Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најглупав начин да се уништи компјутер

efto

Gaining Experience
19 април 2007
328
268
ПОЛСКА - Мравки во хард дискот или детска лажичка во УСБ флеш дискот се двата од вкупно десет најглупи начини да се уништи еден компјутер, покажуваат резултатите на Лабораторијата за обновување на податоците во Катовице. Оваа лабораторија, која е една од 17-те слични лаборатории на меѓународната компанија Крол Онтрак, меѓу бизарните примери од цел свет на прво место како навистина најоригинален начин да се уништи компјутер го смета примерот на еден фотограф од Тајланд, кој помислил дека во хард дискот му се вселиле мравки. Тој употребил инсектицид, кој целосно ги уништил и податоците во компјутерот.
Најнестрплив, според анкетата, бил еден научник од Велика Британија кој мислел дека хард дискот му пишти, па зел бушилка и направил една дупка и во неа ставил машинско масло за да го подмачка дискот. Дискот престанал да пишти, ама, за жал, и да работи. Еден од честите начини да се онеспособи компјутер е масовно распространетата појава да се јаде покрај компјутерот. На списокот на намирници што експертите ги наоѓаат во компјутерите најчесто се бананите, како и детски лажички. Еден од честите начини да се расипе компјутерот е и перењето во машина, посебно на преносните дискови.

Извор: Вест
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=145409&idg=7&idb=2259&rubrika=Kaleidoskop
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Најнестрплив, според анкетата, бил еден научник од Велика Британија кој мислел дека хард дискот му пишти, па зел бушилка и направил една дупка и во неа ставил машинско масло за да го подмачка дискот. Дискот престанал да пишти, ама, за жал, и да работи.

:LOL::LOL::LOL::LOL:
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
a eden pak go otvoril kompjuterot bil mnogu prasina gjubre vnatre pajazini i go izmil so crevoto vo dvorot, sramota bilo taka da go nosi vo servis :)
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
haha... Јас познавам еден селанец (дечкото е стварно од село,,значи не е навреда), кој го отвораше CD-ROMot и на него си ставаше шоља за кафе(да му служи како држач). :lol:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Што се не ќе чуеш на светов. Некој ден, некој ќе почне да игра фудбал со компјутери.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Едно другарче сега брзо си купи компјутер и не се разбира многу од хардвер. Се сретнуваме в град и ми вели да те замолам нешто. Кога можеш да додиш до кај мене да го исчистиме DVD режачот. Јас му велам што ти текна толку брзо, нов ти е компјутерот. Ми вели: Изрежав 5-6 цедиња со музика и сигурно веќе се наполнил со струготини па дојди да го исчистиме. :LOL::LOL::LOL:
Еј веќе заминавме оф топик! :rolleyes:
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
hacker beotches..........RAMZI

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Ij6huKsW0Z0"]YouTube - Hacking With Ramzi ep 3[/ame]

klipot ne e kako da unistite laptop, tuku kako da go zastitite od hakeri:)))))))
vo momentot na napad, go detonirate BOOM
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
@DaciSS добар начин хахахааха. Само има мал проблем ке го уништиш компјутерот но тоа е ОК ќе се заштитиш
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
од моето искуство како сервисер:
компјутерот беше тотално прегорен, луѓето од премногу грижа за компјутерот така фино херметички го затвориле целиот компјутер со најлон нигде ни ѕирка ни проѕирка да не му влегува прашина, но за жал и воздух не му влегуваше
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
од моето искуство како сервисер:
компјутерот беше тотално прегорен, луѓето од премногу грижа за компјутерот така фино херметички го затвориле целиот компјутер со најлон нигде ни ѕирка ни проѕирка да не му влегува прашина, но за жал и воздух не му влегуваше

do tolku da se glupi ?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Е исто така ми кажуваше еден роднина што е сервисер. Му донеле компјутер што не работал т.е не се палел, каде во него нашол умрен глушец(значи умрел откога парче направил внатере)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.720
221
www.foxmediahouse.com
Е исто така ми кажуваше еден роднина што е сервисер. Му донеле компјутер што не работал т.е не се палел, каде во него нашол умрен глушец(значи умрел откога парче направил внатере)

Амн бе, од кј заглавил глушецот у куќиште? ДА не мислеле со таков глушец дека се работи :LOL::LOL:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=kKT_09pARN4[/ame]

На типацов изгледа несакало да му се смене фонт у Word па на крај му се појавил blue screen
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
I jas sum se custvuval ponekogas isto kako nego.Samo razlikata e sto jas nemam srce toa da mu go napravam na moeto PC.:)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
10 best ways to destroy a computer​

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=jeOpMAJHgvM&feature=related[/ame]

:LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно