1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобриот cmd line програм на годината (за мене)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Rikimaru, 22 Јануари 2020.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016
  youtube-dl

  На оваа тема големи се шансите да се зборувало веќе, меѓутоа сакав да отворам пост и да напишам збор два за мојата фасцинираност со ова мало но премоќно програмче. Често имам потреба да конвертирам аудио од youtube (audio книги, под кастови итн. итн). Во минатото се служев со разни web-based third-party конвертери кои еден ден работат, друг не, трет ги нема. Вчера наидов на проблем кога не можев да конвертирам книга од 12 саати преку тие страни. Ми предложија да го искористам youtube-dl.

  youtube-dl

  Прелесен за употреба, премоќен, пребрз и преефикасен. Работи на сите оперативни системи. Не ми е добро разгледан бидејќи пружа различни можности, меѓутоа можеш да го тргнеш само аудиото во .мп3 формат или цело видео во .мп4. Може исто така да се менува квалитетот и форматот на видеото/аудиото. Функционира на едно ПЕТ СТОТИНИ страни (не изброив колку се вкупно имаат листа) не само на youtube:

  youtube-dl: Supported sites

  Оpen Source програмче е и во оваа документација им е се добро објаснето за можностите на ова програмче и како да се користи:

  ytdl-org/youtube-dl

  П.С. многу спремна опција има да си направите листа од видеа кои сакате да ги тргне и да го оставите да си работи во позадина. Ќе ги тргне сите и ќе ги организира.
   

  Прикачени датотеки:

  На Costigan_Jr, PC_GAMER, Avid и уште 14 други им се допаѓа ова.
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016
  [placeholder]
   
  Последна промена: 22 Јануари 2020
  На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,439
  1,013
  8 Декември 2009
  Перфектно решение, плус има и графички интерфејс. Има и библиотеки за php, node, java и слично, доколку сакаш да го искористиш како сервис некаде.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016
  GUI-то не го најдов, денес се добро ќе разгледам. Ама ми изгледа дека ќе го користам често во иднина.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,123
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас го користам одавна. ГУИ верзијата има само Г на крајот. Youtube-DLG

  Иначе работи и на многу други сајтови, па дури и на оној HUB-от со тетки.
   
  Costigan_Jr, DonFrozex и на Psycore им се допаѓа ова.
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016
  Прво се проверува дали таму работи пред да се нарече најдобар програм. :D
   
  На ARMac и gOJDO им се допаѓа ова.
 7. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  543
  405
  11 Февруари 2016
  Машко
  Неодамна имав потреба од програмче за спуштање на цела плејлиста од нашите македонски аудиокниги хостирани на Soundcloud од сојузот за слепи. Одлични резултати, нити некаков сетап требаше иницијално нити бутур, копи/пастерино линкот до плејлистата и чао пријатно. Екстра програмче!
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ај помош малце ако сакате заглавив не можам да се снајдам. .
  Сакам цела јутуб лајкд видеос плејлиста да ја симнам у мp3, ја ставив паблик пробав на неколку начина не се снајдов, ако сака некој да објасни

  1286 песни се, ќе ги собере ли сите?
  edit:
  o_O "After December 5, your public “Liked videos” playlist will be made private, which means only you will be able to see this playlist. You can still like videos, and videos will still show the number of likes."

  Приватна плејлиста може ли да симне или тешко?
   
  Последна промена: 27 Јануари 2020
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016

  View: https://www.youtube.com/watch?v=-eUd2k5M1B0


  Види дали ова ќе ти помогни. Му немам навлезено на програмчето да видам што се' нуди.


  View: https://www.youtube.com/watch?v=bV9L5Ht9LgY
   
 10. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Има некој идеја зошто ГУИ верзиајта ми дава само "downloads completed" после една секунда и ништо не направи, некое решение има ли?
   
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,213
  21 Јануари 2009
  Закон е youtube-dl во комбинација со кралот ffmpeg.
  За жал, мислам дека не може да симиња од сајтовине што ги прават во chunks, едно време сакаше со некој додаток phantomjs.exe ама последен пат кога пробав ни со тоа не сакаше, и тука на помош доаѓа Download Helper со companion app кој е сосема чист и да не ве плаши да го симнете.
   
 12. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  @Rikimaru Да не откри случајно како се симињаат плејлисти? Сите туторијали се outdated
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,213
  21 Јануари 2009
  Кога ќе ја најдеш плејлистата
  [​IMG]
  копирај го линкот што го дава она VIEW FULL PLAYLIST

  Во овој случај е

  Код:
  https://www.youtube.com/playlist?list=PL7DHfm0eAHu-eCXgNVbfk3AEnmHDMOe4X
  и со ова си се симнаа автоматски сите 6 видеа.

  А кога пробав да го копирам линкот од тамбнеилот или од насловот го дава овој линк
  Код:
  https://www.youtube.com/watch?v=w4OdIOGBW2Q&list=PL7DHfm0eAHu-eCXgNVbfk3AEnmHDMOe4X
  и со овој линк не сака да се симне.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  @Avid IT.mk | Форум - Грешка
  The requested attachment could not be found.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,170
  6,213
  21 Јануари 2009
  Средив
   
 16. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Да али кој команди да ги пишам у cmd од кога ќе го насочам кај јутуб-дл фолдерот
  Пример сакам цела плејлиста во .мп3
   
 17. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016
  Ако ти е тешко да се справиш со cmdline верзијата, тргни ја GUI верзијата. Поедноставена е со ограничени можности ама доста полесна за работа.
  youtube-dlg
  Имаш и вградена опција за симнување на цели плејлисти итн.

  П.С. Имаш цела документација на страната за cmd line верзијата за тоа кои команди да ги пишуваш за која цел.
   
 18. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Пробав со гуи верзијата нејќе нешто не знам до што е

   
 19. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  547
  406
  26 Март 2016
  Пиши ми ПП после 5 и пол ќе ти средам преку TeamViewer ако немаш попаметна работа.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 20. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Intern

  63
  34
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  @Rikimaru Ајде :D

  Се појави грешка:
  Не може да започнеш конверзација со Rikimaru поради неговите/нејзините поставки за приватност.
   

Сподели

Вчитување...