• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најефтин а пристоен лаптоп за ученик

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
110
46
Па генерално буџетот ни е до 25к. Мислам дека е добра зделка овој, ама чекам да стигне, немаат во Анхоч.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Побарај леново i5 можи да најдеш до 25к
 
Па генерално буџетот ни е до 25к. Мислам дека е добра зделка овој, ама чекам да стигне, немаат во Анхоч.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Или овај
Ама вреди за секој денар

Техномаркет - HP 15 i5-10210U 8GB/256GB SSD/15.6" FHD WLED/GIGABIT LAN/1.77kg/DOS
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
849
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
Јас овој го гледам за брат ми во Анхоч, ама го немаат. Дали да идам на intel или AMD?
Погледнете го атачментот 91474Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Ако успејш да најдиш AMD 4-та генерација обавезно земај. Ryzen 5 4500U го јади i7 1065G7 во секој можен поглед.
 

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
217
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Незнам колку е во ред да се приклучам на темава и дали воопшто би им требало користен компјутер но сепак ќе пишам... Донирам компјутери на дечиња на кој им е потребно, појаките перформанси веќе ги донирав но имам DELL Optiplex GX520 DCNE што во моментов ги донирам само сум слаб на рам мемории, доколку може да се снајдеме со рам мемории компјутер би ви донирал ако ви треба. Поздрав и извинете за уфрлање у муабет каде што барате нов лаптоп...
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

icemaher

Intern
27 мај 2009
43
24
Куманово
Активна е темава, па би прашал, дали од флаерот на анхоч, ова куќиште School desktop за 17000ден е доволно за ученициве да следат настава.
I3 9100f, 8gb ram, gt710графика, 256 ссд?

Го немаат на залиха, избришете го постот.
 
Последна промена:

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
817
860

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,413
1,035
ibiz.mk
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Kingston SSDNow UV400 120GB 2.5
RAM
4.00GB Single-Channel DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Ако успејш да најдиш AMD 4-та генерација обавезно земај. Ryzen 5 4500U го јади i7 1065G7 во секој можен поглед.
И мене ме прашуваа родители за препорака за лаптоп, не можам ништо да најдам со рајзен, имаш ти некоја препорака?
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
43
24
Куманово
Активна е темава, па би прашал, дали од флаерот на анхоч, ова куќиште School desktop за 17000ден е доволно за ученициве да следат настава.
I3 9100f, 8gb ram, gt710графика, 256 ссд?

Го немаат на залиха.
Измена: сега гледам го имаат на залиха.
Ме интересира уште ова. Пробувам да склопам по свој избор делови, компјутер за настава.
анхоч.png
Дали ова е подобар избор од она и3 9100ф со гт710 графика.
Да се додава уште 8гб рам, знам, но сега за сега нека оди вака, најефтина варијанта бараме а да не е ептен слабо.
i3 9100f сетот е 17000, ова е 19800.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,042
13,593
Се откажувам од купување на лаптоп или десктоп.

Каков имаат, таков!

Властите имаа време да се спастрат ако не од април/мај тогаш барем од почетокот на август.
Поделија клас од 15 деца на две групи кои треба да одат во различна смена + дополнително онлајн "ако има потреба"

Единствено чаре е да ги вратат сите, со физичко присуство па куд пукло..
Иначе ова ќе биде една бавна и тешка агонија за сите.

Спаваш ли мирно Монти Пајтоне?
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
737
979
Измена: сега гледам го имаат на залиха.
Ме интересира уште ова. Пробувам да склопам по свој избор делови, компјутер за настава.
Погледнете го атачментот 91550
Дали ова е подобар избор од она и3 9100ф со гт710 графика.
Да се додава уште 8гб рам, знам, но сега за сега нека оди вака, најефтина варијанта бараме а да не е ептен слабо.
i3 9100f сетот е 17000, ова е 19800.
Аку не ти пречи да купиш од форумов на старо, оваа конфигурација е добра за парите. Аку купуваш ново, тогаш тоа што го предложи е супер и ќе ти заврши работа.
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
849
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
И мене ме прашуваа родители за препорака за лаптоп, не можам ништо да најдам со рајзен, имаш ти некоја препорака?
Моментално е хаос, и не би ти преопорачал да купуваш сега лаптоп. Гледам лаптопот ти е за родителите и ако не му се брза почекај заради ситуацијата со училиштата. Последно видов имаше во СЕТЕК Lenovo Ideapad со Ryzen 5 4500U, 8GB RAM и 512GB SSD за отприлика 26 илјади. Беше достапен во сите продавници, ама беше резервиран сегде, некако успејаа да повлечат едно парче и го зедов за мој другар. Изборот на лаптопи со Ryzen е сѐ уште оскуден, излегуваат цело време нови лаптопи и се надевам дека до Нова година ќе дојсат нешто ново и кај нас.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сега ми се јавија од АНХОЧ ПРЕМИУМ, добиле лаптоп Lenovo IdeaPad од флаерот за 23.580 мислам дека беше со i10 процесор. Кој е во можност нека скокне и му треба лаптоп...
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
62
20
Имам пријател кој не е во можност за нов, повеќе деца а му треба за онлине учење... Имам една конфигурација која не ја користам и сакам да му ја подарам...вака не верувам дека ќе му врши работа па ке мора да се надогради и дали би вредело

Dual Core E5300 2,60 Ghz, 2GB RAM, 500 GB HDD

Дали би можела да се надогради со Core 2 Duo, 8GB RAM, мислам дека е DDR2 и евентуално некое ССД - надоградбата би чинела далеку поефтино за разлика од нов лаптоп/конфигурација.
 

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
217
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Имам пријател кој не е во можност за нов, повеќе деца а му треба за онлине учење... Имам една конфигурација која не ја користам и сакам да му ја подарам...вака не верувам дека ќе му врши работа па ке мора да се надогради и дали би вредело

Dual Core E5300 2,60 Ghz, 2GB RAM, 500 GB HDD

Дали би можела да се надогради со Core 2 Duo, 8GB RAM, мислам дека е DDR2 и евентуално некое ССД - надоградбата би чинела далеку поефтино за разлика од нов лаптоп/конфигурација.
Процесорот е солиден, DDR2 2GB имам 3 плочки и можам да ти дадам и за SSD немам, уште не сум имал можност да дадам на некој. Но битно е дека можат нормално да ја следат наставата иако сеуште се тегават првачињата... Пиши ми само модел на матична да видам што трпи.
 

dariuus

Gaining Experience
19 ноември 2018
66
88
Измена: сега гледам го имаат на залиха.
Ме интересира уште ова. Пробувам да склопам по свој избор делови, компјутер за настава.
Погледнете го атачментот 91550
Дали ова е подобар избор од она и3 9100ф со гт710 графика.
Да се додава уште 8гб рам, знам, но сега за сега нека оди вака, најефтина варијанта бараме а да не е ептен слабо.
i3 9100f сетот е 17000, ова е 19800.
Ако планираш да одиш со 3400G подобро е 3200G (ако можеш да го најдеш) со 16gb ram или тие 3000-3500ден да се дадат за нешто друго разликата е многу голема од 8 до 16 рам а ако е само за школо нема да е има голема разлика
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
62
20
Процесорот е солиден, DDR2 2GB имам 3 плочки и можам да ти дадам и за SSD немам, уште не сум имал можност да дадам на некој. Но битно е дека можат нормално да ја следат наставата иако сеуште се тегават првачињата... Пиши ми само модел на матична да видам што трпи.
Ќе проверам попладнево и ќе ти пишам. Ти благодарам!
 
28 мај 2019
33
11
Сега гледам по сајтови на Анхоч, Сетек и нигде неомжам да најдам лаптоп со ryzen cpu од 4та генерација. Едно ова леновото што го пушти Антониј погоре али го нема на залих. Да почекаме за нов лаптоп или се најдува до 25к солиден?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сега гледам по сајтови на Анхоч, Сетек и нигде неомжам да најдам лаптоп со ryzen cpu од 4та генерација. Едно ова леновото што го пушти Антониј погоре али го нема на залих. Да почекаме за нов лаптоп или се најдува до 25к солиден?
Не знам ни јас како ми улета тој Леново. Од тогаш до сега, не сум го видел на залиха. Лаптопот е топ, сега се токмам да му се убаци едно ssd од 500гб и тоа е тоа. Инаку има М.2 фабричко.
Не брзај, почекај, ќе паднат цените.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,187
7,932
Скопје
Не брзај, почекај, ќе паднат цените.
Ајде бе, кога?
Ја не верувам дека ќе паднат, барем не до јуни.
Поточно не верувам дека ќе се вратат како што беа.
„Проблем“ ќе настане кога цениве ќе паднат 20%, а беа покачени 30-50%, и народов ќе мисли охоо 20% попуст многу евтино.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
870
554
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Да не отварам нова тема па би сакал да се уфрлам тука.

Го гледам овој лаптоп во Телеком. Мислам дека е добар а и цената е во ред.
Ако некој го има да сподели искуство?
 
28 мај 2019
33
11
Вредат ли овие двата ако можи одговори побрзо бидејќи итно е потребен лаптоп и дали кај процесорот ова е обичен typo бидејќи кај едниот е r5 3500 а кај другиот r53500u. Фала однапред.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,596
Мислења
821,471
Членови
28,250
Најнов член
Tomaz
На врв Дно