• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најмал УСБ на светот

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Pico USB од полиран хром има димензии од 31,1 х 12,4 х 3,2 милиметри, но и покрај оваа минијатурност може да сочува импресивни осум GB податоци.

Тоа значи дека може да сочува четири филмови, пет денови музика, повеќе од 5.000 фотографии од пет мегапиксели или 800 метри книги.

Бидејќи е мал може лесно да се изгуби, поради што со него е вклучено и синџирче што го олеснува носењето и чувањето.

Ова е најмалиот УСБ драјв со толкав капацитет, отпорен е на удар и на вода.

Компатибилен е со „Макинтош“, „Виндоус“ и „Линукс“, а чини 49,99 американски долари.

Извор: А1
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Една другарка вакво имаше пред 6 месеци, гига или два беше.
Па го изгуби, дали го лапна, или шо му напрај не знам, ама муабетов ми беше дека не чини и толку мало да е.
Ми беше страв да го извадам од USB приклучокот, да не ми се скрши.:))
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Интересна работа и не е мнгу скапа со оглед на големината и капацитетот.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
e da be ova da ne mozam na kluc da si go zakacam :D...ne znam mi izgleda ne mnogu korisno ama u sekoj slucaj pogolemata dzeva za izrabotka na vakvo usb e prestiz vo tehnologijata t.e sto pomalo USB a pogolem kapacitet...za drugo ne bi im sluzelo :D
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Taka pa uste poloso,ke ti se skine i tolku.
Aj dosta off topic
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
пред недела дена купив 4гб stick со димензии ~35 x 15 x 4 за 950ден. :) малку поголемо од ова, така да ич не ме чуди
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
од Мегасофт Струмица
инаку кингстон е меморијата...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
sto e vazna goleminata... vazno e da funkcionira :p
да но се додека има луѓе на кои им е важна големината ке се стреми пазарот на намалување на големината

јас сеуште си го користам едно од пред едно 5 години што го земав 256мб
сосема доволно за преносни документи

а за поголеми податоци
exterlan rack и хард диск од 30 гига вршат работа е добро гломазен е и не е за во џеп:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,001
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно