• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобрите глувчиња кај нас и во светот

 • Ја почнал/а темата
 • #1

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Според Тechspot во моментов најдобри глувчиња се:

1. Општонаменско: Razer DeathAdder Elite

http://www.razerzone.com/store/razer-deathadder-elite2. Најлуксузен: Logitech G900 Chaos Spectrum

http://gaming.logitech.com/en-us/product/g900-chaos-spectrum-mouse3. Најдобар безжичен и најдобар ММО: Logitech MX Master Wireless Mouse

http://www.logitech.com/en-us/product/mx-master?of=14. Најдобар во буџет сегментот: Logitech G402 Hyperion Fury

http://gaming.logitech.com/en-us/product/g402-hyperion-fury-fps-gaming-mouse
Јас сум презадоволен од логитек и планирам да го набавам G900.

А кои глувчиња се најдобри од тие што може да се најдат во Македонија?
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,240
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Моментално користам Logitech MX518 звер од маус уште од времето, прочитав на Интернет дека BenQ се добри производители на мауси поточно Zowie серијата на мауси е пун погодок од поглет на Сензор и удобност исто така, прашав низ повекје ИТ продавници кај нас но никој не се нафати да го порача.

Поточно овој модел го барав Zowie EC2-A

EC2-A-front-left45.png
 

Sm0k3y25

Баниран/a
7 ноември 2012
279
222
Во Македонија најдобар е Gigabyte XM300 (2500, анхоч). Се обидуваат да се пробијат на пазарот со предобра цена за тој сензор. Секако не е фокусиран на ФПС како zowie, но сепак е рамо до рамо со перформансите на Razer Deathadder Chroma кој е повеќе од двојно поскап тука. Нема никакви проблеми и е далеку подобар од Rival 100 и Rival 300 sensor-wise.Слика со таткото на дизајнот на повеќето модерни гејминг мауси - IE 3.0 кој моментално го користам.

 

pavlestyle

Gaining Experience
9 април 2016
78
74
Моментално користам Logitech MX518 звер од маус уште од времето, прочитав на Интернет дека BenQ се добри производители на мауси поточно Zowie серијата на мауси е пун погодок од поглет на Сензор и удобност исто така, прашав низ повекје ИТ продавници кај нас но никој не се нафати да го порача.

Поточно овој модел го барав Zowie EC2-A

Погледнете го атачментот 50158
Можеш од овој сајт www.esportstore.com да си нарачаш EC2-A,знам неколку што имаат порачувано од овде.
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
861
Јас би се надоврзал на темава со прашање:
Кои се најиздржливите мауси, кои би работеле на следните услови:
 • температурен опсег од 0-50 степени
 • ситна прашина (нема присувство на метали)
 • прецизноста не е битна
 • поврзувањето не е битно (преферираме кабел)
И едната и другата машина дојдоа со фабрички мајкрософт тастаури и мауси се користеа околу од 12-15 години, после нив менувам тастаура 1-2 годишно, а мауси некогаш и по 5 ком годишно на 2 машини, на втората мачина има и помошен лаптоп па го има истиот проблем со маусот.
Дајте предлог за нешто навистина добро кое би терало барем третина од тоа што работеа старите мајкрософт периферни уреди?
Тастатурите ги виткаме во прозирна фолија, која потоа од работа се аби и прља(смор кога треба да работиш а не гледаш добро) па некако туркаат, кај маусите нема чаре одеднаш престанува да работи небитно дали чини 200 или 2000 денари. а реално ми е срам да го носам и да се правам блесав или да лажам дека е работен во канцеларија и престанал да работи сам од себе.
Извинете ако е офтопик.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Јас би се надоврзал на темава со прашање:
Кои се најиздржливите мауси, кои би работеле на следните услови:
 • температурен опсег од 0-50 степени
 • ситна прашина (нема присувство на метали)
 • прецизноста не е битна
 • поврзувањето не е битно (преферираме кабел)
И едната и другата машина дојдоа со фабрички мајкрософт тастаури и мауси се користеа околу од 12-15 години, после нив менувам тастаура 1-2 годишно, а мауси некогаш и по 5 ком годишно на 2 машини, на втората мачина има и помошен лаптоп па го има истиот проблем со маусот.
Дајте предлог за нешто навистина добро кое би терало барем третина од тоа што работеа старите мајкрософт периферни уреди?
Тастатурите ги виткаме во прозирна фолија, која потоа од работа се аби и прља(смор кога треба да работиш а не гледаш добро) па некако туркаат, кај маусите нема чаре одеднаш престанува да работи небитно дали чини 200 или 2000 денари. а реално ми е срам да го носам и да се правам блесав или да лажам дека е работен во канцеларија и престанал да работи сам од себе.
Извинете ако е офтопик.
Јас лично немам искуство со ваков проблем но ете на пример размисли за тракпад како опција:

https://www.amazon.com/Logitech-Rechargeable-Touchpad-Multi-Touch-Navigation/dp/B0093H4WT6

https://www.amazon.com/Dell-X4YJC-T...coding=UTF8&psc=1&refRID=B2MDX17JK2T6A0AZKQNA
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,371
2,139
Шифоњер
Func MS-3² освен free scroll-от што го нема, све е добро или подобро од Logitech, скоро година дена го користам и се мислам да си земам уште еден за резерва, дека веќе не се произведуваат.

Оцени од 1-10

Удобност 20
Перформанси 9
Материјали 8
Изработка 10
Издржливост 9
Опции за подесување (бои, брзина, lift off....) 10
Софтвер 6

 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,046
2,520
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Mikaxsus

Gaining Experience
19 јануари 2016
273
199
Mikaxsus's setup  
Processor & Cooler
„Шарени“ R7 1700 @3.8Ghz w/ DeepCool Captain 240EX
Motherboard
Gigabyte AX370 Gaming K5 v1.0
Storage
WDBlue/Samsung SpinPoint 1TB/EVO-850 SSD 120GB
PSU
DA700 DeepCool Aurora
RAM
2 x 8GB GSkill TridentZ RGB @ 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1080 AORUS OC EDGE EDITION
Case
Sama TITAN (каквое љубав)
Mouse
Rival 300
Keyboard
Asus Echelon Mechanical w/ CherryMX Black
Audio
AKG K272-HD/Marantz SR4600 w/ Infinity TSS-750
Monitor
27' + 24' Шамсунг
OS
Њиндос 10 (згрешив али ај)
Најдобар ММО и вајрлес? G900 го јаде MX Master како вајрлес и ммо маус. Јас како holy grail маус уште го бројам неуништливото створење што е X-718BK, таму во 2005-6 го имам купено, до пред 6-7 месеци го сменив за Rival 300, али сеуште си го носам во ранец за лаптопот
 

cakii

On your way to fame
23 февруари 2011
397
722


Јас ова го користам веќе 6 месеци, го земав од Швајцарија околу 120 франци..
Ова ми е прв пат да користам некој посериозен маус и морам да кажам дека сум презадоволен.. Разликата е невидена од маусите што сум ги користел претходно.. Можеби има подобри мауси за истите пари, јас се мислев помеѓу ова, Steelseries Rival 300, Logitech G-Series (не ми текнува кој модел гледав точно) и Mad Catz (Исто не ми текнува точниот модел) и на крај се решив за овој, некако највеќе кеиф ми направи :)
 

dangthe

Practice makes perfect
5 септември 2008
1,148
1,388
Скопје
Не можеш баш така да ги класифицираш маусите и одлучиш кој е најдобриот и да го купиш :)
Најбитното прашање при купување на маус е дали си palm-grip, claw-grip или fingertip-grip?Во зависност од одговорот на прашањево треба да гледаш комплетно различни мауси. Јас лично сум комбинација од claw и fingertip грип и никогаш не ми одговарале мауси кои денес се сметаат за култни (MX518, Intellimouse) бидејќи се palm-grip. Во тоа време користев MX310 и сеуште тврдам дека е најдобриот маус на сите времиња :)

Од кај нас не купувам мауси веќе некое време. Никој веќе не носи Лоџитек, Steelseries немам сеуште користено (негде читам дека се топ, негде дека се шит), со Разер имам лошо искуство со 2 модели и сметам дека не вредат за парите (секако има и презадоволни корисници, меѓутоа мене така ми се погоди)

Не можам да препорачувам palm мауси бидејќи не ги користам, но можам да ти препорачам по нешто од другиве типови:
1. Logitech G303 Daedalus Apex (fingertip). Одговорно тврдам дека нема подобар маус за тие пари (се купува за 25$ од Амазон). Сензорот е порно.
2. TT Theron Infrared (claw / fingertip). Феноменален сензор, плетен кабел, тегчиња за тежина. Софтверот не е најдобар на светот, ама откако ќе го подесиш како што ти одговара можеш да го избришеш и онака има он-борд меморија. Анти-слип финишот на маусот е многу квалитетен, го имам околу 2 години и сеуште е како дента кога го купив.
 

AlexanderMK

Practice makes perfect
19 мај 2011
1,141
1,789
Скопје
Според Тechspot во моментов најдобри глувчиња се:

1. Најдобар: Logitech G900 Chaos Spectrum
http://gaming.logitech.com/en-us/product/g900-chaos-spectrum-mouse
Морав да те корегирам :D, маусов е первезија... моментално e најдобриот маус што може да се најде на пазарот ама е прескап. Сензорот е од G502 кој моментално е 2х подобро среден од другиве кој го возат во слична варијанта 3360. Механичките копчиња се первезија исто и изработката. Мислам дека ова е единствениот маус кој нема лаг кога се користи како бежичен за гејмање на 4k.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
600
987
Скопје
Кај има избор за Logitech кај нас? Од Razer и Steelseries сум разочаран максимално. Имам еден mx510 кој ги надживеа многу од другиве. Дали квалитетот го имаат задржано Logitech? Исто ако има некој g9x да шитка нека пише пп.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,259
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
> најдобри глувчиња
> #1 razer
> my sides
 

AlexanderMK

Practice makes perfect
19 мај 2011
1,141
1,789
Скопје
Кај има избор за Logitech кај нас? Од Razer и Steelseries сум разочаран максимално. Имам еден mx510 кој ги надживеа многу од другиве. Дали квалитетот го имаат задржано Logitech? Исто ако има некој g9x да шитка нека пише пп.
Јас земав G502 Proteus spectrum од Нексио, носат Logitech ама само по порачка.
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
600
987
Скопје
Јас земав G502 Proteus spectrum од Нексио, носат Logitech ама само по порачка.
Многу ми е битно да го пробам пред да го купам. Иначе од интернет ќе си нарачам..

Edit: Како те служи г502-ката, го меркав едно време. Шо пари ако памтиш?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
937
2,283
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Многу ми е битно да го пробам пред да го купам. Иначе од интернет ќе си нарачам..

Edit: Како те служи г502-ката, го меркав едно време. Шо пари ако памтиш?
Јас го имам истиот.Можам да кажам дека вреди за секој денар.Попрецизен маус не верувам дека ќе најдеш.Плус неверојатно ергономичен,одговара и на мали и големи шаки.Кој и да го пробал кај мене само пофалби има.Зборам за луѓе кои долги години се со хардвер.
Околу 4900 мислам дека го платив летоска преку нексио.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,189
4,388
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Кој е најдобриот маус што може да се купи кај нас за околу 2000 денари?
62341_2.jpg
Anhoch PC Market Online - Mouse SteelSeries Rival 100 Optical White
Али подобро да додадеш уште 1000-че и да го земеш
Anhoch PC Market Online - Mouse SteelSeries Rival 300 Optical Silver

Едит: Имаш многу добро глувче и на форумов во огласи
Продавам маус Zowie ZA13
 

P.Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
473
502

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,189
4,388
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,729
1,765
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
162
181
Кој оптички маус би ми го препорачале стрикно за фпс а да е достапен кај нас периодов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,492
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно