• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најмоќен бежичен рутер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Дечки би сакал да купам рутер ама ме интересира на кој може да му се подеси излезната снага што повеке...
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
http://www.cisco.com/en/US/docs/wireless/compliance/reference/guide/25eucfg.html

Мислам дека треба да се провери во Агенцијата за електронски комуникации и нивниот радиофреквенциски план, но ако ги почитуваме ЕУ стандардите ЕИРП е фиксиран на 100mW. Во тој случај уредите со 1W не се легални за увоз/употреба?
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Дечки би сакал да купам рутер ама ме интересира на кој може да му се подеси излезната снага што повеке...
WR54GL Linksys, имаш еден тон опции, ако го флешнеш со некој друг фирмвер ке имаш варијанта да го појачаш сигналот до макс. 250mv само не сум сигурен дека нема да чурне, али сигурно на 150mv си брка работа, плус ако му ставиш и екстерна антена, си завршил работа а ке те кошта од прилика макс. 5000ден. вкупно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Dr.Loop fala za odgovorot. Vick kako misles "prodavat Buffalo" ne razbiram.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,019
620
WR54GL Linksys, имаш еден тон опции, ако го флешнеш со некој друг фирмвер ке имаш варијанта да го појачаш сигналот до макс. 250mv само не сум сигурен дека нема да чурне, али сигурно на 150mv си брка работа, плус ако му ставиш и екстерна антена, си завршил работа а ке те кошта од прилика макс. 5000ден. вкупно.
Ako go pojacas do 251 mV mozat samo antenite da curnat, a ke si zemes nekoja pojaka antenicka od 2000 den i nemas gajle imas domet do 3-4 km.
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
Niki da kazes prvo sto planiras da napravis ili sto imas zelba da napravis posto ako sakas da dobies soobrakaj i dalecina na 2.4G barem ja taka te razbraf nemora ruter da kupuvas imas RouterBOARD™ 133c za edno 60$ na nego si stavas miniPCI carticka i si brkas rabota ali sepak najarno e da kazes sto planiras da pravis pa da ti dademe predlog
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
i mene me interesira istoto prasanje .....
imam ruter i zemav 18 db antena ama za nesreka antenata ne ide podaleku od 100 metri....
zborev so tipce sto raboti vo ISP vo srbija i mi rece najveke sto mozam da dostignam so 18 db antena e 8 km.....e sea posto prakticno ne izlaga taka....treba li neso pojacuvac.....
markata na ruterot e sweex LW050 .... ne mi se verue da najdam nekoj ponov firmware.... any help for this??
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Ako go pojacas do 251 mV mozat samo antenite da curnat
На 250 mV отиде рутерот, ако го пукаш толку ке ти треба додатно ладење (кулери), што е малку комплицирано да се изведе. Ја имам тестирано и до 180 mV нема мука, коа пробав на 200mV чурна wrt-то. Едно wrt54gl со омни антена и не би требало да имаш проблем, имај во предвид дека Скопје е загушено од оваа фрекфенција...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
i mene me interesira istoto prasanje .....
imam ruter i zemav 18 db antena ama za nesreka antenata ne ide podaleku od 100 metri....
zborev so tipce sto raboti vo ISP vo srbija i mi rece najveke sto mozam da dostignam so 18 db antena e 8 km.....e sea posto prakticno ne izlaga taka....treba li neso pojacuvac.....
markata na ruterot e sweex LW050 .... ne mi se verue da najdam nekoj ponov firmware.... any help for this??
Za 100 metri ne ti treba nadvoresna antena, kakva e taa antena i od kade ja kupi?
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
mislam deka ne spomnav nigde deka mi treba za 100 metra.....
mi treba za nad 1 km.....
kupena e od login-beverli, a nema ime, taiwan shit....
 

vrujan

Intern
3 мај 2007
20
0
Jas zedovb na proba TP-LINK od prijatel tl-wr624G pisuva na nego deka e tri pati po jak od drugite dali e toa vistina?- i jas neznam a kako moze da se proveri so koja snaga raboti ruterot i kako moze da se pojaca kako sto procitav pogore vo temata dali ima takva oppcija vo nego ili? nemozam da vidam kade se podesuva ?pozdrav
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,019
620
Јас имам рутер Linksys WRT54GL и имам 7dbi антена од Linksys и нема проблеми фрла до 3 км, инаку снагата е појачана на 151 mW и има вградено кулер и е оверклокуван на 224 MHz. За снагата мислам дека можеш да ја појачаш со било кој Firmware освен оригиналниот при фабричка инсталација со кој неможе да се појача повеќе од 42 mW или 84 mW не сум сигурен..
 

vrujan

Intern
3 мај 2007
20
0
Јас имам рутер Linksys WRT54GL и имам 7dbi антена од Linksys и нема проблеми фрла до 3 км, инаку снагата е појачана на 151 mW и има вградено кулер и е оверклокуван на 224 MHz. За снагата мислам дека можеш да ја појачаш со било кој Firmware освен оригиналниот при фабричка инсталација со кој неможе да се појача повеќе од 42 mW или 84 mW не сум сигурен..
zdravo,znaci jas imam TP-LINK -ruter ,i NETGEAR ,TP-link antenata e pogolema i e so konektor a vo edno i samiot ruter pisuva deka e 2-3 pati pojak od drugite dodeka NETGEAROT e sigurno po slab ,nema veza ,kako da proveram za tp-linkot so koja snaga raboti i koja verzija na Firmware da baram?Za toj model ili ne e vazno no ako mozes da mi dades ili kazis od kade da do simnam softverot ? Bi sakal i jas da go pojacam mojot ruter i kade bi mozel da nabavam dopolnitelni konektori za antenata bidejki ne se nekoi standardni gi nema na sekade pomos i pozdrav :bravo::bravo::bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Јас имам рутер Linksys WRT54GL и имам 7dbi антена од Linksys и нема проблеми фрла до 3 км, инаку снагата е појачана на 151 mW и има вградено кулер и е оверклокуван на 224 MHz. За снагата мислам дека можеш да ја појачаш со било кој Firmware освен оригиналниот при фабричка инсталација со кој неможе да се појача повеќе од 42 mW или 84 mW не сум сигурен..
Антената е надворешна или на самиот уред?
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,019
620
zdravo,znaci jas imam TP-LINK -ruter ,i NETGEAR ,TP-link antenata e pogolema i e so konektor a vo edno i samiot ruter pisuva deka e 2-3 pati pojak od drugite dodeka NETGEAROT e sigurno po slab ,nema veza ,kako da proveram za tp-linkot so koja snaga raboti i koja verzija na Firmware da baram?Za toj model ili ne e vazno no ako mozes da mi dades ili kazis od kade da do simnam softverot ? Bi sakal i jas da go pojacam mojot ruter i kade bi mozel da nabavam dopolnitelni konektori za antenata bidejki ne se nekoi standardni gi nema na sekade pomos i pozdrav
Прво пиши ми кој модел на рутер го користиш и ќе побарам некој друг Firmware но не сум сигурен дека ќе најдам за тој рутер. Најмногу Firm-ови има за Linksys wrt54g/gl/gs.

Антената е надворешна или на самиот уред?


Ова е антената која ја користам на мојот рутер, инаку јас користам една антена, поднесено ми е да прима и праќа сигнали со една антена. Мене рутерот ми изнесен надвор на покривот на куќата и антенената е дирекно на рутерот, но рутерот ми е ставен во пластична кутија која несмее да пропушта вода.

Поздрав..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Фала за одговорот, само ако може да ми кажеш од каде
можам да купам таква и колку пари?
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,019
620
Па незнам точно која цена се, ги има во Логин системи јас ги земав по набавна 2200 ден 2 антени од еден пријател.:)
 

vrujan

Intern
3 мај 2007
20
0
Прво пиши ми кој модел на рутер го користиш и ќе побарам некој друг Firmware но не сум сигурен дека ќе најдам за тој рутер. Најмногу Firm-ови има за Linksys wrt54g/gl/gs.

Ова е антената која ја користам на мојот рутер, инаку јас користам една антена, поднесено ми е да прима и праќа сигнали со една антена. Мене рутерот ми изнесен надвор на покривот на куќата и антенената е дирекно на рутерот, но рутерот ми е ставен во пластична кутија која несмее да пропушта вода.

Поздрав..
Znaci imam ruter TP-link TL-WR624G inaku antenata se vadi so konektor inaku i samiot ruter ima dobra snaga no so drug FIRMWARE bi trebalo da se pojaca snagata cekam odgovor pozdrav,,..i da kazam deka imam i drug ruter NETGEAR no kaj nego antenata e staticna ne e na konektor znaci mi treba za TP-liknk-ot firmware i podetalno objasnuvanje pozdrav
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Па незнам точно која цена се, ги има во Логин системи јас ги земав по набавна 2200 ден 2 антени од еден пријател.:)
А дали имаш направено тест, на пример колку е дометот со 2dbi антените?
Со овие ми кажа 3км што е ТОП
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,019
620
Znaci imam ruter TP-link TL-WR624G inaku antenata se vadi so konektor inaku i samiot ruter ima dobra snaga no so drug FIRMWARE bi trebalo da se pojaca snagata cekam odgovor pozdrav,,..i da kazam deka imam i drug ruter NETGEAR no kaj nego antenata e staticna ne e na konektor znaci mi treba za TP-liknk-ot firmware i podetalno objasnuvanje pozdrav
Рутерот што го користиш има SMA конектор доколку конекторот на антените од линксис имаат TNC конектор. А за Firm-от имаш некои понови кои можеш да ги најдеш тука провери некаде во опциите на рутерот дали може да се појача снагата јас немам искуство со тој рутер.


А дали имаш направено тест, на пример колку е дометот со 2dbi антените?
Со овие ми кажа 3км што е ТОП
Важно е и каква бежична картичка користиш и секако да имаш надворешна антена или 3Д корнер. Јас имам Edimax Wireless PCI Adapter со Ralink чип и 3Д корнер и го тестирав рутерот со 2dbi антени на 2 км и ми покажуваше сигнал 30-40 % (јачината на рутерот е 151 mW) со квалитет од 60-70 %. Откако ставив 7 децибелна антена сигналот се појача на 60-70 % и квалитет 80-90%. Секако важна улога има и картицата но и надворешната антена која прима сигнал. Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,858
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно