• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nanopool Miner проблем со нова 3070

  • Ја почнал/а темата
  • #1
31 октомври 2016
6
2
Бидејќи во моментов серијата 30xx на Nvidia е најдобра за копање земав една 3070 8гб, само што ја штекнав и пуштив Nanopool Miner v3.2.2 не сакаше да стратува да копа т.е 0 MH/s. Симнав CUDA Nanopool Miner v3.2.2 и се си работи без никаков проблем, се надевам дека ќе ви биде од голема помош информацијава.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Зошто би копал на такви мајнери? За нВидиа најдобар е t-rex miner. Пробај го и кажи импресии. Воедно, ако ти треба помош, -300 мхз на јадро, 70 power limit, и + 1200 memory clock.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3
31 октомври 2016
6
2
Зошто би копал на такви мајнери? За нВидиа најдобар е t-rex miner. Пробај го и кажи импресии. Воедно, ако ти треба помош, -300 мхз на јадро, 70 power limit, и + 1200 memory clock.
Фала на сугестија не сум знаел дека за невидија t-rex e podobar miner.
Мементални сетинзи ми се:
60 power , -500 core, 1100 memory clock и кулерот е на 65% , 60,5 mh/s со 130 вати. Sludge ако не е проблем да споделиш колку копа и колку троши.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Мене ми се на линукс, што е малце поразлично. Воглавно ако си на виндоус треба да пазиш да не оди меморијата над 8000 мхз, и температурата над 75ц. Добар си 60.5. Мене околу 61.3мхз на 125 вати ми се.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5
31 октомври 2016
6
2
На виндоус копам, MSI GeForce 3070 Ventus x2 OC. На видеово
View: https://www.youtube.com/watch?v=qEfiXXOdje8
дечкото ја крева до 8600мхз-8700мхз, копа до кај 66 мх/с, со тоа што он ја исцрпува графичката до макс. Вчера ја кренав на 1500 Мемори клокот и крена 63 мх/с , со 131ват , си копа стабилно без проблем со 45степени. Не сакам да претерувам за 2 до 3 хаша да ја пуштам да копа на 100% .
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Немој ќе ти дојдат гејмерите пред вратата и ќе и бараат права на графичката наместо да копа по цел ден да им дава слика и пиксели...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
31 октомври 2016
6
2
Немој ќе ти дојдат гејмерите пред вратата и ќе и бараат права на графичката наместо да копа по цел ден да им дава слика и пиксели...
Ако понудат добра цена може ќе им ја дадам :)
Мислењето е автоматски споено:

Што мислите за The Ultimate Mining Platform , кое е вашето искуство ?
Мислењето е автоматски споено:

Што мислите за The Ultimate Mining Platform , кое е вашето искуство ?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Супер се кога копа со тоа копа и можеш да уредуваш се преку команда.
 

Mitre123

Intern
18 февруари 2021
5
1
Со NVidia имам јас лично имам копано на nanopool и работат безпрекорно и тоа со неколку mineri kako sto se claymoore, t-rex, phoenixminer i tn.Битно кај овие карти ти е да се сетирани правилно, виндовс преку afterburning каде во сетинзите треба да ти биде означено дека се прави синхронизација на сетинзите со картите , и нормално да се подесат мемориските клокови ,темп и тн.Инаку сега кога го постирам ова цената на етериумот се исплака да се копа со нвидиа инаку со нвидиа не се копа или копаше етериум, но затоа има други валути кои многу лесно и поекономично се копаа за разлика од етериумот. Ке заборавев, кај linux подесувањата се вршат преку минерот кадес то се наога .bat фајлот.Тие команди ги имаш обајснато на официјалните страни на мајнерите , а истото може да се направи и под windows os но за почетник поарно да се кристи windows os
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно