• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најтивкиот компјутер

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Кинескиот производител на компјутери, Lenovo Group го претстави својот нов модел Think Center A61e за кој претставниците на компанијата изјавија дека станува збор за најмалиот, најтивкиот и енергетски најефикасниот компјутер досега.

lenovo_kompjuter_g.jpg


Think Center A61e е заснован на AMD Core Duo процесор Athilon 64 X2, но постои и верзија со процесор со едно јадро Sempron. Во изработката на компјутерот се користени компоненти кои може да се рециклираат и повторно употребат - дури 90% од компонентите се такви. Уште една еколошка карактеристика на овој компјутер е и можноста да се напојува и со соларни батерии, покрај обичните кои користат електрична енергија.

Моделот Think Center A61e се надоврзува на моделот Think Center A61 кој компанијата Lenovo неодамна го претстави на пазарот. Тој модел се наоѓа во малку поголемо куќиште но исто така се одликува со добра енергетска ефикасност.

Цената на Think Center A61e е околу 400 долари.

IDIVIDI
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
E ova e stvarno super, da si zemam desetina vakvi i pokraj krevetot kaj shto spijam da si gi stavam :)
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Ова е стварно добро. Посебно тоа со батериите и рециклацијата. Добра цена има не е мн. скап.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Цена доволно пристапна за народот. Не е како другите компјутери кој кога ќе се појават имаат астрономски цени само поради името.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ниска цена, добра машина!!! :bravo:
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Pa mene brmcenjeto na pc-vo mi e kako muzika. :d.
Guglav malce i ne najdov bash nekoi specificirani hardverski specifikacii. Kolku sto procitav se dava na znaenje samo kakva podrska ima, t.e. sto podrzuva, pa pretpostavuvam ovaa cena e standard, t.e. so basic "oprema".
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Еве ги хардверските спецификации за овој модел:

A61 Machine type Tower: 9134, 9143
A61 Machine type Desktop: 9144
Processor
AMD Athlon™ X2 Dual Core Processor
AMD Athlon ™ Processor
AMD Sempron™ Processor
Preloaded operating system1
Genuine Windows Vista® Home Basic 32
Genuine Windows Vista® Home Premium 32
Genuine Windows Vista® Business 32
Genuine Windows Vista® Business 64
Genuine Windows® XP Professional
Genuine Windows® XP Home
Hard Disk Drive2
80GB, 160GB, 250GB, 320GB, 500GB (7200 rpm)
Serial ATA
Memory3
DDR 800MHz(PC2-6400)
DDR 667MHz (PC2-5300) /8GB
Core chipset
AMD 690G
Optical drive
DVD-ROM, DVD/CD-RW Combo or DVD Recordable
Integrated communications
Gigabit Ethernet
Expansion
4 slots x 4 bays (Tower), 4 slots x 3 bays (Desktop),
6 USB 2.0 (2 front-access),
1 serial (2nd optional), 1 parallel,
PS/2® Mouse/Keyboard, VGA
Keyboard4
Preferred Pro PS/2 Full Size Keyboard,
Preferred Pro USB Full Size Keyboard,
Preferred Pro USB Fingerprint Keyboard,
Enhanced Performance USB Keyboard
Warranty5
1 or 3 years
Included software6
Diskeeper Lite
Google Picasa
Multimedia Center for Think Offerings, including:
- InterVideo WinDVD (DVD, DVD/CD-RW &
DVD Recordable models)
- Sonic RecordNOW (DVD/CD-RW &
DVD Recordable models)
PC-Doctor
Norton Internet security 2007
(with 90 days or virus definition)
ThinkVantage® Fingerprint Software™ (select models)
ThinkVantage® Productivity Center™ with Away Manager™
ThinkVantage® Rescue and Recovery™
ThinkVantage® System Update™
ThinkVantage® System Migration Assistant™
ThinkVantage® Client Security Solution 8.0
Java™ JRE ™
(downloadable)
Secure Data Disposal™
ThinkVantage® ImageUltra™ Builder
(licensed Web deliverable)
ThinkVantage® Update Retriever™
ThinkVantage® Package Builder™
(license–CD not included)
Lotus ® SmartSuite® LOU
Lotus® Notes® LOU
Certified operating systems7
For a listing of completed Linux® certifications,
visit lenovo.com/linux

Повеќе во PDF фајлот тука.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.299
Мислења
892.135
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно