• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Намален данок во ИТ секторот

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
2016та година, јас и еден другар направивме одреден приход. Моите средства одеа преку МК банки каде што уредно беше платен данок, дури и ми се „намерачија“ да бидам ДДВ обврзник за странски приливи, едвај со објаснувања од каде, и што работам, се среди тоа. Додека пак другарот преку други сервиси ги зема парите, каде што и не плати данок. Јас се водев по тоа „мирно да спијам“, тој беше по мангуп од мене.

Од денешна перспектива гледано, да ги слушав неговите „совети“ ќе имав плус 260.000 денари на сметка.
Не сум да промовирам неплаќање даноци и ред други работи, пошто сметам дека плаќањето данок е патриотски чин за мене, ама гледано од таа точка, парите кои ги даваме на државата не одат на вистинските места, и како народ кој сме поделено по многу основи и мала колективна свест не се интересираме каде вистински одат нашите даноци за по истото да реагираме.

Така да го разбирам револтот кај повеќето зошто треба да плаќаме поголеми даноци кога ништо друго не се менува и ништо не оди на подобро.

Можеби мислењево е офтопик, ама го споделив како пример.
Да, ама мирно спиеше.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
Пробаа и со тие финти, намалени даноци, рамни даноци... Не бе џабе, тие што плаќаа плаќаа, тие што не пак им беше многѕ. И не збориме само за даноци, него за комплетни давачки. И баш ме интересира како тоа се намалуваат давачките ако отвориш фирма во споредба со 10% персоналец моментално кој и тој се гледа да не се плати. А и со парите у косовски банки не е баш така се лесно.... Тоа е друга тема за нерезидентни сметки и перење пари.
...
Изгледа не памтиш како изгледаше хонорарната работа пред првите „финти што ги пробаа“... Пара на рака, мара за рака. Соларно плаќање (лову на сунце). Отприлика. Ова што го има сега е неверојатно пред 10-15 години. Значи или ќе се продолжи со реформите и ќе се укинат даноците на труд за сите работници или тие работници што земаат повеќе пари ќе смислат начин како да отворат фирма во Делавер и да ги намалат трошоците. Имаат светли примери кај мултинационалните компании на пр. Multinational companies cheat Africa out of billions of dollars | Oxfam International

Капиталот плаќа 3% работникот 33%? Вејкап малце и немојте со тие капиталистички финти сите ние работниците да плаќаме за сите ќе има. Јок, нека плаќаат капиталистите за здравјето на работникот зашто и онака не плаќаат доволно. Ситуацијата со избегнувањето даноци на меѓународно ниво е доведена до плачење. Сите се занимаваат со тој спорт. Ама не, „работникот во нашата држава да плаќал, све ќе било побоље“. Сте ја лапнале пропагандата не сте ни приметиле...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.575
13.046
2016та година, јас и еден другар направивме одреден приход. Моите средства одеа преку МК банки каде што уредно беше платен данок, дури и ми се „намерачија“ да бидам ДДВ обврзник за странски приливи, едвај со објаснувања од каде, и што работам, се среди тоа. Додека пак другарот преку други сервиси ги зема парите, каде што и не плати данок. Јас се водев по тоа „мирно да спијам“, тој беше по мангуп од мене.

Од денешна перспектива гледано, да ги слушав неговите „совети“ ќе имав плус 260.000 денари на сметка.
Не сум да промовирам неплаќање даноци и ред други работи, пошто сметам дека плаќањето данок е патриотски чин за мене, ама гледано од таа точка, парите кои ги даваме на државата не одат на вистинските места, и како народ кој сме поделено по многу основи и мала колективна свест не се интересираме каде вистински одат нашите даноци за по истото да реагираме.

Така да го разбирам револтот кај повеќето зошто треба да плаќаме поголеми даноци кога ништо друго не се менува и ништо не оди на подобро.

Можеби мислењево е офтопик, ама го споделив како пример.
Еха па и ти, на 2 миЉони и 600 гајле ти е за 260.000, мирно си спиел ама косата ти побелела од јадови...
Иначе разбирам до некаде. Прво треба да има функционален систем, па после да се воведуваат даноци, или барем да има некакви индикации дека се цели кон функционален систем.

Еве на пример, јас сакам да плаќам 1% придонес за здравство и 1% придонес за вработување, за пензиско не е проблем би плаќал колку што плаќам. Зошто? Затоа што тие 1% придонеси за здравство ќе ги покрие трошоците на матичниот лекар за детево и вакцините. И тие 1% придонес за вработување нека одат за трошоци за администрација. Ние немаме здравство луѓе, џабе плаќаме здравство. Докторите земаат плата а не работат, ниту можат да работат, кој нема услови, кој нема поима. Пола од населението ниту работи, ниту сака да работи ниту има намера да работи и да придонесува а прв е на листа за социјална и здравствена помош, не бива така таа работа.

Туку глуп е муабетов, џабе потрошив време да напишам некоја глупост. На крај сите вакви муабети се сведуваат на тоа дека треба да се бега од тука и да се фрли пасошот на Табановце, па нека плаќа Стојко после данок за да крка бишката у Камник.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
461
437
Скопје
Еха па и ти, на 2 миЉони и 600 гајле ти е за 260.000, мирно си спиел ама косата ти побелела од јадови...
Иначе разбирам до некаде. Прво треба да има функционален систем, па после да се воведуваат даноци, или барем да има некакви индикации дека се цели кон функционален систем.

Еве на пример, јас сакам да плаќам 1% придонес за здравство и 1% придонес за вработување, за пензиско не е проблем би плаќал колку што плаќам. Зошто? Затоа што тие 1% придонеси за здравство ќе ги покрие трошоците на матичниот лекар за детево и вакцините. И тие 1% придонес за вработување нека одат за трошоци за администрација. Ние немаме здравство луѓе, џабе плаќаме здравство. Докторите земаат плата а не работат, ниту можат да работат, кој нема услови, кој нема поима. Пола од населението ниту работи, ниту сака да работи ниту има намера да работи и да придонесува а прв е на листа за социјална и здравствена помош, не бива така таа работа.

Туку глуп е муабетов, џабе потрошив време да напишам некоја глупост. На крај сите вакви муабети се сведуваат на тоа дека треба да се бега од тука и да се фрли пасошот на Табановце, па нека плаќа Стојко после данок за да крка бишката у Камник.
Коментар нај на место!
Само измена би направил тие 1% здрвство би ги тргнал и така цело косово се лечи на наша сметка, и за вработување би укинал и така џабе парите ни ги јадат администрација и рамковен
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
543
545
Ова ли е тоа на темава:
Испратено од телефоно.
 
Последна промена:

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Се повлекуваат. Добро е.
"Сѐ поизвесно е дека најголем дел од одредбите од Законот за личен доход што треба да почнат да се применуваат од 1 јануари 2023 година, нема да видат бел ден. Одредбата според која личниот доход над 90.000 денари треба да се оданочува со стапка од 18 проценти, според министерот за финансии Фатмир Бесими може да се ревидира, одложи, или пак, може и воопшто да нема прогресивен данок."
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.575
13.046
Се повлекуваат. Добро е.
"Сѐ поизвесно е дека најголем дел од одредбите од Законот за личен доход што треба да почнат да се применуваат од 1 јануари 2023 година, нема да видат бел ден. Одредбата според која личниот доход над 90.000 денари треба да се оданочува со стапка од 18 проценти, според министерот за финансии Фатмир Бесими може да се ревидира, одложи, или пак, може и воопшто да нема прогресивен данок."
Знаат дека ќе летнат од власт ко партали и никогаш нема да видат власт повеќе па си велат „шо ќе плаќаме ние само даноци после, еби ја државата“, се извинувам на речникот.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
247
312
Скопје
Знаат дека ќе летнат од власт ко партали и никогаш нема да видат власт повеќе па си велат „шо ќе плаќаме ние само даноци после, еби ја државата“, се извинувам на речникот.
Веќе се паднати, само уште не знаат.

Ништо нема да испадне од овие реформи, само ќе се пробаат и ќе се врати назад се. Здравје за 10тина години кога ќе банкротираме, е тогаш веќе може ќе има даночни реформи само нема да има кого да даночат, пола работна сила ќе биде администрација.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.752
1.537
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Ние немаме здравство луѓе, џабе плаќаме здравство. Докторите земаат плата а не работат, ниту можат да работат, кој нема услови, кој нема поима. Пола од населението ниту работи, ниту сака да работи ниту има намера да работи и да придонесува а прв е на листа за социјална и здравствена помош, не бива така таа работа.

Туку глуп е муабетов, џабе потрошив време да напишам некоја глупост. На крај сите вакви муабети се сведуваат на тоа дека треба да се бега од тука и да се фрли пасошот на Табановце, па нека плаќа Стојко после данок за да крка бишката у Камник.
Отидовме малку офтопик ама те разбирам и се согласувам со тебе, искрено и јас плаќам сите придонеси и ќе ги плаќам, и тоа со данокот било поминало, можеби не сум дотолку к'сметлија па мене ќе ме фатеа од сите, вака послушав постари али јбг се прават пари.

Околу ова со здравство, реално плаќаме големи придонеси ама здравството ни е на лошо ниво, но јас ја гледам тука пошироката слика, и можеби не сум во право, ама еве да речеме има многу лекови кои се за луѓе кои добиле болести во подоцнежни години, и тие се дел од тие придонеси.

Пример: Работам на проекти, нервози, клиенти, добивам дијабет, по правило сите лекови (ако ги има) треба да ми бидат бесплатни. А такви луѓе ги има многу во државава и со различни болести. Така да не е само „што ќе плаќам здравство кога одам приватно“ муабетот.

Инаку користам и приватно здравствено осигурување, и последни 3 контроли ми биле во приватни клиники .
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Отидовме малку офтопик ама те разбирам и се согласувам со тебе, искрено и јас плаќам сите придонеси и ќе ги плаќам, и тоа со данокот било поминало, можеби не сум дотолку к'сметлија па мене ќе ме фатеа од сите, вака послушав постари али јбг се прават пари.

Околу ова со здравство, реално плаќаме големи придонеси ама здравството ни е на лошо ниво, но јас ја гледам тука пошироката слика, и можеби не сум во право, ама еве да речеме има многу лекови кои се за луѓе кои добиле болести во подоцнежни години, и тие се дел од тие придонеси.

Пример: Работам на проекти, нервози, клиенти, добивам дијабет, по правило сите лекови (ако ги има) треба да ми бидат бесплатни. А такви луѓе ги има многу во државава и со различни болести. Така да не е само „што ќе плаќам здравство кога одам приватно“ муабетот.

Инаку користам и приватно здравствено осигурување, и последни 3 контроли ми биле во приватни клиники .
Целосно си во право, овој пример што го наведе не е хипотетички туку целосно реален. Цело семејство имаме приватно осигурување и практично последниве години воопшто не користиме јавно здравство, а секој месец мене и на сопругата ми одбиваат 7.5% од нашите бруто плати за задолжително осигурување.
Разумно е да се заклучи дека џабе плаќаме, ама не е баш така едноставно.
Имам возрасни родители кои се дијабетичари и им треба секој ден инсулинска инекција. Овие ги добиваат бесплатно, од фонд.
Пред можеби година дена, некоја будала од администрација(која и да е) ја заеба набавката на овие инекции, па се создаде недостаток на истите во цела држава. Одвај најдов локално во приватна болница, ме коштаа 300 денари по парче или 600 денари дневно за двајцата. Дали ова беше скалперкса цена или редовна не знам, затоа што за среќа ова траеше кратко,неколку дена.
Да треба они од пензиите да ги покриваат овие трошоци, едноставно нема да можат да си ги дозволат.
Кога ќе остарам и нема да можам да заработувам доволно, јас или било кој друг може да се најде во ваква ситуација.
Затоа мој став е дека не плаќам јавно здравство за џабе, ама персонален што плаќам за платата на тој административецот од погоре, буквално џабе плаќам.
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Изгледа не памтиш како изгледаше хонорарната работа пред првите „финти што ги пробаа“... Пара на рака, мара за рака. Соларно плаќање (лову на сунце). Отприлика. Ова што го има сега е неверојатно пред 10-15 години. Значи или ќе се продолжи со реформите и ќе се укинат даноците на труд за сите работници или тие работници што земаат повеќе пари ќе смислат начин како да отворат фирма во Делавер и да ги намалат трошоците. Имаат светли примери кај мултинационалните компании на пр. Multinational companies cheat Africa out of billions of dollars | Oxfam International

Капиталот плаќа 3% работникот 33%? Вејкап малце и немојте со тие капиталистички финти сите ние работниците да плаќаме за сите ќе има. Јок, нека плаќаат капиталистите за здравјето на работникот зашто и онака не плаќаат доволно. Ситуацијата со избегнувањето даноци на меѓународно ниво е доведена до плачење. Сите се занимаваат со тој спорт. Ама не, „работникот во нашата држава да плаќал, све ќе било побоље“. Сте ја лапнале пропагандата не сте ни приметиле...

И пак не ми е јасно како отварање фирма у делавер, тебе како газда ќе те направи побогат лично овде во МК. Или исто не ми е јасно зошто мешаш 3% (или колку и да е не знам од кај го извади 3%) корпоративен данок со 33% даноци и придонеси кои се од лична природа.
Изгледа не знаеме сите да работиме со фирмиве дај просветли ме. Како јас со фирма после сите корпоративни давачки, даноци, лиценци, трошоци (па еве била и во Делавер) и на крај останатиот ќар да си го земам за мене лично на сметка во МК банка, како да ми е поефтино од ако само работам.
Фирмата не живее во државата, ние сите како поединци лично живееме во неа. Не знам што сакаш воопшто да предложиш? Работникот да не плаќа ништо, да добива само надокнада за трудот, а сѐ друго да е трошок на газдата?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.697
1.884
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека сите знаеме за што пишуваме. Еве денешен пример - отпуштени 33 вработени во комунална хигиена Скопје (со договор) кои со месеци не се ни појавувале на работа. 33**400 евра со придонеси, зборам минималец, ти се 160.000 евра годишно за буквално ништо и ова е од едно јавно претпријатие. И пази да биде иронијата поголема директорот на УЈП Скопје (некојси абдул селам) отворено се заканува дека тој што ги отпуштил да не мисли дека ова било планина без волци ради отпуштањава. WTF? Каде живееме?
Дајте прво метла таму од тие буџетски цицачи па после правете планови дали има потреба од зголемување даноци на луѓе што работат чесно.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
И пак не ми е јасно како отварање фирма у делавер, тебе како газда ќе те направи побогат лично овде во МК. Или исто не ми е јасно зошто мешаш 3% (или колку и да е не знам од кај го извади 3%) корпоративен данок со 33% даноци и придонеси кои се од лична природа.
Изгледа не знаеме сите да работиме со фирмиве дај просветли ме. Како јас со фирма после сите корпоративни давачки, даноци, лиценци, трошоци (па еве била и во Делавер) и на крај останатиот ќар да си го земам за мене лично на сметка во МК банка, како да ми е поефтино од ако само работам.
Фирмата не живее во државата, ние сите како поединци лично живееме во неа. Не знам што сакаш воопшто да предложиш? Работникот да не плаќа ништо, да добива само надокнада за трудот, а сѐ друго да е трошок на газдата?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Сакаш да кажеш дека си отворил фирма за да плаќаш поголеми давачки? Креативното сметководство прави фирмите да плаќаат 3% данок. Читај малце. И плус ако веќе е изборена еднаквоста меѓу правните и физичките лица, зошто да мислам дека креативното сметководство е право и привилегија на правните лица а физичките лица мораат целиот данок да го плаќаат тука и тоа со десет пати поголема вредност? Заборавив - Не го земаш целиот ќар туку креативно го „инвестираш“ (си купуваш работи за тебе на име на фирма де) за помалку данок да платиш.

Имаш претстава зошто се измислени даноците и парите? За да има платена војска.
А на кој идиот му текнало да се оданочува труд на работник стварно не ми е познато… Нека ги зголемат даноците на фирмите ако сакаат да даночат работа. Ама обавезно мора да се удесетостручат даноците на имот. Илјада пати поголем данок на наследство. И готово.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Сакаш да кажеш дека си отворил фирма за да плаќаш поголеми давачки? Креативното сметководство прави фирмите да плаќаат 3% данок. Читај малце. И плус ако веќе е изборена еднаквоста меѓу правните и физичките лица, зошто да мислам дека креативното сметководство е право и привилегија на правните лица а физичките лица мораат целиот данок да го плаќаат тука и тоа со десет пати поголема вредност? Заборавив - Не го земаш целиот ќар туку креативно го „инвестираш“ (си купуваш работи за тебе на име на фирма де) за помалку данок да платиш.

Имаш претстава зошто се измислени даноците и парите? За да има платена војска.
А на кој идиот му текнало да се оданочува труд на работник стварно не ми е познато… Нека ги зголемат даноците на фирмите ако сакаат да даночат работа. Ама обавезно мора да се удесетостручат даноците на имот. Илјада пати поголем данок на наследство. И готово.
ОК значи освен социоекономски филозофии, немаш одговор. Се разбравме.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
Дали имаш фирма за да намалиш даноци? Дали користиш креативно сметководство? Дали плаќаш 37% данок на сите приходи или помалку од 10%? Моето е филозофија а твоето е профитерство. Епа боље е моето. Повели плаќај и како фирма ист данок како работникот па ќе збориме за (нов термин за мене) социоекономски филозофии.

И ако не бев доволно јасен за даноците што треба да се зголемат - на НЕработа.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Дали имаш фирма за да намалиш даноци? Дали користиш креативно сметководство? Дали плаќаш 37% данок на сите приходи или помалку од 10%? Моето е филозофија а твоето е профитерство. Епа боље е моето. Повели плаќај и како фирма ист данок како работникот па ќе збориме за (нов термин за мене) социоекономски филозофии.

И ако не бев доволно јасен за даноците што треба да се зголемат - на НЕработа.
Едит да ти одговорам на прашањата да не бидам како тебе: 1. Не немам фирма за да намалам даноци. Имам фирма бидејќи така налагаа потребите и моите желби. 2. Не, користам сметководство според МСФИ стандарди. 3. Не, плаќам 10% на остварената добивка, 30+% на моите лични примања плус екстра нешто друго, и на крај уште пак 10+% ако од она што останало сакам за мене лично да со земам.
.....
И пак не одговори. Што има врска данокот на добивка на фирмата од 10% или помалку, со мојата заравотка како газда? Ваљда знаеш дека парите на фирмата не се по автоматизам еднакви на тие моите еве да речам како газда?
Инаку да плаќа фирмата многу работи повеќе него ти како физичко лице. Друга цена на струја, вода, осигурување, итн...
Баш се прашувам зашто сите вака јаки економисти не отворите по една фирма, да плаќате сѐ по список и да видите колку е поефтино.
А данок на неработа, т.е. и предходно што спомна имоти, кирии, постојат. Данок на лихварство не постои пошто е забрането. На наследство исто има, зависно од наследен ред.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
1. Се можеш како приватно лице, можеби трговец поединец. Вака плаќаш помалку даноци.
2. Па по кои стандарди?
3. Значи ако си поделиш пола како плата и пола да останат у фирма ќе платиш 20%. Пола од работникот. Ги третирам исто зашто ти одлучуваш кога ти е најповолно и преку што да ги извадиш. Сигурно не преку плата.

Две фирми затворивив. Како приватно лице сум пораат. Кај и да ќе отворам дуќан у ЕУ на паушално даноци за да не морам да се занимавам со креативно сметководство за да уштедам на моите даноци и да проповедам на работниците да им се зголемат. Или преку nativeteams ќе пробам. Има начини.

Туку јас ти ги пишав и убаво знам дека постојат. Ако сакаш нешто да зголемуваш, тоа зголемувај. А како газда гласај и твојот данок да го зголемат а не на работниците.

И каде живееш? Лихвар беше до скоро премиер...

Во пандемија:
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
1. Се можеш како приватно лице, можеби трговец поединец. Вака плаќаш помалку даноци
Не можам.
2. Па по кои стандарди?
МСФИ (IFRS)
3. Значи ако си поделиш пола како плата и пола да останат у фирма ќе платиш 20%. Пола од работникот. Ги третирам исто зашто ти одлучуваш кога ти е најповолно и преку што да ги извадиш. Сигурно не преку плата.
Па сега ти претпоставуваш а не знаеш. Значи сум платил барем колку работникот, и плус 20%, така? Работникот ако мисли дека е зафркнат нека отвори сам фирма со радост ќе му плаќам на фактура со ДДВ со се.
Две фирми затворивив.
1 отворив и толку, уште си работи... Ваљда е до нешто.
Кај и да ќе отворам дуќан у ЕУ на паушално даноци за да не морам да се занимавам со креативно сметководство
Отвори, па ќе видиме дали баш така ќе те чекаат само тебе. Освен ако немислиш семкара да отвориш.
А како газда гласај и твојот данок да го зголемат а не на работниците.
Важи, одма еве. Каде треба да гласам? Ама првин на овие што сакаат само персоналец да плаќаат (и тој ако може не), првин нив да ги средиме.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
...

Па сега ти претпоставуваш а не знаеш. Значи сум платил барем колку работникот, и плус 20%, така? Работникот ако мисли дека е зафркнат нека отвори сам фирма со радост ќе му плаќам на фактура со ДДВ со се.
...

Плус минус да не е...

Работникот на 100.000 денари мора да плати 40.000. Ти си даваш плата 50.000 (значи 20.000 данок) плус тие 50.000 ги вадиш на друг начин со 10% данок или ич не ги вадиш туку си ја користиш опремата купена за фирма приватно. Значи на 100.000 плаќаш 25.000 данок. За поголеми суми се зголемува разликата.

Сед инаф.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Плус минус да не е...

Работникот на 100.000 денари мора да плати 40.000. Ти си даваш плата 50.000 (значи 20.000 данок) плус тие 50.000 ги вадиш на друг начин со 10% данок или ич не ги вадиш туку си ја користиш опремата купена за фирма приватно. Значи на 100.000 плаќаш 25.000 данок. За поголеми суми се зголемува разликата.

Сед инаф.

Па не е баш така. Ако на него му давам плата 100.000, морам и на мене барем толку. Значи до тука сме исти. Другите 50.000 првин 10% ДД, па уште и 10% ПД. Кумулативно 20+ %. Инаку да користам телефон, лаптоп, компјутери и уште некоја работа купена на име на фирма во приватно/службени цели (тука ми е тенка границата), други работи малку потешко. Машина за алишта да не купам преку фирма? Или шпорет, 5 клими, 3 гарнитури, душек за го спална, ... Сѐ тоа ОК, ама 20+% на тоа. Во најдобар случај. Ако ти се запиљачат УЈП при контрола, и ти репнат се како скриена заработка ќе си платиш и придонеси, и камата и казна одозгора. А контрола барем еднаш на 4-5год ми доаѓа надворешна, внатрешни може и почесто, сѐ нешто им носи сметководство у УЈП. Поготово кога ќе побарам поврат на ДДВ и тоа не да пребијам со следни периоди него онака намерно Х им ставам на тоа полето дека сакам пари поврат.

Пак ќе те прашам, штом е толку добро зошто ги затвори 2-те фирми? Штом е толку добро зошто работниците сите не отворат фирми, или еве како викаш ти трговци поединци?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.102
4.706
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Знаат дека ќе летнат од власт ко партали и никогаш нема да видат власт повеќе па си велат „шо ќе плаќаме ние само даноци после, еби ја државата“, се извинувам на речникот.
Не друже, знаат дека ќе си идеме на косово 8% да плаќаме вкупно или се на пејонир да тераме.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Не друже, знаат дека ќе си идеме на косово 8% да плаќаме вкупно или се на пејонир да тераме.
Ме интересира како со парите од косово или на Пејонир после станови, коли, викендици и остали џиџи миџи? За ситна боранија у кешарица или со картица јасно ми е ама и на тоа некад ако побара некоја будала потекло на имот?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.118
4.383
За тоа ќе отворат фирма ако им затреба. Пошто масовно ги апсат и ги затвораат сите за потекло на имот. Во Струга
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.564
4.052
Еве го овој со фирмите и ирелевантните одговори. Сѐ да се одело само контра, без оглед дали ќе се дадело одговор на прашањето или само да пишеме нешто.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно