1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најубава дистрибуција на Линукс?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од BlueBaron, 20 ноември 2017.

 1. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  171
  138
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Освен што Линукс е безбеден, и стабилен, има многу дистрибуции кој што навистина се преубави. Па вие што сте користеле вакви дистрибуции, која ајвеќе ви се допадна за убавина? За мене дефенитивно Deepin OS и Elementary OS. Добиваш елегантен ос, брз, а супер се прилагодени за лаптопи. Во една реченица, подобар MacOS за 0$. :D
   
  Boldozer, krema и на Whisky Vishera им се допаѓа ова.
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  610
  332
  9 Февруари 2008
  На seiryuu му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  Deepin и Elementary се дефинитвно моментално двете најубави дистрибуции на линукс
   
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не би се сложил. Мислам дека немаат шанса со Linux Mint KDE или MATE.
   
 6. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Deepin е чудо од дистрибуција, треба да биде за пример за тоа како треба се прави модерна дистрибуција.

  - Најдобар installer, убав, модерен онака... тип топ уште на прв поглед.
  - Најдобар store, имаат спакувано еден куп популарни програми што на другиве дистрибуции не се достапни out of the box и достапни со еден клик.
  - Старт мени преку кое можеш да избришеш и програми со десен клик и remove, брзо и лесно... Никој до сеа немал такво старт мени, или има ама не сум приметил.
  - Според мене најдобра имплементација на виртуелни десктопи (и Elementary е супер, Gnome не е лош, ама дуроготo е old school)

  Штета што нативните апликации (File Manger, Music Player...) не се feature rich како некои алтернативи нативни за други работни околини. Ама и тоа се средува со тек на време.
   
  Costigan_Jr, BlueBaron и на petre.dimov им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ме заебавај Deepin да го симињам 2.5Gb со 25kb/s?
   
 8. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  После долго време се вратив на кде.
  [​IMG]
   
 9. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  171
  138
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Види торент или некој Европски мирор (Германија, Франција). Официјалниот линк мислам дека е од Кина.

  Иначе едек скриншот од Депин:
  https://i.imgur.com/9w4NR1l.jpg
  Ако имате екран/ лаптоп што е FullHD ќе изгледа уште поубаво од сликата. (Crisp and clear)
   
 10. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи да мигрираме на Deepin!? :)
   
 11. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Јас не би ја користел како примарен оперативен систем, освен онака за проба (од љубопитност) бидејки ги имам сретнато следниве проблеми:

  - Има(ше) лаг кога менуваш поддршка со алт-шифт
  - Автоматски инсталира(ше) бета верзии
  - Неможеше да менуваш шорткати
  - Спори апдејти

  Океј, не сум ја користел подолго време, можеби се средени овие работи ама сепак би трошел време на неа дур некој не ми потврди дека се работи цакум-пакум. Ама мора да се признае дека се на добар пат.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 12. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  275
  284
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Инсталирав дипин за примарен ОС на стариот лаптоп, добро е вака како за послаба машина со 2гб рам, искрено не можам да кажам нешто повеќе пошто тој се користи само за фб и јутуб
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тапа.

  Mint KDE е сеуште не надминат

  Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
   
 14. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  171
  138
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Најдобро би било да пробаш, како ти се свиѓа. Некој работи што ги спомна @bokiscout за Депин јас лично не сум ги приметил на мојот лаптоп (Alt shift, shortcuts) ама затоа едно нешто што е вистинито е дека стварно упдејтите се многу спори. А споро е да симнуваш и апликации од нивниот „маркет“ те Deepin Software Center/Deepin Store. Проблемот е во мирорите кој ги употребува системот, мислам дека користи мирори од Кина па затоа е многу споро. Јас го надминав овој проблем при тоа што го сменив главниот мирор/ линк што се користи за нивното репозиторија, и ставив линк од Германија па сега тера многу подобро (Ама за разлика од другите Дистрибуции пак поспоро но се живее тбфх). Ама сега за ова требаше да чачкам по системот, што не е препорачливо за сите. Го гледам Депин како сериозен конкурент во наредните години, не верувам дека кинеските девелопери ќе се откажат

  Е сега во последно време видов дека некој луѓе имаат направено посебна Manjaro верзија која работи со Deepin Desktop. Значи, како што гледам од слики, за убавина исти се. Но разлика е што наместо Deebian ова го користи Manjaro Linux како база само со сменет десктоп и ако не грешам, самото Manjaro е базирано на Arch? НЕ знам многу за ова, која разлика ја имаат Arch и Deebian, а кога викам разлика мислам дали обичен корсник би приметил поголема разлика? (Брзина, стабилност, подршка и др).

  Да бидам реален, Mint си е Mint, без обзир на кој десктоп флејвор користиш, дали КДЕ или Цинамон. Ама пак, Депин и Елементари се поубави. :p
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  Би го пробал на посебна машина па ќе видам како ќе се покаже. :)
   
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,030
  641
  28 ноември 2015
  Машко
  Имам леново од 2011, сакам да мигрирам на линукс за работа.
  Сум работел со убунту, федора и сл но не сум во тек од 2009 кој би ми го препорачале зашто виндоусот ми лагира со 4гб :)
   
 17. Primology

  Primology
  Intern

  8
  6
  6 Јуни 2015
  Машко
  PCB дизајнер, Програмер.
  Ми се допаѓа темава иако не се согласувам премногу со неа. Лично сум бил фан на Ubuntu и Linux Mint најмногу, иако се далеку од најубави, али штознам.. Накратко јас би рекол дека моментално има премногу опции и веќе е во прашање главно ствар на вкус..
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 18. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  231
  203
  7 Јули 2013
  Машко
  Kde neon, kde дистрибуција направена од kde.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,459
  1,885
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Никогаш не сум користел Линукс, а сум сакал да пробам.

  Работам веб дизајн/дев и по 3-4 партии дота неделно. Дали е за мене или да не се воопшто трудам?

  Зборот ми е општо за Линукс, иако темата не е баш за тоа.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 20. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  884
  582
  1 Јуни 2016
  ChaletOS ми е добар мене, бар на изглед повеќе :D Дота ќе си играш и на линукс, за другово не знам.
   
 21. Nightingale

  Nightingale
  On your way to fame

  618
  525
  28 Јануари 2014
  Во поглед на функционалност и изглед, јас прв би го ставил elementaryOS, па следно Deepin.
  Elementary ми е поедноставен, посреден, полесен за око и дефинитивно побрз во споредба со Deepin.
  За најдобра Linux дистрибуција кој добро изгледа, но не толку добро како горенаведените е дефинитивно Mint.

  Како примарен, не би препорачувал никој друг освем Mint.
   
 22. alderson

  alderson
  Intern

  45
  22
  18 Јануари 2018
  Машко
  Ај некој од овие што сте фо фалеле Дипин да ми објасни зошто кога отворам фолдер обичен ми го отвора директно преку Visual Studio наместо со file explorer или како и да се вика?? Знае некој како да го средам ова?
   
 23. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Избриши го Visual Studio :oh:.

  Наједноставно:
  Отвори File Manager, десен клик на некој фолдер и open with. Потоа одбреи си го Deepin File Manger од лситата на прогарми и види дали имаш некаде да штиклираш always use this program to open files of this type.

  Ако ова не ти работи ондак се имаат измешано xdg-mime конфигурацијата од непознати причини. Погледни тука. Треба мануелно да наместиш Deepin File Manager да се користи за inode/directory.

  Буквално само смени го Thunar во соодветното име под кое е инсталиран Deepin File Manager од следанва команда:
  Код:
  xdg-mime default Thunar.desktop inode/directory
  Немам Deepin при рака за да пробам ама тоа е тоа.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  [​IMG]

  КДЕ 5.13 со блур е супер секси
   
  bxxxn, xristijanGTI и на krema им се допаѓа ова.
 25. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,130
  1,272
  25 ноември 2014
  Нез кој го фалел али ја не би користел дипин ако сакаш приватност на системот. Не и верувам на кинеска proprietary дистрибуција.
   

Сподели

Вчитување...