1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најубава дистрибуција на Линукс?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од BlueBaron, 20 ноември 2017.

1. BlueBaron

BlueBaron
    Gaining Experience

167
    135
    19 Јануари 2016
    Машко
    Студент
    Освен што Линукс е безбеден, и стабилен, има многу дистрибуции кој што навистина се преубави. Па вие што сте користеле вакви дистрибуции, која ајвеќе ви се допадна за убавина? За мене дефенитивно Deepin OS и Elementary OS. Добиваш елегантен ос, брз, а супер се прилагодени за лаптопи. Во една реченица, подобар MacOS за 0$. :D

Boldozer, krema и на Whisky Vishera им се допаѓа ова.
  2. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

605
    328
    9 Февруари 2008
    На seiryuu му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Whisky Vishera

Whisky Vishera
    Гостин

Deepin и Elementary се дефинитвно моментално двете најубави дистрибуции на линукс

4. Enquito

Enquito
    On your way to fame

959
    584
    8 Август 2017
    Машко
  5. Astro

Astro
    Guru

5,901
    7,990
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Не би се сложил. Мислам дека немаат шанса со Linux Mint KDE или MATE.

6. bokiscout

bokiscout
    Practice makes perfect

1,699
    1,998
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Deepin е чудо од дистрибуција, треба да биде за пример за тоа како треба се прави модерна дистрибуција.

- Најдобар installer, убав, модерен онака... тип топ уште на прв поглед.
    - Најдобар store, имаат спакувано еден куп популарни програми што на другиве дистрибуции не се достапни out of the box и достапни со еден клик.
    - Старт мени преку кое можеш да избришеш и програми со десен клик и remove, брзо и лесно... Никој до сеа немал такво старт мени, или има ама не сум приметил.
    - Според мене најдобра имплементација на виртуелни десктопи (и Elementary е супер, Gnome не е лош, ама дуроготo е old school)

Штета што нативните апликации (File Manger, Music Player...) не се feature rich како некои алтернативи нативни за други работни околини. Ама и тоа се средува со тек на време.

Costigan_Jr, BlueBaron и на petre.dimov им се допаѓа ова.
  7. Astro

Astro
    Guru

5,901
    7,990
    20 Јуни 2012
    Машко
    Не ме заебавај Deepin да го симињам 2.5Gb со 25kb/s?

8. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

227
    199
    7 Јули 2013
    Машко
    После долго време се вратив на кде.

9. BlueBaron

BlueBaron
    Gaining Experience

167
    135
    19 Јануари 2016
    Машко
    Студент
    Види торент или некој Европски мирор (Германија, Франција). Официјалниот линк мислам дека е од Кина.

Иначе едек скриншот од Депин:
    https://i.imgur.com/9w4NR1l.jpg
    Ако имате екран/ лаптоп што е FullHD ќе изгледа уште поубаво од сликата. (Crisp and clear)

10. krema

krema
    Professor

8,619
    8,363
    24 Јуни 2009
    Машко
    Значи да мигрираме на Deepin!? :)

11. bokiscout

bokiscout
    Practice makes perfect

1,699
    1,998
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Јас не би ја користел како примарен оперативен систем, освен онака за проба (од љубопитност) бидејки ги имам сретнато следниве проблеми:

- Има(ше) лаг кога менуваш поддршка со алт-шифт
    - Автоматски инсталира(ше) бета верзии
    - Неможеше да менуваш шорткати
    - Спори апдејти

Океј, не сум ја користел подолго време, можеби се средени овие работи ама сепак би трошел време на неа дур некој не ми потврди дека се работи цакум-пакум. Ама мора да се признае дека се на добар пат.

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  12. xristijanGTI

xristijanGTI
    Gaining Experience

265
    273
    7 Март 2011
    Машко
    Студенат
    Инсталирав дипин за примарен ОС на стариот лаптоп, добро е вака како за послаба машина со 2гб рам, искрено не можам да кажам нешто повеќе пошто тој се користи само за фб и јутуб

13. Astro

Astro
    Guru

5,901
    7,990
    20 Јуни 2012
    Машко
    Тапа.

Mint KDE е сеуште не надминат

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

14. BlueBaron

BlueBaron
    Gaining Experience

167
    135
    19 Јануари 2016
    Машко
    Студент
    Најдобро би било да пробаш, како ти се свиѓа. Некој работи што ги спомна @bokiscout за Депин јас лично не сум ги приметил на мојот лаптоп (Alt shift, shortcuts) ама затоа едно нешто што е вистинито е дека стварно упдејтите се многу спори. А споро е да симнуваш и апликации од нивниот „маркет“ те Deepin Software Center/Deepin Store. Проблемот е во мирорите кој ги употребува системот, мислам дека користи мирори од Кина па затоа е многу споро. Јас го надминав овој проблем при тоа што го сменив главниот мирор/ линк што се користи за нивното репозиторија, и ставив линк од Германија па сега тера многу подобро (Ама за разлика од другите Дистрибуции пак поспоро но се живее тбфх). Ама сега за ова требаше да чачкам по системот, што не е препорачливо за сите. Го гледам Депин како сериозен конкурент во наредните години, не верувам дека кинеските девелопери ќе се откажат

Е сега во последно време видов дека некој луѓе имаат направено посебна Manjaro верзија која работи со Deepin Desktop. Значи, како што гледам од слики, за убавина исти се. Но разлика е што наместо Deebian ова го користи Manjaro Linux како база само со сменет десктоп и ако не грешам, самото Manjaro е базирано на Arch? НЕ знам многу за ова, која разлика ја имаат Arch и Deebian, а кога викам разлика мислам дали обичен корсник би приметил поголема разлика? (Брзина, стабилност, подршка и др).

Да бидам реален, Mint си е Mint, без обзир на кој десктоп флејвор користиш, дали КДЕ или Цинамон. Ама пак, Депин и Елементари се поубави. :p

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

8,619
    8,363
    24 Јуни 2009
    Машко
    Би го пробал на посебна машина па ќе видам како ќе се покаже. :)

16. StefAngel

StefAngel
    Gaining Experience

796
    464
    28 ноември 2015
    Машко
    Имам леново од 2011, сакам да мигрирам на линукс за работа.
    Сум работел со убунту, федора и сл но не сум во тек од 2009 кој би ми го препорачале зашто виндоусот ми лагира со 4гб :)

17. Primology

Primology
    Intern

8
    6
    6 Јуни 2015
    Машко
    PCB дизајнер, Програмер.
    Ми се допаѓа темава иако не се согласувам премногу со неа. Лично сум бил фан на Ubuntu и Linux Mint најмногу, иако се далеку од најубави, али штознам.. Накратко јас би рекол дека моментално има премногу опции и веќе е во прашање главно ствар на вкус..

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  18. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

227
    199
    7 Јули 2013
    Машко
    Kde neon, kde дистрибуција направена од kde.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,423
    1,833
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Никогаш не сум користел Линукс, а сум сакал да пробам.

Работам веб дизајн/дев и по 3-4 партии дота неделно. Дали е за мене или да не се воопшто трудам?

Зборот ми е општо за Линукс, иако темата не е баш за тоа.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

20. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

763
    477
    1 Јуни 2016
    ChaletOS ми е добар мене, бар на изглед повеќе :D Дота ќе си играш и на линукс, за другово не знам.

21. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Во поглед на функционалност и изглед, јас прв би го ставил elementaryOS, па следно Deepin.
    Elementary ми е поедноставен, посреден, полесен за око и дефинитивно побрз во споредба со Deepin.
    За најдобра Linux дистрибуција кој добро изгледа, но не толку добро како горенаведените е дефинитивно Mint.

Како примарен, не би препорачувал никој друг освем Mint.

22. alderson

alderson
    Intern

45
    22
    18 Јануари 2018
    Машко
    Ај некој од овие што сте фо фалеле Дипин да ми објасни зошто кога отворам фолдер обичен ми го отвора директно преку Visual Studio наместо со file explorer или како и да се вика?? Знае некој како да го средам ова?

23. bokiscout

bokiscout
    Practice makes perfect

1,699
    1,998
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel
    Избриши го Visual Studio :oh:.

Наједноставно:
    Отвори File Manager, десен клик на некој фолдер и open with. Потоа одбреи си го Deepin File Manger од лситата на прогарми и види дали имаш некаде да штиклираш always use this program to open files of this type.

Ако ова не ти работи ондак се имаат измешано xdg-mime конфигурацијата од непознати причини. Погледни тука. Треба мануелно да наместиш Deepin File Manager да се користи за inode/directory.

Буквално само смени го Thunar во соодветното име под кое е инсталиран Deepin File Manager од следанва команда:
    Код:
    xdg-mime default Thunar.desktop inode/directory
    Немам Deepin при рака за да пробам ама тоа е тоа.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,130
    1,272
    25 ноември 2014

КДЕ 5.13 со блур е супер секси

bxxxn, xristijanGTI и на krema им се допаѓа ова.
  25. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,130
    1,272
    25 ноември 2014
    Нез кој го фалел али ја не би користел дипин ако сакаш приватност на системот. Не и верувам на кинеска proprietary дистрибуција.

Сподели

Вчитување...