• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобриот инстант месенџер е....

Кој е најдобриот ИМ според Вас?

 • Windows Live Messenger (MSN Messenger)

  Гласови: 32 47.1%
 • Yahoo! Messenger

  Гласови: 3 4.4%
 • Skype

  Гласови: 21 30.9%
 • ICQ

  Гласови: 1 1.5%
 • AIM

  Гласови: 0 0.0%
 • Google Talk

  Гласови: 1 1.5%
 • Pidgin (Gaim)

  Гласови: 0 0.0%
 • Trillian

  Гласови: 6 8.8%
 • Miranda IM

  Гласови: 2 2.9%
 • Друг

  Гласови: 2 2.9%

 • Вкупно гласале
  68

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Trillian. Функционален, прегледен, едноставен. И Yahoo многу ми се допаѓа. МСН ме нервира пошто прво ми е непрегледен - иде ник, па во нов ред тескт, па пак ник, па во нов ред текст. Трилианот и Јаху-то ми се подобри во тој поглед - иде ник, па две точки :)) па текстот - несто налик mIRC. Друго, додека ги дешифрирам тие анимирани смајли што се праќаат со МСН-от и разберам што е пишано ќе поминат 2 саати:)
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Spored mene Trillian e dobar ama ne mozam da kazam mnogu oti ne koristam messinger intenzivo. Edinstveno koristam Skype za razgorovi.
 

Neptvn

Intern
13 октомври 2007
16
0
Trillian е закон ама не ми се свиѓа поради некои некомпатибилности со MSN контакти, пошто доста луѓе ми праеле request за мсн акаунтот, а јас ништо немам добиено. Кога отворив мсн после глеам рикуести милион... Како да не сум се логирал долго време... Чудно :|
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Jas najveke koristam MSN I SKYPE go imam i YAHOO ama toj nekako ne mi se sviga.Znaci glasam za MSN I SKYPE.
Pozz
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
MSN и Skype. Повеќе ми се допаѓа Skype, светска работа е. Цел запад користи Skype. Ама па многу повеќе контакти имам на MSN и поради тоа приморан сум да ги имам двата.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
yahoo messenger go koristam retko zatoa sto koristi mnogu resursi i odzema povekje RAM otkolku MSN messsenger, zavisno so koj sakas da stapis vo kontakt po potreba toj IM i ke se koristi ;)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Со MSN Messenger почнав пред 6-7-8 години и нанего останав. Некако од почетокот ми ги имаше сите работи што ми требеа и се навикнав на него. Понекогаш користам Skype i Yahoo Messenger.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Windows Live Messenger (MSN Messenger), moze da si dodavas smajli a na yahoo taa moznaost ja nema...
hahaah....Jak argument deka MSN e najdobar..:bravo:

btw..i spored mene MSN e najmasovno koristen i najlesen za rabota.Skype e isto taka mnogu dobar. a yahoo ic ne mi se svigja..kompliciran,nepregleden i sekogas mi zafakja mnogu memorija.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
дај додајте ја Miranda IM во анкетата. Го обожавам програмот..дури и се активирав во „заедницата“

10MB RAM за MSN + ICQ + JABBER + IRC + YAHOO + MeeboMe....+ Weather + Ping + WorldTime ....плус можеш да додадеш 1000 други како MySpace, Skype (замена за интерфејсот на skype кој мора да работи во позадина - silent),...VOIP,

Лудница е програмот ама модуларен е на принцип направи сам..така да базичната верзија е доста сувопарна..треба да го нараниш малце
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Најважна ми е стабилноста.. Па гласав за друг :)

Од горенаведените, највеќе ми се допаѓаат GTalk (заради едноставноста и стабилноста, меѓутоа сеуште нема webcam опција) и Yahoo Messenger кој е исто така доволно стабилен (барем кај мене).

Од тие што поддржуваат повеќе протоколи, засега го користам само Pidgin (дури и на Windows) меѓутоа мислам дека уште треба да се работи на стабилноста (некогаш се исклучува, кај мене еднаш на 2-3 дена). Во секој случај му претстои светла иднина :)
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Најмногу користам ICQ, не како чаршав на цел екран каkо Skype него доволно да завршиш работа, посебно за кратки пораки и чат, видео не ме занима толку i voice :))

Messinger - како би било на македонски "поштар" ..Хехехе
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Во последно време најчесто скајп, поради тоа што лугето со кои контактирам го користат.
Не ми е важно кој е... важно да биде функционален...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Skype на прво место. Исто така користам (од не толку одамна) и Google Talk i MSN Messenger.
Како клиент за инстант пораки, сметам дека Google Talk e најприкладен, барем за мене.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Kористам Skype i MSN (Windows live) месинџер а Yahoo малку поретко пошто зема повеќе ресурси.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,001
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно