1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најмало Куќиште за Pentium 2?

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од toshex, 3 Април 2018.

 1. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  Уште не сум нашол време да го ископам и расклопам куќиштето шо го имам со (се надевам) пентиум 2 mmx 466mhz и вуду 3 графичка (како ќе се разочарам ако некад сум сменил некој дел и не е тоа тоа), али дур му ја думам шо ќе му правам (ммммм) некој информиран да сподели кои се најмали (хоризонтални) куќишта за оваа генерација хардвер?

  Сакам да пробам да направам шо е можно помал Windows 98se / DOS гејминг PC. До таму кај шо би идел со лаптопски 2.5 инчни IDE дискови (ако може да се конвертира молекс во струја за нив) и слим дивиди драјв ако треба и ако има на IDЕ порта. Е слим флопи мислам нема хахахах.

  Ајмо ретро ON!
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,269
  2,031
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Зашто ама баш зашто комплицираш со такви старудии... Доволна ти е една плоча со онборд графика на нејзе , со вграден процесор и 3 глупости а и плус можеш да искомбинираш некако со сата хдд 2.5 на нив.
   
 3. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  Пошо не е интересно иначе хахаха, иначе очекував ти да пишеш со идеален одговор ама само ме изруга ц ц ц :D
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,269
  2,031
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Од све по нешто не престануваш да ме изненадуваш :D Тамам расчистив по дома од такви п2 , п3 и на отпад што ги однесов глеам тошкава ми отворил тема за таков .Инаку накратко ке ти кажам , атх плоча , 3.5 инчи хдд или 2.5 инчи преку адаптери е скоро невозможна мисија а све тоа да сместиш у помало куќаре. ТИ го ценам ентузијамот али премногу се ставаш на трошоци и маки со овие старудиве. А и пред све како би го реализирал тоа баш ме интересира со 2.5 инчи хдд да го напојуваш само него ?
  АЈде да не помислеш дека те ( ругам ) еве ти еден адаптер за такви. А за плоча не знам како ке се снајдеш али ептен ретки се тие микро атх плочи и ко што знам скоро и да ги нема.
   
 5. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  јас имам хоризонтално IBM кукиште.
   
 6. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  whooaaah гарант изгледа кул. кажи приказна од кај ти е дали има делоци унутра и какви и се тоа, и ко шо кажа пане дали се отарасуеш од него.

  иначе иам една 486 куќара у подрум краен случај може таа со бормашина и брусалка да ја хакнам ако излезе дека е мала на димензии хахахах. fun fun fun

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
 7. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  Кукиштето е на стариот го има купено 1994 али сиг повеќе oд 15год стои у подрум, неверувам да се во функција деловите.Знам имаше голем хард диск прв пат у живот имав виден толкава димензија се на се беше 16мб xD
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  Хахахах! Закон! Ако можеш сликни нешо онака број на модел или слично да проверам на нет шо матични збира и се тоа, па ќе споредам со тоа шо имам јас и ако одговара ќе ти пишам за да договориме нешо :))

  Јас иам убаво ама хоризонтално куќаре некое, и споредено со денешни стандарди сигурно е мало ама пак ќе треба hands on за се ова да се види и не знаете колку се нервирам шо неам време моментално да утепам цел ден на тоа - а му се трсам ете гледате мислам на тоа до мера кај шо бар си викам да пробам да најдам инфо или да му се позамарам измеѓу паузи на нет за планов :D
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  Со оглед на тоа дека немам тел моментално ке ти го пишам моделот ако усепам да го најдам
   
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  Важи и не се брзај или малтретирај на моја сметка, успут онака ако ти е лесно. Ако не е коа ќе можеш со телефон оддалеку стикај не мора да се пентариш по подруми само за да видиш дали има бројче хахах. Ќе го најдеме по изглед од нет :D
   
 11. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  Вакво е кукиштето и внатре има 6bx/via/zx86 плоча. pc-at.jpg
   
 12. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  Леле ама е убаво!!!! :о

  И на тоа floppy големиот драјв сигурно собира CD драјв, ама дури и би било грев да се стави CD ама леле не знаете колку ми е убаво куќиштево хахаха! Ќе пробам да најдам повеќе инфо за истото! Фала ти! :D

  Ете го! IBM 5170 PC/AT модел. Дури има и маска позади!

  5170 ibm at case - Google Search

  И ете модификација на баш тоа куќиште за да прифати помодерна плоча и конфигурација, слично на јас шо би правел хахах:

  Mosquito's IBM 5170 Mod

  Мноооогу работа е :D
   
  Изменето од модератор: 12 Април 2018
 13. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  194
  129
  14 Јануари 2016
  Машко
  дада јака работа е sleeper mod смао треба многу работење
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,899
  2,393
  18 Септември 2013
  Машко
  Ептен многу работење е као типов шо го праи... уф...

  За куќарава, ќе ти биде мака да се одделиш од неа? :D
   
  Изменето од модератор: 12 Април 2018

Сподели

Вчитување...