1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најиздржлив бренд на лаптопи

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Tobey, 16 Август 2018.

1. Hanzo

Hanzo
    Gaining Experience

62
    70
    27 Септември 2017
    Машко
    Гледам бааги луѓе тврдат дека ThinkPad му е мајката. Работам повеќе години со нив на работа (низ две фирми) и не се ништо посебно. Дефинитивно не за парите затоа што знаат да бидат бааги скапи. Дури лично сметам дека се и поприлично неквалитетни. Имаат браво од мене само за батеријата која стварно држи али се друго ми делува неквалитетно и имам слушнато купишта луѓе како се жалат од нив низ годините. Можеби некогаш биле крал на лаптопите ама не ги прави веќе IBM, сега ги прави Lenovo. Не сум баш експерт за темава ама по мене мислам дека најдобар бренд во моментов е ASUS. Али на крајот на денот морам да се сложам со ова:

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

690
    441
    1 Јуни 2016
    Јас гејмам на лаптоп иначе : ) морам јбг

3. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

908
    851
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    И јaс гејмaм нa лaптoп. Дo сегa цркнaa сaмo w, q и 2 кoпчињaтa нa тaстурaтa. Нештo кaкo мaaнa е oвa нa oвoј мoдел нa Ацер, нaјдoв пoвеќе случaи кaде бaш истиве кoпчињa прекинaле дa рaбoтaт.
    Вaлдa декa честo се кoрoстaт и бaш вo тoј предел лaптoпoт нaјмнoгу грее.

Се мислaм дaли дa гo користам вaкa или дa пoрaчaм кинескa тaстурa oд ибеј и дa јa зaменaм.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

4. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

631
    297
    12 Април 2017
    Машко
    И јас гејмав на лаптоп, ASUS K53SV, тестатурата се заеба, незнам дали од гејмање или од нешто друго, нарачав нова од ebay($10), али не е исто чуството. Тестатурата не се вклопува во шасијата перфектно, а и понекогаш копчињата терба да се притиснат посилно.

5. toshex

toshex
    Unstoppable

3,473
    3,237
    18 Септември 2013
    Машко
    Ко шо спомнав предност е Lenovo ако го купиш од странство пошо цело време има до 30% попусти, и ти важи тука гаранцијата. Официјални сервиси шо признаваат интернационална гаранција не знам дали имаме за АСУС, ако има тогаш се слагам дека и тоа е добар избор.

За „издржливост“ најбитно е да е поддржан и сервисиран кај нас. Џабе ти тебе и тенк да ти дадат пак може да ти откаже нешто, затоа у бизнис свет гаранција е незаменлива ствар.

И ко шо кажав резерва една стално мора да се има.

6. tomi

tomi
    Guru

9,894
    9,059
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Издржливост и квалитет на кукиште само ThinkPad ама не тие од 30.000 што се новите модели туку се знае кој модели, на времето ги правеа со магнезиумски кукишта кога господ идеше по земја, па имаште секакви тестови со нив за изджливост и стварно беше да се наежиш :) Тој што видел и користел знае.... Но за жал тоа одамна умре но сепак пробуваат да одржуваат некое ниво на квалитет.

Пото би го навел MacbookPro дефинитивно го добиваш максимумот што може да ти го даде еден нотебоок. Квалитетот на изработка е на врхунско ниво.

Кога ке погледнеме од аспект на брзина, перформанси и тн, дефинитивно само MackBookPro, зашто? поради 2 работи бар за мене круцијални, а тоа се... Добиваш максимум од оперативниот систем ги користи перфектно сите ресурси на хардверот и тешко да дојде до лаг или кочење на оперативниот додека работиш, додека кај Windows што и да му ставиш таков си е глуп незнае убаво да користи ресури од рам и останати делови, знае да подкочи баш коа ти е најпотребен или недај боже ако го оптеретиш да си даде блускрин или да се укочи или да се рестартира, значи тоа е неминовно мора да се деси дали е 200 еура или 2000 еура небитно.... И друга битна работа што е многу битна кај мекот е батеријата, перфектна која држи многу и ќе те служи многу години, за разлика од овие другиве кој имаат чипче во батеријата која ти брои колку пати ке го ставиш и извадиш кабелот и после xx вадења ти покажува батеријата дека е мртва, маркетинг, само да се богатат и да продаваат батерии или да купиш нов лап топ. Многу пати сум отворил "расипани" батерии и се испоставило дека батериите се во одлична кондиција, само чипот е тој што го кочи и кажува дека нечинат, тоа кај мек бар до сеа не сум го воочил како проблем.....

ТАТА_МАТА, toshex, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

609
    1,160
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    Најновиот MacbookPro со i9-ка најубаво се користи на северниот пол на -30 степени. Или ако дома имаш walk in freezer.

На Скоти и Justice for All им се допаѓа ова.
  8. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

992
    795
    4 Февруари 2014
    Машко
    На северниот пол ќе одиш ако гледаш многу youtube видеа и квалитетни статии од forbes

9. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

609
    1,160
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    А ти го користиш од day 1 најновиот модел и од лично искуство знаеш што збориш?

10. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

503
    788
    16 Јануари 2016
    Машко
    Ова се сериозни (неосновани) обвинувања и звучи крајно илегално, тешко дека би прошло вакво нешто на сериозен пазар. А тоа дека мек не крешнува и лагува друг пут. За изработката горе доле се слагам, една од најдобрите ако не и најдобра.

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

992
    795
    4 Февруари 2014
    Машко
    13" 2018 од day 1, кој наводно ПОЛОШ термал менаџмент имаше од i9 15"

12. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,133
    6,211
    27 Март 2014
    На Скоти и Justice for All им се допаѓа ова.
  13. toshex

toshex
    Unstoppable

3,473
    3,237
    18 Септември 2013
    Машко
    Се слагам дека Апле имаат едни од подобрите и поиздржливи лаптопи, дури би кажал можда и нај. Имаат се уште највеќе attention to detail у формулата за продукти, иако нели у некои ситуации прават глупи грешки ко да уопште не посветиле внимание на детали (тоа пенкалото шо као к*р стрчи коа се пуни)...

Како и да е, исто позитивно е шо имаме овластен сервис, во прилог на тоа шо го кажав дека е битно, и исто е топ дека имаат најдобар тачпад за 90% од корисниците шо сакаат тачпади.

Лично, одбирам ТинкПад ради 4 други причини:

1. Иако се скапи, не се толку скапи ко Епл лаптопите и мислам дека разликата во квалитет/изработка не ја оправдува разликата во цена (субјективно, јас така си гледам).

2. PC корисник сум, не сакам Mac OS. Иако можеш виндоус да ставиш, сепак мислам дека покомплицирано е од нативна виндоус машина. А и нема пример MacBook со целосен тач-екран, така шо тој аспект од виндоус ако сакаш да го користиш не можеш.

3. Тастатура, втора најбитна причина - thinkpad тастатура е (за мене) неизмерно подобра од мекбук тастатурата.

4. ТракПоинт - за мене најбитна причина - лаптопот мора да има тракпоинт затоа шо за моите навики и продуктивност неизмерно е подобро од користење на тачпад па дури и маус. Рацете се цело време на тастатура, кодираш поефективно итн итн итн. Генијално помагало.

Но ко шо спомнав, МекБук е извонреден избор на овие простори (гаранција) и е еден од најпопуларните бизинс лаптопи во светот - со право.

14. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,133
    6,211
    27 Март 2014
    Дoста подобар избор би бил Dell XPS или Thinkpad. Воедно и поефтин.

На Jovan2389 и Скоти им се допаѓа ова.
  15. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

609
    1,160
    10 Март 2011
    Машко
    Designer
    Зборам за 15 инчен со i9-ка. Дали кажав 13 инчен со i5 процесор? Или како ти одговара си го тераш муабетот. Затоа никогаш не сум сакал да дискутирам со епл фенбојз, зошто никогаш се нема конструктивна дискусија.

Впрочем, истите тие јутјубери, статии од форбс и што ти ја знам, кажуваат дека добитно комбо е да се земе 13-ката.

On topic: Има доста други брендови кои се на ниво на Macbook по издржливост, а упола цена. ThinkPad и XPS (2018-та модели), од лично искуство (а не од гледање многу видеа и читање форбс) кажувам дека се феноменално изработени, пазено е на секој најмал детаљ, секое ќоше. Материјалот и на двата лаптопа е одличен и вака по неколку месечно користење (XPS - 7 месеци, ThinkPad - 4 месеци) само можам да констатирам дека ќе ми траат години и години, без да има некои осетно приметливи знаци на користење.

16. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

992
    795
    4 Февруари 2014
    Машко
    А термал тротл што има XPS и што сеуште не можеш со една рака да го отвориш нема гајле, битно пазено е на секое најмало ќоше.

17. Astro

Astro
    Guru

5,937
    7,894
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Елаборирај малце како тоа твоето сметање се коси со општиот впечаток и статистики долж светот. Многу ме интересира.

Се гледа дека не си експерт на темата. Не постои категорија како „најдобар бренд“. може да е најевтин бренд, најскап, најфенси и остало, ама „најдобар“ е склоп од многу фактори. По кој основ тврдиш дека Асус е најдобар бренд за лаптопи? Што пропуштам?

Чипот ли е тој што се подува и ја расцепува шасијата како осми путник inside out? Чипот ли е виновен за стотици пожари предизвикани од мекбуци?

И дај молим те, блускрин бил неминовна работа морало да се деси. Ај како да го натерам блускрин да покаже?

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tomi

tomi
    Guru

9,894
    9,059
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    @Astro Да чипот е најчесто виновен за се, кој се тие стотици пожари на мекбуци ? демек на обичен нотебоок не се дешава дај те молам, смешно е ова што го кажуваш, а во тоа те уверувам и тебе сега да земеме 5 лап топ батерии да ги отвориме ке видиш дека на повеќето ке бидат здрави батериите како првиот ден, чипот е најголем проблем за цел менаџмент и параметри на батеријатал....

А за блускринот кога сме, демек Windows е неприкосновен сакаш да ми кажеш? Па поглупо менаџирање на рамот од Windows не постои и нема да постои, направи споредба како ке работи некоја апликација на мак со помалце рам и спореди на обичен нотебоок со повеќе рам, ти гарантирам дека мекот ке биде побрз....

19. Astro

Astro
    Guru

5,937
    7,894
    20 Јуни 2012
    Машко
    Океј ајде да се сложиме дека тоа е во ред.
    Мада, deep down не можам да го проголтам тоа. Вакви работи сум видел многу, а би требало и ти, чунки ги поправаш ако не се лажам. Вакво нешто немам видено на ниеден PC:

Не спомнав никаде дека Њиндоњс е неприкосновен. Ама глупо менаџирање на ресурси во Њиндоњс не се манифестира со блускрин, ниту па блускрин е вообичаена работа за Windows.... ниту пак е дување батерии :D

20. tomi

tomi
    Guru

9,894
    9,059
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Ајде така нека биде :)

21. Astro

Astro
    Guru

5,937
    7,894
    20 Јуни 2012
    Машко
    Ама, не ми се откажувај сеа. Ја сакам да чујам од стручњак за овие работи.

22. toshex

toshex
    Unstoppable

3,473
    3,237
    18 Септември 2013
    Машко
    Да севратам на првобитната дискусија. Од аспект квалитет на шасија, тинкпадот откоа преминаа на магнезиум + carbon fiber (магнезиум е телото, карбон фајбер капакот односно екранот најчесто кај поскапите модели), мислам дека се поквалитетни и од старите тинкпади.

Но проблем шо лично го иам со T460s е тоа шо магнезиумот е обложен со слој материјал/боја која ја имаат карактеристично сите тинкпади (за комфор, као пластично/гумен coating е) - и на рабовите на лаптопот гледам веќе сум го изгребал ова со користење после скоро 3 години употреба.

Мене ми делува дека нефарбаните метали на ЕПЛ веројатно нема да се гребат толку, но не сум имал. Тоа спејс греј и остали валјда исто би биле, макар малце поотпорни пошо анодизација е у прашање сигурно.

Сепак, од аспект на комфор на раце тоа шо ти седат на колку-толку помека површина (а не на метал) е одлично чувство.

Од друга страна, магнет за отпечатоци е материјалов. Ќе видиме очекувам нов workhorse неделава ќе споделам и за него импресии.

23. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,055
    615
    2 Мај 2011
    Неколку ThinkPad сменив и моментално сум на T580 и не сум знаел дека ова е магнезиум обложен. Мислев дека е ефтина пластика. :D

24. toshex

toshex
    Unstoppable

3,473
    3,237
    18 Септември 2013
    Машко
    За жал, Т580 е појачана пластика а T580s (ултрабук варијантата) е магнезиум. Реално малце калакурница им се сериите на лаптопи у моментов, затоа едини „безбеден“ избор од аспект на материјали и Military тестови за издржливост им се TXXXs и X1 серијата.

Исто иам читано дека од илјадници лаптопи на некои знае да има Quality Check пропусти, во смисла да не се затвара капакот подеднакво на двете страни, или слично - шо сепак се подложни на гаранција.

Референца за 2017 моделите...
    2017 ThinkPad Chassis Material Matrix : thinkpad

Битно е да се спомне дека под појачана пластика мислам на тоа дека има магнезиумска рамка (која е потенка од TXXXs серијата) внатре, па околу тоа има втора рамка од glass fiber пластика шо е исто упм цврста пластика, која има финиш као гранули однадвор (рапав финиш) и се на се топ си е лаптопот.

Само не е „целосно магнезиум“ шасија, а од тој аспект за да намалат на тежина и да зачуваат на црвстина ниеден тинкпад не е целосно метал - туку капакот е карбон фајбер кај најскапите модели, со тоа шо лани пример на X1 carbon беше некоја легура од карбон фибер и пластика, годинава мислам дека и X1 carbon и X1 Yoga се стрикно 2-3 слоја карбон фибер и се доста поцврсти.

Али пак - гаранција е најбитно :)

Последна промена: 10 Септември 2018
  25. tomi

tomi
    Guru

9,894
    9,059
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Се откажувам затоа што ке ја однесеме темата во друг правец, друга работа ти се фаќаш за модел т.е серија, ја ти зборам за општо сиве овие години, тоа дали последната серија е тапа или не не навлагам во тоа ја го имав последниот модел од macbookpro и бев презадоволен го продадов затоа што не користам нотебоок освен по одмори и ми беше вишок.

Сподели

Вчитување...