1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најнови - квалитетни производи во нашите продавници

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 5 Декември 2013.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Ај вака, задржете се на презентација на нови производи, што вреди и дали вреди на другите нормални теми за хардвер, значи тука само производи кои се донесени, која цена се, дали ги има на лагер и слично.

  Дали вреди, дали не, кој што би купил, каде имало лоша услуга, или скапи цени заборавете на оваа тема.
   
  На Molec и NecrotoX им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Момци, како што реков, ако има нешто ново, или имате информација дека ќе има постирјате, ако не другата дискусија продолжете ја на соодветни теми, отворете за тастетури - периферија, и дискутирајте колку сакате.
   
  Последна промена: 19 ноември 2014
 4. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,350
  11,518
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Еве јас да постирам информација, ја нема више G710+, им ја зедов последната. :trollface

  Не под влијание на напишаното овде, туку одамна ја меркам затоа што е (беше) единствена со чери браон тастери во Македонија. Не ми е гајле за додатните функции и (со тешко срце) прифаќам дека мора да ги платам за да го добијам она другото што ми треба (механичките тастери).

  Не ме предомисли ни фактот што распоредот не ми одговара (голем ентер, тастерот со \ | поради тоа е лево од ентерот, не над него), знам дека постојат и други со ваков распоред (но не би ги одбрал ако имам можност да бирам), како и ист таков тастер до левиот шифт (која глупост!). Среќа што праќаат различни scancode-ови, па левиот го ремапирав на шифт, па веќе не е важно дали сум го утнал (стиснал) едниот или другиот. Се мислев да ги избушам и поврзам со шипка, ама греота е.

  Што "ми ја продаде" тастатурава и покрај сите двоумења (освен распоредот, цената, како и ривјуата од корисници во кои 80% се спомнуваше дека цркнуваат ледови на поединечни тастери (беклајтот)): Филингот. Само што седнав и откуцав една реченица, иде мазно ко путер. Еве после еден ден користење, брзината ми се зголеми забележително, а процентот на грешки се намали.

  Место вака, долго време планирав да нарачувам од странство, но тие што ги меркав ќе ми се фатеа тука некаде со цената (ако сметаме царина што не може да се избегне на поскап дел), како и немање сервис, долго чекање, можност воопшто да не стигне, големи транспортни трошоци затоа што механичките тастатури се тешки... Ми дојде преку глава и ја зедов оваа.

  Ама беклајтот затоа е прекрасен. :cool:
   
  bokiscout, brasica и на omegaRED им се допаѓа ова.
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Тастатурата е партали.
   
 6. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,350
  11,518
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Да нема забуна, затоа што повеќето слики od G710+ се со долг шифт, оваа е (без кириличните натписи):

  [​IMG]
   
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  @mods - префрлете сите постови во темата за механички тестатури. На таа тема, не вреди х2 од добар CM / Corsair и сл. Посебно не со пластично куќиште и дизајн наменет за деца. Еве што е уметност:

  [​IMG]
   
  Creed_Bratton, prichina, AlexanderMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  Сите high-end тастатури на Logitech кои сум ги сретнал до сега изгледаат како отапд во однос на конкуренција. А и не само што изгледаат туку навистина се отпад во однос на квалитет. Фарбана рециклирана пластика...
   
  На Costigan_Jr и dramallama им се допаѓа ова.
 9. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  Јас имав пред некоја година G15 со екранче и позадинско осветлување...за 2 години користење:

  - сивата боја на многу места избледне, оставајќи жолто-бела нијанса
  - гумираните слоеви се излуштија / изгребаа

  Функционално немаше некој проблем но имаше зезалици со драјверите за екранчето. После 2 години тестатурата изгледаше како купена од бувљак.

  Logitech како и Creative се фирми кој дебело ја оплескаа и оставија простор да им биде изеден лебот од конкурентите.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,431
  10,325
  13 Јуни 2009
  Не знам за другите модели но јас сум презадоволен од Logitech Illuminated USB. И тоа од секој можен аспект. Нема што нема видено и уште изгледа и функционира како првиот ден кога ја купив.
   
 11. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,483
  15 Јануари 2011
  Машко
  SanDisk SSD палета најавена во Мебиус. Лагер од 128gb модели од Среда 29.01:

  [​IMG]
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Sandisk е конкурент на Samsung 840 pro во хај енд класата, т.е. е побрз ако се тестира без OP (over provisioning) за дифолт сетинг - употреба Sandisk Extreme II ги шие скоро сите потрошувачки SSD продукти, мада не е во лагер листата.

  X210, го тепа на EVO исто така од аспект на констатност на перформанси, користи висока класа MLC nand ќелии, наместо TLC.
   
 13. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Ептен се лански цениве на SSD-ава.....
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Дознав дека во Мебиус за неколку дена најкасно, ќе има нова тура на 290 Tri X, BF4/280x без BF4.
   
 15. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  280X без БФ4 би требало да биде доста приступачно за звер графичка.
   
 16. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,505
  11 Декември 2008
  Машко
  На Borsa, Costigan_Jr, smole и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  се разгори конкуренција,тоа ми се допаѓааа :D
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  Вака стојат работите сега :)


  __________________________________________________
  Напајања,

  Анхоч & Сет, Cooler Master поточно Vanguard линијата.

  Мебиус - Antec поточно Delta, Seasonic, & Chieftec.

  ___________________________________________________
  Графички,

  Сет - Asus DCII

  Анхоч - Sapphire & Gigabyte поточно Windforce & Dual X/OC.

  Мебиус - Sapphire поточно Windforce & DualX/OC/Toxic.

  ____________________________________________________
  Куќишта,

  Anhoch - Fractal Design, Zalman.

  Сет - Cooler Master.

  Мебиус - Antec & Chieftec.

  ____________________________________________________
  SSD,

  Мебиус - Sandisk, Samsung & Patriot.

  Сет - Kingston

  Анхоч - Samsung, Kingston.
  ____________________________________________________


  Ова е одличен напредок од пред година дена :)
   
  На gremlin, Necromancer, xenon и уште 5 други им се допаѓа ова.
 19. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,341
  2,158
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Се поштуе максимално!

  На сумарумов на Psy, би додал:
  __________________________________________________
  Ладилници и вентилатори,

  СЕТ - Cooler Master

  JVSNET - Noctua

  *Анхоч - Zalman (ваљда ќе донесат и ладилници покрај куќиштата)
  __________________________________________________

  Идила би било да донесат:

  1. Поквалитетна и поголем избор на периферија како Corsair, Ducky, Das Keyboard;
  2. Комплети/компоненти за водено ладење (било кој бренд);
  3. Silverstone куќишта;
  4. Thermalright ладилници.
  (Molec is dreaming about this :noonecare:)

  Тоа би ја одбележало 2014 како година на промени...епски промени! Конечно да не се чувствуваме отсечени од останатиот хардверски свет.
   
  На dramallama и psyside им се допаѓа ова.
 20. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  И Define R4 во Анхоч! Браво браво!:cool:
   
  xenon, Molec, prichina и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Уф, добро куќиште, само ценава не им е малку претерана? Нешто околу 800-1000 денари би требало да биде помала, не знам, можеби грешам.....
   
  На tomaso му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Абе сега,не би требало многу да се жалиме за цените..кога ќе видиш дури сега еве се пробиваат со нови производи и брендови. Не знам од каде дојде овој налет што фала богу нас ни одговара :cool:,па затоа и треба малце да гледаме од нивна страна. На newegg куќиштево вреди 5 000. Е сега удри на тоа транспорт,царини,профит и глупости ете ти ја цената и dont forget ова е Балкан...

   
 23. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,759
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко
  aaaaaa <3 <3 <3

  [​IMG]
   
  На Bilbiloski и psyside им се допаѓа ова.
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Убаво би било и вентилатори да донесат, 140mm. Убави се, бели
  http://www.fractal-design.com/home/product/case-fans/silent-series-r2-140mm
  Specifications
  Low Speed Normal Speed
  Speed 800 +/-200RPM 1000 +/- 10%
  Dimensions (mm) 140 x 140 x 25
  Weight (g) 149.0
  Cable length (mm) 500 +/- 10mm
  Number of blades 11
  Connector 3-Pin fan header
  Starting voltage <11 <6
  Max. airflow (CFM) 52.8 66.0
  Max. pressure (mm H2O) 0.54 0.84
  Noise level (dBA) 14.9 18.5

  [​IMG]
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,702
  26,317
  4 Септември 2008
  2014 - експлозија на Македонската хардвер "сцена" :)
   
  NecrotoX, uwemi и на prichina им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...