1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најиздржлив бренд на лаптопи

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Tobey, 16 Август 2018.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,535
  12,784
  2 Август 2012
  Машко
  Поминаа времињата на издржливи уреди. Сега е премија уредот да ја надмине границата од 2 години гаранција.
  Louis Rosman во едно видео покажа и докажа дека дефектот е вграден намерно.
   
  На Costigan_Jr, Скоти, DACIA и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Ние во фирма од 500 луѓе имаме Леново Тинкпадови и до сега не сум слушнал да има проблеми.
   
  На RoninMK и DrMTR им се допаѓа ова.
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Кој модел?
   
 5. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Имаме многу модели. Претежно се P i Т серија.
   
  На RoninMK и DrMTR им се допаѓа ова.
 6. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Те излажав погоре. Сите се Т серија, а некои завршуваат на P. Јас имав t540p а моментално сум на T580. Инаку се прават кустом за нас со конфигурации што сакаме.
   
  На RoninMK и DrMTR им се допаѓа ова.
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Па сигурно не бирате какви порти да има...рам, диск се додава, се менува...така да колку се кастм е друг моабет.
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,372
  6,486
  27 Март 2014
  Може малку повеќе околу Т580-ката? како се покажува?
   
 9. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,116
  682
  2 Мај 2011
  Има доста да се одбере кај овие модели, некои можеш и сам да ги замениш. Нормално и ти да го порачаш веројатно ке ги добиеш истите опции да бираш.

  Добар е сега за сега. Јас го сменив највеќе дека t540p не држеше батерија многу. Овој има 2 батерии и држи ненормално многу време. Инаку работам фронтенд Ангулар и сосема сум задоволен од перформансите (i7 8550U). Вака од надвор не делува дека е премиум ама па и не делува дека е ефтина пластика, некаде на средина.
   
  На RoninMK и DrMTR им се допаѓа ова.
 10. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  За ова морам да те демантирам. Можеби се погодило кај некои луѓе меѓутоа во исто време кога е земен мојот зедов уште два други лаптопи кои ден денес работат без никаков проблем.
  IMG_20180817_140529.jpg
  Пред некое време го надградив со SSD и процесор си работи беспрекорно.

  Еве случај документиран на форумов :)
   
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Сигурно лично знам најмалку 30 случаеви каде што батеријата не издржала повќе од две години, на некои и година дена им треале. Не зборам за Thinkpad, други марки, Asus, Lenovo, HP, Dell, Acer итн.
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,388
  8,849
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  :) ти можеш да ме демантираш ама тоа не го менува фактот дека првите (пази, првите примероци) примероци имаа проблем и беа предмет на recall, одреден ранг на сериски броеви. Знам затоа што тогаш без задолжен за тоа, не памтам колку десетици морав да вратам во Леново на сервис.
  А твоите два-три комада може не биле од афектираните, исто како и мојот стариот.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  Моите се земени од Паком на времето, и колку што знам беа наменети за Хрватски пазар не за Македонски затоа и тастатурата е QWERTZ наместо QWERTY. Мислам дека се земени крајот на 2008ма што не би значело дека баш првите модели биле дефектни туку се погодила некоја серија.
  Сепак некоја рандом серија што се утнала неможе да го побие фактот дека се број еден за издржливост, барем по мое искуство.
   
  На RoninMK и Astro им се допаѓа ова.
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,174
  640
  12 Април 2017
  Машко
  Мислам дека подобар лаптоп за парите од Xiaomi Notebook Pro нема. Колку што гледам ревјус и издржливи се, незнам за батеријата, ама батеријата мислам дека ослабува на секој лаптоп со тек на време.
   
 15. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Лаптоп батеријата го прави лаптоп, кога ќе му рикне батеријата станува десктоп.:D
   
  На Justice for All и FLEGMA им се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,174
  640
  12 Април 2017
  Машко
  Еве јас од мое искуство, после третата година на мојот лаптоп ASUS K53SV, батеријата траеше 3 минути, сега на шестата година трае 3 секунди :D
  Али не е се за џабе, исто така и за 3 секунди се полни :D
   
  Justice for All, TATA_MATA и на artweb им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,320
  4,529
  18 Септември 2013
  Машко
  Ако прочитате ќе видите дека технологијата која моментално ја користат сите батерии нема шанси да не деградира бар 50% после 3 години па кај кој сакате модел барајте. Јас така на L450 имав 2 батерии, една 3 келиска друга 6 келиска и читав на таа тема баш како да ги зачувам подолго да траат и ако ми текнува убаво заклучок беше дека дури и на полица да ги држиш пак ќе деградираат после неколку години.

  Како и да е батерија се заменува полесно и поевтино отколку шасија.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,174
  640
  12 Април 2017
  Машко
  Можеби веќе не е така, релевантно.
  The survey showed that on average the Model S lost about 5 percent of their power in the first 50,000 miles and that the degradation then slowed. Tesla’s Model S hasn’t been available longer than four years, but among several with 100,000-plus miles, the battery pack degradation was less than 8 percent.

  Телефоните, лаптопите и колите ја користат истата батериа, lithium-ion. Во теслата температурата на батеријата е строго контролирана, но сепак, ако може да се постигне 8% загуба после 100,000 милји, може и да се постигне повеќе од 2 години во лаптоп.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 19. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не не н3. Само фуџитсу сименс не ми спомнувај плиз, посебно не у МК.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  artweb, DareDevil и на SiPy` им се допаѓа ова.
 21. Tobey

  Tobey
  Intern

  177
  40
  23 Април 2017
  А какви се Хп 250 г6 куќиштата, соноглед на тоа дека г5 не беа баш ок? Дали Пробук е еквивалент на Испирион? И којне подобар Востро или Испирион?
   
 22. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  Fujitsu, без Siemens.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Kako saka neka bide po novo, NE NE NE. Pogotovo ne kaj nas toa sto nosat, obicno Amilo serijata. Vtoro servis uzasen imaat vo MK. 90% se praka nekade ... Desktop bi zemal od niv, Workstation isto taka, duri i imam eden Celsius serija na rabota, ama laptop pogotovo low entry ili budzet serija nikako.
   
 24. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  Пријателе Амило серијата е антика, тоа што ти гледаш во ддстор тие е антика донесена од Германија која се продава како користени лаптопи.

  Точно е дека не ги носат кај нас многу, особено новите модели. Но за разлика од другите се Made in Germany не Made in China. Зборам за мое лично искуство со нив и буквално нема мрднато за 4 години. Батеријата држи еден саат после 4 год користење. Лаптопот е од средната класа (400 еур).
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Абе кај има електроника маде ин џермани. Треба да напишат Склопени ин џермани :) Иначе да тоа што го има кај нас и што се ваља е Lifebook A серијата што е уствари Амилото. Има и понешто од ниската класа на Е.
  И ќе повторам, во МК не Фуџитсу, од тоа што ми се свртело, а едно време многу се свртеа поради увозник со блиски контакти со една бивша влада. Коа ќе донесат саглам модели + саглам сервис, можда и ќе го поправам мнението.
   

Сподели

Вчитување...