Најквалитетна боја за цисс на инкџет

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од m_donakov, 3 Февруари 2018.

 1. m_donakov

  m_donakov
  Intern

  9
  1
  28 Март 2017
  Машко
  Здраво

  Да ве замолам да споделите искуства за квалитетна боја за принтер. Генерално кај нас има неколку увозници.
  1. Анфил компјутери
  2. Аполо ( fullmark ink)
  3. Гераком ( american inkjet)
  4. Техно шоп гевгелија ( orink ink)

  Но нинедна боја од горе наведените не одговара на новите hp принтери hp officejet pro x и hp pagewide pro. Дали знсете каде кај нас може да се најде боја InkTec Korea или OCP ink Germany. Или некоја друга марка да ја тестирам бидејки ове што ги набројав сум ги пробал и не работат како што треба.
  Поздрав
   
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
  Со фабрички вграден или потоа монтиран ?
   
 3. m_donakov

  m_donakov
  Intern

  9
  1
  28 Март 2017
  Машко
  Не овие принтери немаат фабрички отпосле се монтира. Проблемот кај нив е дека печатат многу брзо 55 стр. Во минута па овие помалку квалитетнивр бои се сушат поради загревањето на главата и при секој принт мораш да ги фрлиш првите страна две додека потече бојата.
   
 4. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
  Кај што ти го монтирале цисот од таму купувај боја.
  Инаку јас користам само Canon, почнувајќи од 4950 па 7250 па сега G3400, пошо првите два цркнаа т.е 4 парчиња затоа што имав по 2 од модел и сега G3400 ги цепам само со оригиналната боја на Canon за цисс.
  4950 и 7250 беа со вграден цисс од после, додека G3400 е со фабрички.
  Кај првите 2 то ест 4 парчиња на сите отиде главата, поготово серијата 7250 ужас (мислам дека не оригиналната боја има голема улога иако е поефтина) додека G3400 ги користам исклучиво со оригинална боја како што напишав погоре и ниедна друга боја неможе да ја замени.
  Во твојов случај затоа што штампачот не е со фабрички вграден цисс било која боја да му ја ставиш мислам дека нема да смени нешто битно. :)
  Пробај со HP оригинална боја. :cool:
   
 5. m_donakov

  m_donakov
  Intern

  9
  1
  28 Март 2017
  Машко
  А каде има ХП оригинална боја ?
   
 6. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
 7. m_donakov

  m_donakov
  Intern

  9
  1
  28 Март 2017
  Машко
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,933
  2,453
  2 Септември 2012
  Машко
  Види дали HP прави воопшто принтери со фабрички вграден цис и од таа боја, инаку официјално за твојот нормално е дека ќе најдеш само кертриџ пошо тој модел на принтер не се произведува со фабрички цис. :p
   

Сподели