1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најиздржлив бренд на лаптопи

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Tobey, 16 Август 2018.

 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  176
  40
  23 Април 2017
  Здраво, потребно ми е да наведете ваше искуство кој бренд на лаптопи има најмалку расипувања.
   
 2. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  247
  228
  25 Април 2011
  ThinkPad, десет празни места па сите останати.
   
  На bogev4eboy, Markonovko, RoninMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Најиздржлив бренд на лаптопи ти е КојКакоЌеТиСеПогоди. Па десет празни места , па сите останати.
   
  На tomi, stefan_off, Speedster и уште 13 други им се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,461
  10,406
  13 Јуни 2009
  Бизнис моделите од било кој бренд се најчесто со поквалитетен дизајн и имаат поасална поддршка т.е. апдејти.
   
  gOJDO, RoninMK и на goce03 им се допаѓа ова.
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,706
  7,064
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не постои најиздржлив бренд. Сите се исти. Исто ѓубре е и лаптоп од 200 и лаптоп од 2000 евра, се плаќаат само перформансите, не и квалитетот. Може во куќиштата да има некоја мала разлика.
   
  На Speedster, D3N1EL, Lokvan и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  MacBook Pro, само рачунај дека ако кај останатите брендови цените се движат за основен модел 400 евра, средно-добра конфигурација 600, бизнис модел 800, гејминг 1000 евра, ваму ти е 1000, 2000, 3000, 5000 евра. Ако не ти пречат многу нули таму е квалитетот, барем во изработката. Инаку за трајност, лаптоп може да ти трае до пензија само ако сега имаш 60 години. :)
   
 7. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  710
  1,044
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Зависи и кој како го користи, и за што ти треба. Трајност на лап топ е околу 5 години. Кај некого 2, кај некого 10 години. Јас лично пре би купил лап топ од 500 евра со послаб квалитет на изработка на две години, него бизнис модел со исти перформанси за 1000 евра. За марка, секој со својата среќа. Во македонија изборот ти се сведува на Делл, леново, асус, десет празни места, ништо друго
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tobey

  Tobey
  Intern

  176
  40
  23 Април 2017
  Ајде за ваши пари за 500 евра би зеле Делл, Асус, Леново или ХП? ХП на мои блиски роднини и пријатели брзо се расипуваа. Мое лично искуство со Делл е одлично, 4 и пол години ништо не му фали. Исто имам и Тошиба кој се користи секој ден стар скоро 8 години со прва генерација на и3, само батеријата е оштетена досега
   
 9. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  126
  89
  25 Март 2017
  Машко
  Епа земи си Toshiba ондак
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Lenovo ThinkPad T-series / Dell Latitude

  - бизнис квалитет (подобри материјали и поригорозно тестирани за издржливост од просечна пластика шо ќе се скрши за брзо)
  - тракпоинт / џојстик
  - најдобра тастатура (тинкпад)
  - интернационалните гаранции важат локално (пошо имаме овластени сервисери)

  од лично искуство ќе кажам дека се примеќа разлика, се шо е евтино после година две почнува да се осеќа. тинкпад остануе цврст ко првиот ден, хинџот нема ослабнато ни грам, тастатурата е извонредна, едино металот ми е изгребан од користење малце по рабовите.
   
  На Comand, Markonovko, RoninMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  1 Прашај сервисер кој модел(и) му е во раце цело време
  2 Барај лаптоп направен за амерички или европски пазар, овде нов кхм... рефрбишд нема да тера долго
  3 Се согласувам за тинкпадот
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Последните неколку години, HP ентри моделите се подобри од Dell, додека во висока класа Dell ми делуваат подобро, ThinkPad се добри, Тошиба не би препорачал бидејќи имам две Тошиби дефект, од кои првата се расипа делумно (екранот не работеше на батерија?) после месец дена користење.
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,706
  7,064
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Моментално на сервис имам Асус рог што чини ~2000 евра. Помината гаранција пред 2 месеца, звук кога има кога нема, аудио чипот го вжештува куќиштето на некои 70 степени, а е оддалечен од него околу 2cm. Што ќе кажете, има улога цената? И не е прв.
   
  mdeni, mnikolce, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,207
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да не го заречам, али мојот lenovo ideapad y560, купен од америка пред 8 години, со прва генерација i7, 720QM, ме служи одлично. Освен звучникот шо крчи малку едниот, и шо го имам јас подзаебано еднипт хинџ, лаптопот тера и неќе да чуе :) накој како ќе му се погоди :)
   
 15. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  931
  1,426
  6 ноември 2007
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  260
  203
  15 ноември 2015
  Машко
  Јас имам асус рог и досега не сум наишол на проблем. Сепак станува збор за модел од над 1000 евра и во задниов период го користам само за интернет и офис.

  Јас само ќе кажам дека имам искуство највеќе со acer, бидејќи блиску луѓе до мене највеќе ги имаат.

  Сестра ми,
  Татко ми службен
  девојчево
  братот нејзин
  Сите они имаат
  имаат аcer и тоа од пониската класа. Ниту еден Не надминува 400 евра.
  Знам само дека сестра ми и девојката воопшто не ги ни пазат лаптопите. Цело време им се во струја и еве по 2 години батериите уште немаат мака.
  Кај мене на dell порано откажувале уште по првата година.

  Можам да кажам дека највеќе ги имам испитано од маркиве acer и дека навистина се супер со квалитет.
  Dell кога имав не ми се погоди баш. Тач падот беше лош и премногу евтин.
  Батеријата исто ми откажа 2 пати во гаранција.
  Toshiba сум имал исто лошо искуство

  Да сумирам. Јас кога би имал денес потреба од нов буџет лаптоп би земал без размислување Acer.
   
  На RoninMK и viktorce им се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,461
  10,406
  13 Јуни 2009
  До 500 евра бара човекот. Кажете ако имате добро искуство со некој лаптоп во тој ценовен ранг.

  Инаку моментално имам ZBook на HP. Навидум и хардверски, лаптоп ко лаптоп. Но кога ги видов сите придобивки кои ги нуди го променив мислењето. Није све једно.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,196
  7,114
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас до 500 евра би го земал тој што има 3 год. гаранција.
   
  RoninMK, artweb, Psycore и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Lenovo, HP 250 или Dell, со i5 процесор и барем 8 GB RAM. Вообичаено во таа категорија можеш да најдеш со i5 и 4 GB RAM, па може не е лошо да докупиш и една плочка РАМ. Ако одиш со првите 2 бренда можеш да поминеш и со 400 евра, Dell ќе те кошта отприлика 100 евра поскапо.

  Anhoch PC Market Online - Notebook HP 250 G6 i5-7200U 4GB/500GB/DVDRW/15.6" HD LED/GigaLAN/TPM/DOS/Grey

  Anhoch PC Market Online - Notebook HP 250 G6 i5-7200U 4GB/500GB/M330 2GB/DVDRW/15.6" FullHD LED/GigaLAN/TPM/DOS

  Anhoch PC Market Online - Notebook Dell Vostro 3568 i5-7200U 4GB/128GB SSD/R5 M420 2GB/DVDRW/15.6" FullHD AntiGlare/Linux

  P.S. ако побараш на сајтот на Анхоч се наоѓаат со 8 ГБ РАМ до 30000 денари
   
 20. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Незнам зашто бирате бренд, кога бирате лаптоп. < Ова само важи за луѓе со одреден буџет и нормално побарувања од истиот.
  Си идеш и си купуваш она што е најдобро во моментот за парите. Кога веќе сите се пластични, ќе си гледаш максимум перформанси и добра тастатура, барем ова ми е мене важно. Бренд неможеш да бираш, тој не ти гарантира дека лаптопот ќе ти трае повеќе. Се е до серијата на лаптопот, некоја серија од ист бренд нема смрт, друга серија на 6 месеци се сервисира.

  Како квалитетна изработка само Thinkpad. Тој лаптоп е во друг универзум од другите.
   
  Justice for All, RoninMK, artweb и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,250
  8,649
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  .... ама ќе те тепам....

  Како кај кого. Фирмиве што ми се бзирани на HP немаат ниту еден дефект со HP, безгрешни лаптопи од ProBook серијата. Немам никаков проблем да ги препорачам, секогаш и во скоро секоја прилика.
  Фирмиве со Dell си имаат мака чат-пат. Latitude е перфекција, Inspiron е ѓубре, не го препорачувам на никого. Не работи уште од кутија, најголем процент од FullHD дисплеите доаѓаат со барем еден мртов пиксел. Во 21-ви век имаат мрежна 10/100, ужасен избор на комбо Wifi + Bluetooth модули со кутар квалитет и перформанси.

  Се сложувам, Thinkpad е и според мене најиздржлив бренд, сертифициран за Military, Medical па дури и Space usage. Не е чудно што сите лаптопи на Меѓународна вселенска станица се Thinkpad. МЕЃУТОА!!! Thinkpad SL500 првите модели некаде 2009-та година не се погодија и многу се расипуваа. Од тогаш наваму не сум сретнал никакви проблеми со Thinkpad. Во историјата знаеле и тие да направат по некој гаф.

  Според мене, Thinkpad, Latitude и ProBook се вистинскиот избор ако ти треба издржлива машина за работа. За гејминг е јасно дека не се.
   
  На Jovan2389, kirev, RoninMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,597
  1,828
  25 Март 2013
  Машко
  LapTopMag веќе неколку години наназад ги оценува брендовите на лаптопи по неколку параметри и ги сметам за релевантни
  Best & Worst Laptop Brands 2018

  Интересни поместувања
  Apple-Пред некоја година беше на врвот и плаќаш за истите перформанси 2-3 пати повеќе и не е издржана цената ама сепак важеше за најдобар. Како проаѓаат годините се повеќе e нестабилен и тоне.
  Dell, Acer, Asus секогаш меѓу топ 5-6 бренда.
  Од она што гледам и од останатите членови а и од линкот Lenovo Thinkpad е најверојатно со право на врвот барем за годинава.
   
  На RoninMK и DrMTR им се допаѓа ова.
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Листата им е прилично точна.
   
 24. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  351
  258
  13 Март 2015
  Машко
  И јас сум задоволен од Acer. После одредено време лаптошот е се уште како нов. Lеnovо прави убави дизајни во последнава година.

  Dеll си има маничка, и голем проблем им се батериите
   
 25. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Јас уште не сум сретнал лаптоп на кој батеријата му истерала повеќе од две години.
   
  На Rac58 и mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...