1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најиздржлив мобилен на светот

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од angel485mk, 16 Јуни 2009.

 1. angel485mk

  angel485mk
  Gaining Experience

  266
  60
  26 Март 2008
  Машко
  На ветеранот-истражувач Сер Ранулф Финес (65) низ рацете му помина мобилниот телефон, за кој се тврди дека..
  [​IMG]


  ... е најиздржливиот во светот.

  Човекот кој неодамна стана најстариот Британец кој некогаш се искачил на Монт Еверест, е повикан да го тестира мобилниот за кој е предвидено да биде отпорен на екстремни надворешни влијанија.

  Како што наведуваат дизајнерите на "Sonim", овој високо квалитетен телефон е креиран за оние кои работат и престојуваат на отворен терен, во тешки услови.

  Првиот мобилен "IP-67" е тестиран на прашина, нечистотија, удари и падови.

  Резултатите покажаа дека е водоотпорен, односно дека може да се потопи на длабочина од пола метар, и да функционира до 30 минути.

  Исто така телефонот е отпорен на екстремни удари, па дури и на притисок од 400 килограми.

  Овој мобилен чини околку 350 евра и доаѓа заедно со водоотпорна камера од 2 мегапиксели, вграден блиц, ГПС систем, светло и ФМ радио.

  "Кога започнавме со креирањето на телефонот, не постоеја стандарди по кои би го тестирале, така што и тие сами ги осмисливме", вели Боб Плашке од компанијата "Sonim Technologies".
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На kaladziski и 386ka им се допаѓа ова.
 2. darknessdimi

  darknessdimi
  Intern

  218
  3
  5 Март 2009
  супер :bravo::bravoska:
   
 3. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  788
  205
  24 ноември 2008
  Ова е само за мене, може и нема да биде толку издржлив после една година со мене :)
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Ми треба еден ваков.
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  ovakvo cudo ke si kupam ,poso do sea imam iskrseno edno 100 telefoni ,bar ako ovoj e tolku izdrzliv ke kupam eden vakov i ke bidam vo kar =]]

  BTW : da ne znae nekoj po koja cena ke se prodava =]
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,480
  11 Декември 2008
  Машко
  Овој мобилен чини околку 350 евра и доаѓа заедно со водоотпорна камера од 2 мегапиксели, вграден блиц, ГПС систем, светло и ФМ радио.
   
 7. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Абе земиси нокиа 3310 да те види Господ единствено што ќе плаќаш е за маската ако ти се скрши другото и Господ не го крши.
   
 8. darknessdimi

  darknessdimi
  Intern

  218
  3
  5 Март 2009
  ова како шо кажува нишо не се кршело ( секако до 400 кг ) :)
   
 9. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  me interesirase za tuka ako dojde da ne znaete po koja cena ke bide inace go procitav toa
   
 10. the.Escapist

  the.Escapist
  Intern

  266
  20
  21 Јануари 2009
  Или, биди малку посмирен и не ги крши телефоните :bravo:
   
  1 person likes this.

Сподели

Вчитување...