• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најскапите домен имиња

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Многу новински агенции репортираа за човекот со име Крис Кларк кој својот интернет домен “www.pizza.com“ го купил во далечната 1994 за само 20 долари и го продал 2,6 милиони долари.
Чудни се луѓето кои се спремни да платат голема сума на пари за нешто што физички не постои.

И покрај тоа, познато е дека домените кој може да објаснуваат и цела индустрија со еден збор, може да се продадат за милиони долари.

На долната листа се претставени најскапите препродадени домени според Yahoo! Tech.

Листата не вклучува домени кои сеуште припаѓаат на првобитните сопственици како yahoo.com или google.com.

Како правило, пазарната цена на следните домени може да биде значително поголема од вредноста прикажана во листата.

1.Sex.com, 12.5 милиони долари

2.Porn.com, 9.5 милиони долари

3.Diamond.com, 7.5 милиони долари

4.Business.com, 7.5 милиони долари

5.Casino.com, 5.5 милиони долари

6.Asseenontv.com, 5 милиони долари

7.Korea.com, 5 милиони долари

8.Wine.com, 3.3 милиони долари

9.Creditcheck.com, 3 милиони долари

10.Vodka.com, 3 милиони долари

Домеините како sex.com или diamond.com се едноставни, составени од еден збор кој има јасно значење.
За разлика од нив, на листата се издвојува Asseenontv.com.

Општа логика е дека домените со еден збор вредат повеќе, сепак овде има исклучок.

извор: идивиди
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно