• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Намален данок во ИТ секторот

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.000
4.267
Ти прв почна. Илјадници станови се купуваат со кеш, со легални кредити и НИКОМУ никогаш не побарале потекло на имот зашто тогаш нема да има жив политичар и газда на слобода. Има нешто порелевантно?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Абе дај одговор на прашањето, не политика цело време. Да ти дадам 50к еур у кеш и најлегално, со сите нишани, нотари, катастри да ми купиш стан. Може?
Мене задње ми текоа не може у кеш, нотар и катастар, ама еве чим ти викаш може, де кажи.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.000
4.267
Некој ќе ти каже да позајмиш по некоја илјадарка од разни пријатели (па ќе им вратиш за услугата) и да ставиш 10.000 за учество, и за рестото да земеш станбен кредит со станот под хипотека, ама ти не го слушај, треба работниците да се оданочат дупло. Толку беше муабетот
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Некој ќе ти каже да позајмиш по некоја илјадарка од разни пријатели (па ќе им вратиш за услугата) и да ставиш 10.000 за учество, и за рестото да земеш станбен кредит со станот под хипотека, ама ти не го слушај, треба работниците да се оданочат дупло. Толку беше муабетот

Значи сепак не можело у кеш. За 10000 учество ми бараат потекло, хмммм. Банката за хипотекарен кредит исто ми бара да сум вработен, ама не сум нели пошто преку Косово/пајонир хендлам нели, хмммм.
И сега со кешов што праиме. Не било толку просто баш. Ај еве и нека иде се така како велиш ти, тоа се поединечни случаи. Што ќе биде ако сите почнеме така? Ќе дремат? Што праиме за кола, покуќнина, викендица итн...
Инаку никаде не реков јас работниците да се оданочуваат дупло. Реков сите да се оданочуваат исто. И редовно пријавените работници, и газдите ама и овие со сметките во косово, пајонири и слично. Не ми импутирај цело време глупости.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Professor

Intern
2 јануари 2013
62
46
Некој ќе ти каже да позајмиш по некоја илјадарка од разни пријатели (па ќе им вратиш за услугата) и да ставиш 10.000 за учество, и за рестото да земеш станбен кредит со станот под хипотека, ама ти не го слушај, треба работниците да се оданочат дупло. Толку беше муабетот
А како ќе земеш станбен кредит ако не си кредитно способен? Ако не си пријавен никаде и немаш плата, ниту една банка нема да ти даде станбен кредит.

За учеството е најмал проблем. Што правиме со остатокот од кредитот?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.668
1.858
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
А како ќе земеш станбен кредит ако не си кредитно способен? Ако не си пријавен никаде и немаш плата, ниту една банка нема да ти даде станбен кредит.

За учеството е најмал проблем. Што правиме со остатокот од кредитот?
Ако добро стоиш со брат, сестра, мајка, татко, сопруг, сопруга, може да земат на нивно име.
Исто постои и кредит обезбеден со 100% депозит иако во тој случај во теорија треба да докажеш потекло (не сум слушнал до сега некој да докажувал такво нешто).
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.129
1.915
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
бреееј, IT.mk форум све експерти за затајување данок и фаќање кривини, ама пак све некој друг ви е крив.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.466
12.731
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
бреееј, IT.mk форум све експерти за затајување данок и фаќање кривини, ама пак све некој друг ви е крив.
А замисли па професионалците за криење данок што прават
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.668
1.858
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Не се ДУИ криви, ние сме говна. Убаво си кажа членот. Поддршка за Фатмир Бесими, заменик директорот на УЈП Абдул Селам Селами (познат по ФБ статусот - немој да мислиш дека си нашла планина без волци), Али Ахмети, Артан Груби и останатите да истрајат во борбата за зголемување на даноците и да обратат посебно внимание на македонските фриленсери кои ја исцицаа државава со неплатен данок (или мал данок од само 10%).
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8.893
11.685
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Приказнава има два краеви. Па секој си влече каде му одговара.

И јас сум за тоа фриленсери да не се во ист кош со вработени. Првите најчесто немаат констатни месечни приходи.

Но независно колку и да дискутираме, повисоки даноци со сигурност ќе бидат воведени порано или подоцна.

Сепак ве молам да не бегаме многу од темата.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.000
4.267
А како ќе земеш станбен кредит ако не си кредитно способен? Ако не си пријавен никаде и немаш плата, ниту една банка нема да ти даде станбен кредит.

За учеството е најмал проблем. Што правиме со остатокот од кредитот?
Ај влези во НЛБ, Охридска, Халк и прашај дали мора да си вработен? И на која сума. И дали може порано да го исплатиш кредитот. Затоа сите политичари имаат кредити...

И тоа е само мал дел од арсеналот - НИКОЈ ШТО ИМА ПАРИ НЕ ПЛАЌА ДАНОЦИ. Ама вработените да плаќаат дупло...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.466
12.731
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема проблем бе, ќе плаќам 18% данок наспроти оние што не плаќаат или плаќаат 10% ама да имам привилегиран статус во општеството. Да имам предност на сите шалтери, во болници, во училишта, во градинки, во општини... така може.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.000
4.267
Нема проблем бе, ќе плаќам 18% данок наспроти оние што не плаќаат или плаќаат 10% ама да имам привилегиран статус во општеството. Да имам предност на сите шалтери, во болници, во училишта, во градинки, во општини... така може.
Баш спротивното се случува. Тие што не плаќаат тие владеат. И најбогатите, и познатите региони. Црвената буржоазија ни ја е*а работата ама никој не висеше на плоштад 1998г. Емтое. /оо
 

Professor

Intern
2 јануари 2013
62
46
Ај влези во НЛБ, Охридска, Халк и прашај дали мора да си вработен? И на која сума. И дали може порано да го исплатиш кредитот. Затоа сите политичари имаат кредити...

И тоа е само мал дел од арсеналот - НИКОЈ ШТО ИМА ПАРИ НЕ ПЛАЌА ДАНОЦИ. Ама вработените да плаќаат дупло...

Сум влегол и прв услов ти е да бидеш вработен на неопределено (зборам за станбен кредит). Секој кредит можеш порано да го исплатиш, тоа е најмал проблем. Збориме за одобрување. Твојата поента беше дека не мора да бидеш вработен за да земеш кредит. Погоре ти пишаа да одиш да купиш стан (кај нормален инвеститор) со кеш и види што ќе ти кажат. И да прифатат, ќе имаш 300 комбинации и тешко дека тој стан на имотен ќе биде на твое име.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Сум влегол и прв услов ти е да бидеш вработен на неопределено (зборам за станбен кредит). Секој кредит можеш порано да го исплатиш, тоа е најмал проблем. Збориме за одобрување. Твојата поента беше дека не мора да бидеш вработен за да земеш кредит. Погоре ти пишаа да одиш да купиш стан (кај нормален инвеститор) со кеш и види што ќе ти кажат. И да прифатат, ќе имаш 300 комбинации и тешко дека тој стан на имотен ќе биде на твое име.
Абе и ти лажеш, и си на страна на газдите, политичарите, банкарите.... Еве пошто најверојатно и двајцата не сме информирани, бев до НЛБ (нормално виртуелно) и буквално кај секој станбен кредит под точките услови го имаше следново
"Редовно вработување, со исполнет услов за кредитоспособност".
Ама, ама....
judge-judy.gif


Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
196
336
Јас кога би заработувал настрана од работата што ја работам не би плаќал данок, ама ете јас не праам пари на страна па можеби затоа и вака размислувам, кога би имал sidejob најверојатно другачие би размислувал, нели ;)
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
501
159
Сум влегол и прв услов ти е да бидеш вработен на неопределено (зборам за станбен кредит). Секој кредит можеш порано да го исплатиш, тоа е најмал проблем. Збориме за одобрување. Твојата поента беше дека не мора да бидеш вработен за да земеш кредит. Погоре ти пишаа да одиш да купиш стан (кај нормален инвеститор) со кеш и види што ќе ти кажат. И да прифатат, ќе имаш 300 комбинации и тешко дека тој стан на имотен ќе биде на твое име.
За да бидеш пријавен конечно и најверојатно се освестуваат банкиве, по разговор со вработена во нлб експозитура ми кажа дека треба да приложам прилив на сметка, не е важно дали сум пријавен.
Инаку само со кеш нема да можеш ништо да направиш.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
За да бидеш пријавен конечно и најверојатно се освестуваат банкиве, по разговор со вработена во нлб експозитура ми кажа дека треба да приложам прилив на сметка, не е важно дали сум пријавен.
Инаку само со кеш нема да можеш ништо да направиш.
Ама редовен прилив ваљда, некое време наназад. И одма хипотекарниот залог ти рипа од 1.4-5 на фантастични 3:1.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.668
1.858
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Некое време = два месеци. Не сум ни сигурен дали после некој проверува дали уште работиш а и зошто би проверувале? Што ќе ти прават ако те избркаат од работа а плаќаш редовно? Ќе ти го земат станот?
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.000
4.267
Не верувате ама ете... Банките служат за легализирање на парите. Тоа е тоа што го викаат перење на пари. Ама вие пак - на работниците данок на воздухот да им се стави...
Све е фејк овде. Нѐ симнаа на нивно ниво и нѐ тепаа на искуство
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Спремен си ти за у политика. Ем сѐ знаеш, се разбираш, светските завери на илуминатите им ги провали, работниците ги ќари на муабет, пропадна неколку фирми... А, и упорно си верглаш тема и тврдење кое никој друг не го вели. Како вести да сум пуштил и да ги слушам оние од едната и другата страна како млатат празна слама.
Спремен за партија да отвориш и на следни избори да те гласаат.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.000
4.267
Прво да падне метеор па после. Или уставотворно собрание. Или барем да обесат некој политичар.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Епа чорба. Отидоа работниците јабана.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.129
1.915
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
еве малку инсипирација за сите што сакаат да живеат без даноци, придонеси и „контрола“


не знам што е со плачките, ете видете си како може ^
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.513
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно