1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобри телефони за 2019

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 11 Декември 2019.

Најдобри телефони за 2019

Анкета затворена (на) 25 Декември 2019.
 1. One Plus 7Pro/7Tpro/7/7T

  21.9%
 2. Galaxy S10/S10 +

  35.5%
 3. Galaxy Note 10/10 +

  17.8%
 4. Google Pixel 4/4XL

  3.0%
 5. Asus ROG II

  3.0%
 6. Huawei P30 pro/Mate 30 Pro

  21.3%
 7. Xiaomi Mi9/Mi9 T Pro/K20 Pro

  14.2%
 8. Xiaomi Redmi Note 8 Pro/Mi Note 10

  9.5%
 9. Realme X2 Pro

  1.2%
 10. иПхоне 11/11 Pro/11 Pro Max

  29.0%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  345
  471
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Касно видов дека се дозволени повеке гласови. Како можам да го едитирам гласањето ?
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  samsung s10/+ мислам дека е најкомплетниот телефон што излезе оваа година. Правам муабет overall искуство, екран, батерија, камера и можности со истиот.
   
  На Gumirano, Скоти, fuzzjaw и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  иПхоне е закон и треба да тепа, но џабе е кога има многу иПхоне хејтери овде.
  Со срејча Самсунк. :)
   
 4. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  326
  279
  7 Јули 2013
  Машко
  А замисли и да ти е скршен телефонот? Или додај да немаш 4г у моментот, на 2г да си, колку се бавни тогаш, нели?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Стисни кај гласачите на иПхоне и види колку гласале за Samsung, а после тоа стисни кај тие што гласале за Samsung па да збориме за хејтери после :hay:
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Абе џабе е и стискање ко резултатите се местени, вчера иПхоне тепаше со дупло гласови а денес оп, Самсунк избил на чело. :D
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Маша

  Маша
  On your way to fame

  240
  526
  24 Април 2007
  Женско
  Хаха лелеее не се жали, еден модел имате само. СамсунК и Шитоми фановите се дисперзирани ;) Сега ќе видиш на 24ти кога ќе се активираат кинеските хакери, P30 ќе ја лапне круната во 90-та минута.
   
  На psyside и krema им се допаѓа ова.
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,223
  3,575
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Од 3 гласа, само два дадов, Пиксел 4 го скокнав.

  Едноставно ме разочара оваа година, не очекував ова да го кажам, од Галакси Нексус сум на сток андроид.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  10,173
  9,783
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чекам со нетрпение 24ти. :)
  Ајл би бек. :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  S11 ке згази се пред себе, тоа гарантирам !
   
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  724
  1,065
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Да ако конечно го решат проблемот со трошење на батерија. Со новиот сензор и с865, а и најбољи екран се разбира дека се топ. Ама таа пуста батерија...
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
  S11 конечно ке има достојна батерија да ги напои сите жедни коњи. Без гајле.
   
  На Gumirano и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Проблемот со батерија е решен веќе 3 - 4 месеци кај S10 серијата
   
 14. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Месецов гледав телефон да купувам и истражувањето ми беше претежно преку читање/гледање ривјуа по интернет.
  Гласав за Galaxy S10/Note10 и iPhone 11 Pro пошто тоа беа телефоните што ми влегоа мене у потесен избор.

  Јас инаку се одлучув за iPhone 11 Pro 256gb.
  Причините се подобра камера, подобра батерија и поцврста изработка.
  Самсунг пак има доста подобар екран и дизајнот е далеку подобар. Друга позитивна страна е што Андроид е побогат со опции и се што ќе ти текне, се е изводливо. Основниот модел доаѓа исто така со разумна количина меморија...
  Се останато од карактеристики на двата модели мене не ми беше пресудно во одлуката.

  А инаку околу iOS и после 3-4 години откако сум на iOS сеуште ми е досадно од iTunes глупости ако сакам да префрлам нешто едноставно на PC.
  Други мани што ужасно нервираат се лошиот in-place browser во Settings кога се конектираш на public WiFi и бара логин. Се случувало да не можам да се логирам пошто не им работи редирект-от најдобро од таму и сеуште не го средија. Некои специфични апликации како Nikon Wireless Utility се катастрофа на iOS.
  Ама јбг... се навикнав на него, а навики тешко се мењаат, па веројатно имав и малку пристрасност (или речи мрза) во одлуката.
   
  На cipiripi и psyside им се допаѓа ова.
 15. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  183
  149
  20 Јуни 2009
  Користам S6 од 2015та.

  Секоја вечер пред да легнам го гасам интернетот.

  На сабајле го уклучвам.

  Зошто кај мене не се „крева рачна“ ? :)

  п.с. лесно се будам, така да „уште не си расонет да приметипш“ не важи :)
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,186
  647
  12 Април 2017
  Машко
  Лага е ова. Јас сум имал проблеми со „рачна“ на S7 Edge. Исто така мислам дека може да се случи со било кој андроид телефон, без разлика дали е вчера излезен или пред 6 години.
   
 17. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  183
  149
  20 Јуни 2009
  Како е лага кога е мој телефон, кој јас го користам на опишаниот начин, секој ден.

  Освен ако не велиш дека јас лажам?
   
 18. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,488
  1,943
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Samsung S10/+ и според мене е најкомплетен телефон оваа година. Плус фактот што по мобиларите го има за претежно ниска цена, го издигнува уште толку. Лично го користам и ми е прв телфон што после купување не сум за запрашал дали сум ги дал парите на точното место. Samsung генерално последната година (мање/више) имаат редовни апдејти. Пред некој ден ми стигна One UI 2.0. Порнич.

  Исто гласав за iPhone 11/pro, иако никогаш не би можел да користам iOS, имав можност да си поиграм некој саат со Pro моделот.
  Конечно Apple оваа година се извадија од го***та што беа последните неколку години. Браво за нив, се надевам ќе продолжат така.

  Исто се надевам дека 2020 ќе излезе некој конкурент на Apple и Samsung. Во спротивно ќе плаќаме +1000€ за телефони.
   
  fuzzjaw, Jovan2389, acekorg и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  Нема да има SD865 во Европа ПАК. Ќе го има послабиот ексинос, сите други региони освен Европа ќе добијат SD865.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Процесорите не се битни веќе, сем за процесирање на камера. Exynos 990 е далеку од слаб ~ 10x побрз е во compute/AI од 9820
   
 22. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,147
  1,149
  2 Март 2011
  Машко
  865 ќе биде утка посекако, ништо не губиме.
   
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  Ми е гајле за перформансите кога повеќе батерија троши Ексиносот.

  Од каде ова?
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,427
  27,109
  4 Септември 2008
  Само на лоша 4g конекција, плус тоа е врзано повеќе со модемот, не со чипот, оваа година, а и следната батериите на S10/plus се повеќе од доволно добри, S9/N9 повеќе фрки имаше
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,532
  1,184
  2 Јануари 2012
  И на вифи си троши и да е изгасено се си троши пак. Со секој апдејт се полошо е али тоа е. Надежно со С11 ќе се смени.
   
Слични теми
 1. gokica
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,014
 2. D
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,099
 3. gokica
  Одговори:
  139
  Прегледи:
  6,012
Вчитување...

Сподели

Вчитување...