• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најтенкиот лаптоп на светот пристигнува од Apple

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Американскиот гигант за компјутерска технологија Apple го претставил најтенкиот пренослив компјутер на светот.

Овој преносник бил претставен на MacWorld 2008 кој бил одржан во Сан Франциско.

MacBook Air има 13,3 инчен екран, тастатура која свети и мулти-тач тракпад. Доаѓа со хард диск со капацитет од 80 гигабајти, а батеријата му држи пет часа.

Но, сепак не е се толку бело како што изгледа. Овој пренослив компјутер нема читач за дискови или било каков тип на медиуми.

Од компанијата се уверени дека ова нема на никој да му смета, бидејќи музика, филмови и се останато може да се симне од Интернет.

Компјутерот ќе започне да се продава за две недели, а цената ќе му се движи околу 1.800 американски долари.


Извор:Точка
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Браво за Apple. Во глобала добро лап топче! :tainstven:
Хммм.... тоа што нема читач за дискови или било каков тип на медиуми, не знам баш. :ermm:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Ај па дај боже да имаме пари сите да си купиме по еден и да се праиме фраери со нив :LOL::LOL::LOL:
Мене лично ептен ми прави кејф таков слим .
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Xaxa... kako papka izglea. A i toa sto vikas, i mene bi mi bilo strav da ne se iskrsi, a posebno pa kako sto znaat nekoi da kucaat, lele lele... :p
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
интересно и убаво од дизајнерски поглед но не би купил вакво нешто поради функционалноста, и плус тоа ги сакам дебелите (old school) лап-топови :rolleyes:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
интересно и убаво од дизајнерски поглед но не би купил вакво нешто поради функционалноста, и плус тоа ги сакам дебелите (old school) лап-топови :rolleyes:
Незнам за тебе но јас кога би можел ич не би се мислел. Браво за Apple
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве ја рекламата:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=GBCfW9-hjKI"]YouTube - Macbook Air Ad[/ame]
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Toa shto e tenok, ne znachi deka vrshi rabota... bashka za tie pari se zema ZVER mashina.. moe mislenje e deka ne vredi!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
kako i da e, ova e golem napredok.. 100% ponatamu i perfirmansite kje mu se zgolemuvaat poradi namaluvanjeto na delovite i komponentite (mislam deka beshe sekoj del se namaluva za 2cm sekoja godina)
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,052
520
delicon.mk
Air доаѓа со Intel Core 2 Duo процесор од 1,6 GHz (1,8 GHz со доплата), 2 GB DDR2 и 80 GB HDD (64 GB SSD со доплата). Основната верзија ќе чини 1799 долари во САД, а најскапата 3098 долари. Apple MacBook Air

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=W7askBmF4_c"]YouTube - MacBook Air - A guided Tour[/ame]

* нема CD/DVD-ROM/RW
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Ова е многу тенок лап-топ и повеке личи на папка. Што се однесува до дизајнот одличен е. Ама функционалноста не. Сте помислиле ли колкав Hard-Disk има тој лап-топ.Нема простор за мокни делови. Да не збориме колку лесно се крши...
Не би го препорачал !!!!
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Dizajnot e ludnica, nema zbor... no poglednete go ova:

Intel Core 2 Duo processor
2GB memory
80GB 4200-rpm PATA hard drive
Built-in 802.11n Wi-Fi and
Bluetooth 2.1 + EDR

4200 RPM? :ua:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Тука акцентот е на дизајнот, а знаеме сите колку народ се пали токму на тоа. Што се однесува до тоа што се добива за парите, навистина не вреди за парите. Но, пак ќе ги потенцирам "фашионистите", на кои перформансите и не им играат улога (ниту знаат како да ги искористат).
За дизајнот, чиста 10ка!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,564
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно