• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најпосетуван сајт за 2021 е.... ТикТок

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
45
116
www.IT.mk

TikTok го надмина Google на врвот, видео платформата е најпосетуван вебсајт во 2021​

Речиси е неверојатно, но TikTok, платформа која само до пред неколку години не постоеше денес е на врвот по бројот на посети во 2021 година. Во 2021 го преземаа првото место од Google и се најпосетуван вебсајт оваа година, покажува анализата на податоците на Cloudflare.

TikTok минатата година беше на седмото место според бројот на посети. За да стигне до врвот сајтот ги прескокна и Facebook, Microsoft, Apple, Netflix и Amazon.

Платформата првпат се најде на првото место на 17 февруари 2021. Оттогаш речиси постојано се во првите три места, иако во зависност од периодот имаше и промени на врвот.

Повеќе @ TikTok го надмина Google на врвот, видео платформата е најпосетуван вебсајт во 2021 ⋆ IT.mk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,354
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

claus

Gaining Experience
13 април 2020
44
70
Страшно адиктивна апликација. Можеби сте приметиле дека 3 пати треба да стиснеш back за да излезеш од апликацијата. И секој пат ти покажува ново видео, само да те вовлече уште да гледаш..
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
87
86
Битола
Искрено, имам видено многу глупости, ама и подобар контент, дебати, корисни работи, факти, и разоткривање глупости отколку на твитер или фејсбук.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,139
11,685
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не можам да сфатам и да процесирам како тоа Тикток е попосетуван сајт од рецимо Google.com или Reddit рецимо. Реално, мора да има некаков проблем со метриките и податоците, одноставно не може тоа така.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,027
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Не можам да сфатам и да процесирам како тоа Тикток е попосетуван сајт од рецимо Google.com или Reddit рецимо. Реално, мора да има некаков проблем со метриките и податоците, одноставно не може тоа така.
Хм, и мене не ми е јасно. А ја прочитав цела статија случајно да не има некоја финта, и пак не ми е јасно. Исто така не ми е јасно како може microsoft.com да биде на четврто место. Мислам, кој и зошто го отвара microsoft.com толку често? Reddit не е воопшто на листата во топ 10.

Си викам, податоциве да не се вaдени и од некои апликации кои комуницираат со овие веб адреси, да речеме апликацијата TikTok остварува сообраќај со tiktok.com или Windows Store прави сообраќај према microsoft.com, па според тоа рангирале? Нешто такво мора да е.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,230
5,918
Не можам да сфатам и да процесирам како тоа Тикток е попосетуван сајт од рецимо Google.com или Reddit рецимо. Реално, мора да има некаков проблем со метриките и податоците, одноставно не може тоа така.

Авторите требало да забележат дека cloudfare сакаат да се прават паметни, односно бидејќи Alexa се гаси сакаат да бидат на прво место. Еве зашто Тик Ток им е најпопуларен на нив:

The most popular website or web application, based on our ranking methodology, is ranked #1.
The top trending domains are calculated based on a combination of domain popularity, the percentage change in traffic patterns, and the change in rank over the selected time period.

Е сега, ако отидеш на Alexa кои 25 години го прават ова (за разлика од Cloudfare кој го прави 1 година), ќе забележиш логички распоред на најпосетувани сајтови:

Од термините „најпопуларен“ до „најпосетуван“ има 7 брда, планини и долини, ама тие семантики не се важни за IT.mk.

П.с. Се вели Тик Ток лани бил 7ми (2020), а Cloudfare ова го вика:
There are other trends we can see comparing both years — for 2020 we only show data of the end of the year, after September (Cloudflare Radar was launched that month).
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,064
orgrimar
Не можам да сфатам и да процесирам како тоа Тикток е попосетуван сајт од рецимо Google.com или Reddit рецимо. Реално, мора да има некаков проблем со метриките и податоците, одноставно не може тоа така.
јок, на нив треба малце мозок, да се уклучи и да читаш, тука само плеј дури и следно видео сама ти мести. Точна слика на популацијата на планетава во 21 век, дебили глупави.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,824
1,107
Авторите требало да забележат дека cloudfare сакаат да се прават паметни, односно бидејќи Alexa се гаси сакаат да бидат на прво место. Еве зашто Тик Ток им е најпопуларен на нив:

The most popular website or web application, based on our ranking methodology, is ranked #1.
The top trending domains are calculated based on a combination of domain popularity, the percentage change in traffic patterns, and the change in rank over the selected time period.

Е сега, ако отидеш на Alexa кои 25 години го прават ова (за разлика од Cloudfare кој го прави 1 година), ќе забележиш логички распоред на најпосетувани сајтови:

Од термините „најпопуларен“ до „најпосетуван“ има 7 брда, планини и долини, ама тие семантики не се важни за IT.mk.

П.с. Се вели Тик Ток лани бил 7ми (2020), а Cloudfare ова го вика:
There are other trends we can see comparing both years — for 2020 we only show data of the end of the year, after September (Cloudflare Radar was launched that month).
Не постои веќе Алекса го затворија од Амазон, да не им се меша со другата Алекса која им е како гласовен асистент.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно