1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

НАНО СИМ

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од wolverine, 29 Мај 2015.

 1. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Дали може да се прекрати картицата од голема да се направи во Нано сим? Јас купив Samsung Galaxy S6 и денес си дојдов во Скопје и планирам да останам 2-3 недели. Во Скопје ми прават проблем бидеќи договорот е на мајками и не можам да си ја заменам сим картичката, е сега пошто нема да се вратам околу 2-3 недели, дали можам некако да е скратам? Т-Мобиле кој знае по кој пат ме оставаат во кал....
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Оди во било која ,,мобиларница,, ќе ја скратат картицата за 2 минути и ќе си работи без никаков проблем.
  Немој сам да пробуваш имаат специјален алат за тоа.
   
  Oktar, damil и на wolverine им се допаѓа ова.
 3. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Благодарам @goce03 . Да не знаeш или некој друг да не знае некоја мобилара во карпош 3 - Скопје? Лептокарија или нешто поблиску
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ако те мрзи до мобиларница можеш и со ножици да ја исечеш само испринтај го темплејтов:

  [​IMG]
   
  На bxxxn и wolverine им се допаѓа ова.
 5. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,600
  1,832
  25 Март 2013
  Машко
  Moжеш!
  Опција 1. Одиш во мобилара ти ја сечат, плаќаш 100 денари ни лук јал ни лук мирисал.
  Опција 2. Одиш овде или наоѓаш друг template, поставуваш картичката, сечеш со жилет и готово.
  Напомена 1 за опција 2: Постои мала доза на ризик да не ти пасува убаво ама шансите се мали. Пробај еднаш на некоја сим картичка што не ти треба.
  Напомена 2: Back up на контактите обавезно да си направиш!

  Потоа можеш да си купиш ваков адаптер за повторно да ја користиш на друг телефон, ги имаш и кај нас по пазарчињава
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,181
  11 Март 2011
  Пробано во домашни услови, лесно се сече со ножици. Од пластиката треба да остане околу 1 мм од сите страни и да се исече косината во истиот агол како на мини сим. Сепак ако не си сигурен, подобро во мобилара.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  930
  1,426
  6 ноември 2007
  Не кратење, Само менување со нова micro ili nano!

  Имав ја Мини Sim кој го скинав во MicroSIM и од време на време губеше сигнал телефонот. Телефонот за малку ќе беше продаден да не ме посоветуваа од мобилара... Ми рекоа чекај да видиме која картица ја имаш....Извадив тоа Симот од розевите 2004-2005 некаде модел.... направија еден facepalm и под итно ме пратија во TMobile за нова картица.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,072
  1,181
  11 Март 2011
  Јас исеков ВИП картица, мислам дека од 2012 ми беше договорот и ОК беше.
   
 9. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  На татко ми картицата сеуште е Македонски Телекомуникации.
  1.gif
  A на мајка ми е мобимак.
  2.gif
  Супер си работат и денес после 100 години.
  Нормално, не на смартфон.
   
  На TATA_MATA и bxxxn им се допаѓа ова.
 10. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Мене ми ја сецнаа во мобилара пред 2 години и немам забележано никаков проблем.
   
 11. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Здраво. Рефреш после година и кусур. Во која мобилара ги секнувате картиците?
   
 12. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  412
  217
  18 Март 2015
  Машко
  Дома. Со скалпер и турпија за нокти
   
 13. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Во сите, за 50 денари ќе ти ја средат за пола минута

  Sent from my Nexus 5
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,577
  3,515
  11 Декември 2008
  Машко
  Во било која мобилара имаат клешти ќе ти ја скратат.

  За во иднина може да си нарачаш клешти од али за 5 евра, ќе ти се наоѓаат.
  Јас досега имам кратено многу сим картици без проблем, сите успешно засега.

  Има и во Мегамобил ако му се брза на некој, ама прескапи.
   
 15. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,057
  3,130
  2 Септември 2012
  Машко
  Ако си на ВИП операторот бесплатно ти ја менуваат то ест даваат нано во комплет со адаптерчиња, како би можел евентуално да ја користиш и на постари телефончиња.
  Пред 2 недели земав од Вип 2 нано сим картички бесплатно.
   

Сподели

Вчитување...