• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Намален данок во ИТ секторот

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.153
1.817
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Имам еден роднина што 10год работи фриленсер со просечна заработка од ~1500$.. Периодов навива за Бајден и Америка.
Тоа картичката од Payoneer една буква не се гледа, микрочипот ќе и падне ја откина на POS терминали.. Кафето сабајле еспресото со неа го плаќа.
Последно време се жали дека имал 35год и ден работен стаж немал, демек го манала психата што ќе правам после 64...
Ваљда ќе рента станови по Скопјето :ROFLMAO:
А знае да оди во Завод за вработување со картончето да се пријавува како невработен и да тврди како Здраствениот систем ни е срање.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
219
282
Скопје
Имам еден роднина што 10год работи фриленсер со просечна заработка од ~1500$.. Периодов навива за Бајден и Америка.
Тоа картичката од Payoneer една буква не се гледа, микрочипот ќе и падне ја откина на POS терминали.. Кафето сабајле еспресото со неа го плаќа.
Последно време се жали дека имал 35год и ден работен стаж немал, демек го манала психата што ќе правам после 64...
Ваљда ќе рента станови по Скопјето :ROFLMAO:
А знае да оди во Завод за вработување со картончето да се пријавува како невработен и да тврди како Здраствениот систем ни е срање.
Кажи му во Солун покрај море кафето е поубаво и вадење пари поевтино. Ако помине законов Солун ќе врие фриленсери додека во МК ќе читаат извештаи како паднала наплатата на персонален данок.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.999
4.267
Имам еден роднина што 10год работи фриленсер со просечна заработка од ~1500$.. Периодов навива за Бајден и Америка.
Тоа картичката од Payoneer една буква не се гледа, микрочипот ќе и падне ја откина на POS терминали.. Кафето сабајле еспресото со неа го плаќа.
Последно време се жали дека имал 35год и ден работен стаж немал, демек го манала психата што ќе правам после 64...
Ваљда ќе рента станови по Скопјето :ROFLMAO:
А знае да оди во Завод за вработување со картончето да се пријавува како невработен и да тврди како Здраствениот систем ни е срање.
Решение? Дупло данок на труд? Патем знам блиски што накај 40 почнаа да собираат годинки стаж...
 

darko1010

Intern
13 август 2018
18
1
Во меѓувреме, читам дека Црна Гора е пред усвојување на закон за дигитални номади:


каде што применуваат обратна логика и нема да има никаков данок на доход ако digital номадот заработува повеќе од 3 пати од просечна бруто плата:


Цитирам:

Prema podacima Uprave za statistiku Monstat bruto zarada u Crnoj Gori iznosi 796 eura, pa bi stranci koji žele da iskoriste ove poreske benefite trebali da imaju platu od 2.400 eura.

Логиката позади ова:

Radna grupe za izradu Programa privlačenja digitalnih nomada ranije je saopštila da prema međunarodnom istraživanju digitalni nomad potroši više od trećine (36 odsto) mjesečne zarade na smještaj, hranu i prevoz i ovaj prihod obično ostaje unutar destinacije u kojoj boravi. Odnosno, ako bi imao zaradu od minimalnih 2.400 eura, on bi u Crnoj Gori potrošio najmanje oko 860 eura. Ovo znači da bi digitalni nomadi bili kao turisti sa dugim boravkom u Crnoj Gori i značajnom potrošnjom novca.

Искрено, ако ова се усвои, не гледам зашто пример сениор дев кој реално заработува волку, па и повеќе, не би отишол во Црна Гора да аплицира за ова и да плаќа 0 посто vs. оваа власт да му зима 50 посто.

И за тие што се под ова, во Црна Гора персоналецот им е 9-15 посто што е далеку под предложениве измени.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.015
4.519
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Последно време се жали дека имал 35год и ден работен стаж немал, демек го манала психата што ќе правам после 64...
15 години стаж треба за пензија. До кај 49 има фора.

А знае да оди во Завод за вработување со картончето да се пријавува како невработен и да тврди како Здраствениот систем ни е срање.
И сеа ОК е нам што плаќаме данок ни го дуплираат за да ја покријат дупката од другар ти и илјадници други нефриленсери што го злоставуваат системот?
Некоја лоша замисла имате за фриленсерите дека сите бегаат од даноци и играат со системот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Во меѓувреме, читам дека Црна Гора е пред усвојување на закон за дигитални номади:


каде што применуваат обратна логика и нема да има никаков данок на доход ако digital номадот заработува повеќе од 3 пати од просечна бруто плата:


Цитирам:

Prema podacima Uprave za statistiku Monstat bruto zarada u Crnoj Gori iznosi 796 eura, pa bi stranci koji žele da iskoriste ove poreske benefite trebali da imaju platu od 2.400 eura.

Логиката позади ова:

Radna grupe za izradu Programa privlačenja digitalnih nomada ranije je saopštila da prema međunarodnom istraživanju digitalni nomad potroši više od trećine (36 odsto) mjesečne zarade na smještaj, hranu i prevoz i ovaj prihod obično ostaje unutar destinacije u kojoj boravi. Odnosno, ako bi imao zaradu od minimalnih 2.400 eura, on bi u Crnoj Gori potrošio najmanje oko 860 eura. Ovo znači da bi digitalni nomadi bili kao turisti sa dugim boravkom u Crnoj Gori i značajnom potrošnjom novca.

Искрено, ако ова се усвои, не гледам зашто пример сениор дев кој реално заработува волку, па и повеќе, не би отишол во Црна Гора да аплицира за ова и да плаќа 0 посто vs. оваа власт да му зима 50 посто.

И за тие што се под ова, во Црна Гора персоналецот им е 9-15 посто што е далеку под предложениве измени.
Се убаво ама ограничено е. Макс со сите продолжувања е 2год.
15 години стаж треба за пензија. До кај 49 има фора.


И сеа ОК е нам што плаќаме данок ни го дуплираат за да ја покријат дупката од другар ти и илјадници други нефриленсери што го злоставуваат системот?
Некоја лоша замисла имате за фриленсерите дека сите бегаат од даноци и играат со системот.
15 год за минимална пензија.
Треба да се провери, мислам во Хрватска после извесен период по друг основ сепак ги даночат.
После 6 месеци вкупен престој во рок од 1 година. Исто е и во Србија.

П.с. И останува прашањето т.е. фактот дека на крајот ќе се вратиш во МК, и заработените парички треба да си ги пријавиш и оданочиш. Т.е. ако збориме по закон треба да си ги даночиш цело време континуирано бидејќи се водиш како резидент и државјанин на МК цело време.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

darko1010

Intern
13 август 2018
18
1
@marv јас како што читав, добиваш дигитал номад виза што важи 2 години. После тоа, можеш пак да аплицираш за истата виза, но притоа треба да си надвор од земјата барем 3 месеци. Сето ова има логика, бидејќи целата поента на визава е да трошат пари во државата.


Digital nomads can now apply for a 2-year permit, which can be prolonged with an additional 2 years. Wow!

During those 2+2 years, digital nomads are exempt from paying income tax in Montenegro.The residence permit for digital nomads is granted for two years (one year longer than the regular employment-based residence). In addition, it can be extended for another two years at maximum. This means that as a digital nomad, you can spend up to four years in Montenegro.

Исто во врска со ова заработените пари да ги пријавиш и даночиш, мислам дека можеш да се одјавиш како резидент во МК кога ќе ја добиеш визава за да си чист. Non-residents во МК се даночат само ако нивниот извор на пари доаѓа од МК (мк фирма или слично), за разлика од Америка пример каде што се даночиш без разлика каде и да си резидент.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
@marv јас како што читав, добиваш дигитал номад виза што важи 2 години. После тоа, можеш пак да аплицираш за истата виза, но притоа треба да си надвор од земјата барем 3 месеци. Сето ова има логика, бидејќи целата поента на визава е да трошат пари во државата.


Digital nomads can now apply for a 2-year permit, which can be prolonged with an additional 2 years. Wow!

During those 2+2 years, digital nomads are exempt from paying income tax in Montenegro.The residence permit for digital nomads is granted for two years (one year longer than the regular employment-based residence). In addition, it can be extended for another two years at maximum. This means that as a digital nomad, you can spend up to four years in Montenegro.

Исто во врска со ова заработените пари да ги пријавиш и даночиш, мислам дека можеш да се одјавиш како резидент во МК кога ќе ја добиеш визава за да си чист. Non-residents во МК се даночат само ако нивниот извор на пари доаѓа од МК (мк фирма или слично), за разлика од Америка пример каде што се даночиш без разлика каде и да си резидент.
Ок ете и нека се макс 4 год.
Не можеш да се одјавиш бидејќи сите овие номад кандј офф визи се добиваат со дозволи за привремен престој. За одјава ти треба дозвола за постојан престој.
Се ова се издоговориле бе државите. Ем да изгледа привлечно, ем да си шеташ, ем да трошиш пари, и на крајот кога ќе ти дојде времето да се скрасиш негде да ти наплатат . Значи за млади топ.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.436
2.925
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
@marv јас како што читав, добиваш дигитал номад виза што важи 2 години. После тоа, можеш пак да аплицираш за истата виза, но притоа треба да си надвор од земјата барем 3 месеци. Сето ова има логика, бидејќи целата поента на визава е да трошат пари во државата. Исто во врска со ова заработените пари да ги пријавиш и даночиш, мислам дека можеш да се одјавиш како резидент во МК кога ќе ја добиеш визава за да си чист.
Ова ако не грешам, подразбира и физичко селење од земјава. Ова е крупна одлука, и истата не се носи само заради нешто пониски даноци (ако воошто), туку многу други фактори, па макар и тоа да е привремено. Освен ако не станува збор за миљардери за кои освен за даночни цели не е битно чии резиденти се.
Ова ако воопшто е финансиски исплатливо (кога ќе вклучиш ќирија и трошоци за живот), е за млади луѓе без обврски овде, за сите други не е некоја опција. Па и за нив, има други поегзотични дестинации ако се решат за ваков чекор.
 

darko1010

Intern
13 август 2018
18
1

With the law changes, it is now possible for a digital nomad to apply for a residence permit.
Ок ете и нека се макс 4 год.
Не можеш да се одјавиш бидејќи сите овие номад кандј офф визи се добиваат со дозволи за привремен престој. За одјава ти треба дозвола за постојан престој.
Се ова се издоговориле бе државите. Ем да изгледа привлечно, ем да си шеташ, ем да трошиш пари, и на крајот кога ќе ти дојде времето да се скрасиш негде да ти наплатат . Значи за млади топ.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
.

Имаш source дека не можеш да се одјавиш без дозвола за “постојан претстој”? Што подразбираш под постојан претстој? Permanent residence permit?

Еве го мојот source дека (по 3ти пат) нешто што тврдиш е невистинито:


ШТО АКО ИМАМ НАМЕРА ДА ПРЕСТОЈУВАМ ВО СТРАНСТВО ПОДОЛГО ОД 3 МЕСЕЦИ?
1. Доколку имате намера привремено да престојувате во странство за период од 3 месеци до 1 година или да бидете на привремена работа во странство повеќе од 1 година, должни сте да го пријавите одењето во странство, со пополнување образец “Пријава на граѓанин за престој во странство подолго од три месеци”, кој може да го добиете:
* кај надлежниот орган во местото на живеалиштето; или
* на граничен премин; или
* во дипломатско-конзуларното претставниште (амбасада или конзулат) на Република Северна Македонија во земјата во која престојувате.


2. Имате обврска да го пријавите и Вашето враќање во Република Северна Македонија во рок од 3 дена од враќањето во местото на живеалиштето.

—————
Ако веќе дебатираме, да го правиме истото со факти.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868

With the law changes, it is now possible for a digital nomad to apply for a residence permit.

.

Имаш source дека не можеш да се одјавиш без дозвола за “постојан претстој”? Што подразбираш под постојан претстој? Permanent residence permit?

Еве го мојот source дека (по 3ти пат) нешто што тврдиш е невистинито:


ШТО АКО ИМАМ НАМЕРА ДА ПРЕСТОЈУВАМ ВО СТРАНСТВО ПОДОЛГО ОД 3 МЕСЕЦИ?
1. Доколку имате намера привремено да престојувате во странство за период од 3 месеци до 1 година или да бидете на привремена работа во странство повеќе од 1 година, должни сте да го пријавите одењето во странство, со пополнување образец “Пријава на граѓанин за престој во странство подолго од три месеци”, кој може да го добиете:
 • кај надлежниот орган во местото на живеалиштето; или
 • на граничен премин; или
 • во дипломатско-конзуларното претставниште (амбасада или конзулат) на Република Северна Македонија во земјата во која престојувате.


2. Имате обврска да го пријавите и Вашето враќање во Република Северна Македонија во рок од 3 дена од враќањето во местото на живеалиштето.

—————
Ако веќе дебатираме, да го правиме истото со факти.
Ниту едно од овие не значи промена на постојано живеалиште, ниту добивање на постојан прејстој. И да никаде на линкот што по трет пат го даваш не пишува дека добиваш, permanent residency permit, што е основа за да се одјавиш со жителство од кај нас. Инаку како што си навел во другиот линк МВР само ти регистрира промена на престојувалиште што е различно.
Ако треба ќе ти побарам попосле пто значи жителство по наш закон.

Едит: еве пишто нејќеш напразно повели од законот за данок на личен доход кој е обврзник.
4. Даночен обврзник

Член 5
(1) Даночен обврзник (во натамошниот текст: обврзник) на данокот на доход е секое физичко лице
резидент на Република Македонија за доходот што го остварува во земјата и во странство.
(2) Резидент во смисла на овој закон е физичко лице кое на територијата на Република Македонија
има постојано живеалиште или престојувалиште.
(3) Резидентот има престојувалиште ако на територијата на Република Македонија престојува
непрекинато или со прекини 183 или повеќе дена во кој било 12-месечен период.

УЈП ова го разбира вака: ако немаш резидентност т.е. постојан прејстој во друга држава ние ќе те репнеме данок овде, па ти ако не ти одговара поведи управен спор и докажувај. Затоа и нашиве што одат у Немачки и компанија, прво за што се тепаат е да добијат дозвола за престој неограничена.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Последна промена:

darko1010

Intern
13 август 2018
18
1
Ниту едно од овие не значи промена на постојано живеалиште, ниту добивање на постојан прејстој. И да никаде на линкот што по трет пат го даваш не пишува дека добиваш, permanent residency permit, што е основа за да се одјавиш со жителство од кај нас. Инаку како што си навел во другиот линк МВР само ти регистрира промена на престојувалиште што е различно.
Ако треба ќе ти побарам попосле пто значи жителство по наш закон.

Едит: еве пишто нејќеш напразно повели од законот за данок на личен доход кој е обврзник.
4. Даночен обврзник

Член 5
(1) Даночен обврзник (во натамошниот текст: обврзник) на данокот на доход е секое физичко лице
резидент на Република Македонија за доходот што го остварува во земјата и во странство.
(2) Резидент во смисла на овој закон е физичко лице кое на територијата на Република Македонија
има постојано живеалиште или престојувалиште.
(3) Резидентот има престојувалиште ако на територијата на Република Македонија престојува
непрекинато или со прекини 183 или повеќе дена во кој било 12-месечен период.

УЈП ова го разбира вака: ако немаш резидентност т.е. постојан прејстој во друга држава ние ќе те репнеме данок овде, па ти ако не ти одговара поведи управен спор и докажувај. Затоа и нашиве што одат у Немачки и компанија, прво за што се тепаат е да добијат дозвола за престој неограничена.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

Интересно. А како можеш да ги известиш властиве дека повеќе немаш постојано живеалиште во МК?
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Интересно. А како можеш да ги известиш властиве дека повеќе немаш постојано живеалиште во МК?
Пошува на линкот од МВР што го даде. Само ќе си прибавиш и имаш документ од другата држава дека си со тамошно постојано живеалиште, па ако сакаат да те оданочат некогаш во иднина, ќе имаш црно на бело.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
83
92
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
<OnTopic>

Во врска со намалување данок во ИТ и покачување на даноци... ама уствари ќе видиме да ли ќе биде така, можно е да се смени нешто а можеби и нема да биде тоа воопшто <- ова е навистина така кажано!
јасно е е само дека не е јасно што ќе биде :)
немаат сериозна идеја и план па ископирале ТВ реклама „СКОПСКО и сè е можно“ . Мајмунска работа...
Демек работат нешто, важно е да има некакви промени (нели, не мора секогаш на подобро) и се тепа дневница.

Носат закони ама со задршка во активација заради ефтин ПР, ајде одложуваме примена за да ви олесниме...

За да зборат ќе ги искинеме „газдите“ со порези а тие пари ќе бидат расподелени на народот... а законите предвидуваат намалувања на давачки за големите компании а покачувања на поединци / фриленсери итн

Доколку останат на власт
 • има можност уште да се задолжи во ММФ... не ги активираат тие закони за да си чуваат социјален мир и еве колку се добри можеле ама сепак не ги кинат фриленсери
 • нема можност за нов кредит, ќе биде ОП ајде да собереме пари од народот :)

А доколку се смени власт и следната гарнитура не ги прогласи овие закони за умрени... абе глеј што ви праат овие а ние не ви зимавме (а можевме!)


Може да се дискутира со исто ниво на сериозност колку што се и тие со носење закони и имплементација. Значи како на пазар...
Овие пиперки благи се?
- Да
Мене ми требаат лути
- Е па овие се лути
Многу се лути или малце?
- Ти колку лути сакаш да бидат?
...

</OnTopic>


Резиме на претходните 5+ страни
Браво за Marv, Astro и уште неколку дечки, интересно беше читање на оваа дискусија

Marv е наш Бен Шапиро. Може на катедра да седи, педагог...
А некои не се ни за пиво пред кооперација, толку наивно се збори на масичка во градинка.
Дава одговор со аргументи на сите прашања и коментар на изнесени ставови... а ниту на едно негово прашање не добива одговор зошто тие имаат whataboutism

Фала за многубројни насмевки, јас се искинав :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.389
3.868
Во врска со намалување данок во ИТ и покачување на даноци... ама уствари ќе видиме да ли ќе биде така, можно е да се смени нешто а можеби и нема да биде тоа воопшто јасно е е само дека не е јасно што ќе биде :)
немаат сериозна идеја и план па ископирале ТВ реклама „СКОПСКО и сè е можно“ . Мајмунска работа...
Демек работат нешто, важно е да има некакви промени (нели, не мора секогаш на подобро) и се тепа дневница.

Носат закони ама со задршка во активација заради ефтин ПР, ајде одложуваме примена за да ви олесниме...

За да зборат ќе ги искинеме „газдите“ со порези а тие пари ќе бидат расподелени на народот... а законите предвидуваат намалувања на давачки за големите компании а покачувања на поединци / фриленсери итн

Доколку останат на власт
 • има можност уште да се задолжи во ММФ... не ги активираат тие закони за да си чуваат социјален мир и еве колку се добри можеле ама сепак не ги кинат фриленсери
 • нема можност за нов кредит, ќе биде ОП ајде да собереме пари од народот :)

А доколку се смени власт и следната гарнитура не ги прогласи овие закони за умрени... абе глеј што ви праат овие а ние не ви зимавме (а можевме!)


Може да се дискутира со исто ниво на сериозност колку што се и тие со носење закони и имплементација. Значи како на пазар...
Овие пиперки благи се?
- Да
Мене ми требаат лути
- Е па овие се лути
Многу се лути или малце?
- Ти колку лути сакаш да бидат?
...
Резиме на претходните 5+ страни
Браво за Marv, Astro и уште неколку дечки, интересно беше читање на оваа дискусија

Marv е наш Бен Шапиро. Може на катедра да седи, педагог...
А некои не се ни за пиво пред кооперација, толку наивно се збори на масичка во градинка.
Дава одговор со аргументи на сите прашања и коментар на изнесени ставови... а ниту на едно негово прашање не добива одговор зошто тие имаат whataboutism

Фала за многубројни насмевки, јас се искинав :)
Види нит сум најпаметен, нит сигурно знам сѐ, само после 25 години приватник, сум видел, прошол многу, и доста сум се среќавал со тетките и чичковците од УЈП така да им го знам мајндсетот.
Инаку многу би сакал да сум во грешка и да може се фино и лепо да функционира со мали даноци или без, и државата да цвета во меѓувреме и само ептен богатите и нели злите фирми и газди само да плаќаат. Ама ова нели се викаше Утопија така да...


Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
219
282
Скопје
Постои разлика помеѓу договор на дело и привремена работа, ставка под која се пријавува приход од фриленс?

Новите даночни реформи се однесуваат за договор на дело со кои ќе треба да се плаќа уште 32% мислам за пензиско и здравствено.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.436
2.925
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Постои разлика помеѓу договор на дело и привремена работа, ставка под која се пријавува приход од фриленс?

Новите даночни реформи се однесуваат за договор на дело со кои ќе треба да се плаќа уште 32% мислам за пензиско и здравствено.
Не, станува збор за едно исто : Договор за дело = Договор за повремено или привремено вршење услуги
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
219
282
Скопје
Не, станува збор за едно исто : Договор за дело = Договор за повремено или привремено вршење услуги
Значи дефинитивно ќе бидеме опфатени. Улави се ако мислат дека некој ќе им плаќа над 40% давачки во ваква криза.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.999
4.267
Не, станува збор за едно исто : Договор за дело = Договор за повремено или привремено вршење услуги
Не знам точно како се вика кога на 40 часа неделно редовна работа, работиш и кај друг работодавач (ти следуваат и одмори и сл.)? Различно е од од „хонорарна работа“. Ваљда за тоа веќе сега се плаќаат фул придонеси даноци на труд.
Мислењето е автоматски споено:

Значи дефинитивно ќе бидеме опфатени. Улави се ако мислат дека некој ќе им плаќа над 40% давачки во ваква криза.
Безгласни сме. Тие што имаат фирми, големи имоти и базени на Водно ги штитат и не им воведуваат данок на имот. Удри по малиот.
И работникот ќе прави сѐ да не плати 40%... Косово, Пејонир, ова она, ... Емтое кога лихвари ни ја кројат политиката.
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
219
282
Скопје
Не знам точно како се вика кога на 40 часа неделно редовна работа, работиш и кај друг работодавач (ти следуваат и одмори и сл.)? Различно е од од „хонорарна работа“. Ваљда за тоа веќе сега се плаќаат фул придонеси даноци на труд.
Мислењето е автоматски споено:


Безгласни сме. Тие што имаат фирми, големи имоти и базени на Водно ги штитат и не им воведуваат данок на имот. Удри по малиот.
И работникот ќе прави сѐ да не плати 40%... Косово, Пејонир, ова она, ... Емтое кога лихвари ни ја кројат политиката.

Види до сега плаќав 10% персонален, кога давам 4% провизија на пејонир ќе платам 10% данок и нема да се бавтам со ќеш. Од сега веќе ни 10% нема да видат, јас со 60% од приходот на 20,30% инфлација неможам да преживеам, не правиме сите 2,3к евра месечно.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.999
4.267
Види до сега плаќав 10% персонален, кога давам 4% провизија на пејонир ќе платам 10% данок и нема да се бавтам со ќеш. Од сега веќе ни 10% нема да видат, јас со 60% од приходот на 20,30% инфлација неможам да преживеам, не правиме сите 2,3к евра месечно.
А што напишав погоре? :)
Мислењето е автоматски споено:

10% е прифатливо и сите се океј да платат за да не се секираат дали се легални или не... И не е 10%, туку повеќе е накај 11,11% колку што памтам.

Знае некој колку се прибира годишно од данок на имот и колку тоа треба да се зголеми за да се постигне зголемувањето што се бара со данок на труд?
 

chroot

Gaining Experience
12 ноември 2021
219
282
Скопје
А што напишав погоре? :)
Па нема друга солуција. Дупки во буџет се полнат на друг начин, не се наши пари. Немам јас фирма па да обезбедам пари за здравствено и пензиско. Да беше криминалот сведен на минимум ќе разберев до некаде, али вака не иде. Таман и тоа што го добиваа ќе го изгубат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.510
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно