• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најголемиот пропуст на податоци во информатичката ера

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
The biggest data disaster ever

It's being called the worst data leak of the information age. Earlier this month, U.K. officials had to admit they'd lost hard drives containing personal information on almost half the country's population, including nearly all families with children. If that's not bad enough, the databases included the worst kind of information to lose -- consumer bank account numbers.

It's a data scandal fit for tabloids. The price tag put on the loss is already $500 million. Prime Minister Gordon Brown had to issue a public apology, and the head of Britain's Revenue and Customs office was forced to resign. The U.S. audience might have missed the initial news because the story broke during the Thanksgiving holiday. But the obvious question floating across the Pond is this: Could something that dramatic happen in the United States?

Yes, most experts say. And the consequences here would be even worse.

The disks lost by British officials contained intimate details on every family in the United Kingdom that claims the child benefit -- a government subsidy payment that goes to every household with children. The disks were lost in transit. The information on them included the names, addresses, dates of birth, insurance numbers and banking details. In all, data on 25 million of Britain’s 60 million citizens were on the disks.

That amount of the data loss is staggering -- just shy of half the nation's population.

Повеќе: http://redtape.msnbc.com/2007/11/britains-lost-d.html#posts

:isplashen:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Nevideno. Sakam da postavam edno prasanje dali e podobro da gi cuvame vaznite podatoci na kompjuter povrzan na mreza ili na nekoj kompjuter nadvor od mreza?(NOTE: Vo slucaj koga ova bi bilo nadvor od mrezata verojatno bi pravele update preku nekoj prenosliv medium)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Јас не би ги складирал личните податоци воопшто на компјутер, на хартија и у сеф и крај :))

mojte informacii bi bile sokrieni vaka: Hartija > Kufer So katanac od 1000den. > Sef so titaniumski dzidovi > pogolem sef > Dnoto na tihiot okean > potrupani so 1000kg. beton

I Pak vo ovoj deneshen svet nema da se bezbedni!
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Aleks:
mojte informacii bi bile sokrieni vaka: Hartija > Kufer So katanac od 1000den. > Sef so titaniumski dzidovi > pogolem sef > Dnoto na tihiot okean > potrupani so 1000kg. beton

И што ако утре ти затребаат да се запишеш на факултет, ќе треба се тоа да го вадиш од водата, па бетонот оно-ово, па 1 сеф, па још 1, па катанац ... многу тоа бе :p
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.811
84
Jas bi gi skladiral na nekoj HDD(okolu 1TB) i pravo lanisiram so raketa na mesecinata,neveruvam deka nekoj ke gi najde ili deka ke otide da gi zeme
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Јас мислам дека чабе ви е сето тоа. Можи тие места личат многу неочигледни ама сигурно прво таму ќе бараат. Јас би ги напишал на ливче и под пеница. Никогаш нема да му текни дека се враќаме на толку примитивни работи.
 

mr.wicket

Intern
29 ноември 2007
38
3
Скопје, Македонија
micevski.xyz
Nevideno. Sakam da postavam edno prasanje dali e podobro da gi cuvame vaznite podatoci na kompjuter povrzan na mreza ili na nekoj kompjuter nadvor od mreza?(NOTE: Vo slucaj koga ova bi bilo nadvor od mrezata verojatno bi pravele update preku nekoj prenosliv medium)

Колку јас што знам обично бекап, се прави на некој сервер (фајл, нели) кој има ремоут пристап преку интернет. Кога го повикуваш тој број (на кој е закачен тој сервер, се остварува ВиПиЕн конекција (со јузер и пасс кој се менува според некоја секјурити полиса) која овозможува заштитен проток на податоците.
Има одредени временски часови кога можеш да го контактираш тој компјутер. Мислам дека е доволна заштитава. И податоците се на сигурно.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.649
3.312
www.iwmnetwork.com

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
The only truly secure system is one that is powered off, cast in a block of concrete and sealed in a lead-lined room with armed guards - and even then I have my doubts. - Eugene H. Spafford, director of the Purdue Center for Education and Research in Information Assurance and Security.

Се согласувам ама оставам мал простор за сомневање бидејќи нема ништо 100% сигурно денес. :bravo::bravo::bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Страшно е ова ! Никаде не е нагласено како ги изгубиле хард дисковите,дали се оштетиле во пожар(сообраќајна несреќа или ? ) . Во секој случај голем проблем ќе си имаат.
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Хаха.Јас како што сватиф,не разбирам толку англиски,вака сватив=Дека сега тие луѓе како да не постојата на светов.така?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.591
Членови
32.173
Огласи
550
Најнов член
COOLak
На врв Дно