежи и мирна глава.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.340
1.075
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И на фејсбук пак почнаа..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.346
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно