1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобри телефони за 2019

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 11 Декември 2019.

Најдобри телефони за 2019

Анкета затворена (на) 25 Декември 2019.
 1. One Plus 7Pro/7Tpro/7/7T

  21.9%
 2. Galaxy S10/S10 +

  35.5%
 3. Galaxy Note 10/10 +

  17.8%
 4. Google Pixel 4/4XL

  3.0%
 5. Asus ROG II

  3.0%
 6. Huawei P30 pro/Mate 30 Pro

  21.3%
 7. Xiaomi Mi9/Mi9 T Pro/K20 Pro

  14.2%
 8. Xiaomi Redmi Note 8 Pro/Mi Note 10

  9.5%
 9. Realme X2 Pro

  1.2%
 10. иПхоне 11/11 Pro/11 Pro Max

  29.0%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Краток опис зошто, дали сте сопственик на уредот за кој гласате, и ако не зошто се одлучивте за истиот, го има ваш другар, или базирано на рецензии и генерални информации. Во Анкетата не гледам опција за повеќе од 10 опции за гласање, па морав да уфрлам во еден ред повеќе уреди, и да ги лимитирам опциите за гласање.

  Повелете.

  Ќе наведам зошто ги избрав оние за кои гласав во следните постови.
   
  На Маша и SaleSk им се допаѓа ова.
 2. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,243
  893
  1 Јуни 2016
  Ја само да прашам преку ред .. зошто ајШит е на кирилица?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Најдобар телефон за оваа година е дефинитивно ипхоне 11. Најдобра камера на пазар, иОС, СоЦ, цена. Мана е ИПС, и безелс напред. Батеријата исто така трае бесконечно. Се ова за мсрп 699 долари. го чекам во телеком, петок го земам.

  Второ место би дал на п30 Про, каде за разлика од претходниот модел п20 про, е каде и каде по ПРО модел. Неверојатен зум, топ камера, екран батерија. Брат ми го има и е презадоволен откако премина од самсунг. 899$ msrp. недостатоци ЕМУИ, и тоа зависно од вкус. со емуи10 и те како е подобрен софтверот.

  Трето место, како и секоја година иде на Оне плус 7 про. Најдобар екран со 90хз, амолед. Сите работи на место. Недостатоци, зголемена цена, 699 долари, и мидрејнџ камера.

  Фејлови се дефинитивно Пиксел 4 и Ипхоне 11 про/промакс. 1000 долари за пиксел и и 1300 долари за ајфон макс со 64гб меморија е смешки.
   
  Pane-G, Avid, Draynor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,193
  1,838
  13 Јануари 2014
  Машко
  Гласав за S10/+ главно затоа што е најкомплетен уред на пазарот моментално. Не му фали ништо, во што е и подобар од Note 10 кој нема 3.5мм џек, меѓу другото. Исто така, фактот што моментално бар кај нас по мобилари го има за прилично разумна цена го прави примамлив телефон.

  Второ место би дал на иПхоне 11 Pro/Max затоа што се страшно добри, посебно камерата. Претходни години се чекаше Pixel знаејќи дека ќе има убедливо најдобра камера од сите, ама годинава иПхоне го засени малку. Му фалат неколку работи - IPS дисплејот, notch-от, недостатокот на 3.5мм џек, недостатокот на USB-C, и лично преферирам Android. А да, и цената, секако. Колку и да е добар, и има монопол во iOS светот, скап е.

  И трето место би му дал на OnePlus 7/T Pro. Другарче го има и колку и да се убедувам дека 60Hz на S10+ што го шетам в џеб се доволни, секогаш кога ќе го земам неговиот сум позитивно изненаден од тоа колку е мазен. Да не беше камерата просечна, дисплејот блед и да не преферирав OneUI (иако се колнев во stock до пред година дена), без проблем би го ставил на прво место.
   
  На Draynor, Tomislav96, Скоти и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  s10 најдобар андроид и веројатно најкомплетен уред, rog 2 најинтересен телефон, 11 pro затоа што конечно е интересен пак.
   
  На Speedster и psyside им се допаѓа ова.
 6. freebird

  freebird
  Intern

  34
  19
  30 ноември 2016
  Можеби треба да се додаде и s10е, нема многу други телефони кој му парираат во однос цена/перформанси/комплетност
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,516
  1,174
  2 Јануари 2012
  S10e би рекол дека е еден од најфино хајпнатите телефони со извадени опции. Во ниеден случај на вреди во споредба со с10.
   
 8. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Mi9, бидејќи ниеден друг телефон не доаѓа ни блиску до price-to-performance ratioto на овој, притоа задржувајќи асален build quality
   
  На cipiripi и Happy им се допаѓа ова.
 9. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,483
  7 ноември 2014
  Машко
  Треба да има барем две категории - најдобар overall и најдобар од аспект на цена/перформанси.

  Не за друго, иПхонето не може во втората да тепа, да бидете раат.
   
 10. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко
  Ова е тешко прашање. Првин треба да ги имаме сите на располагање неколку месеци. Ко второ телефоните почнуваат по мое искуство да кочат после 9 месеци. Сега секој ќе гласа за неговата омилена марка :noonecare:
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Си се збунил со 2016.
  Па не знам зошто би биле раат, кога иако форумов е андроид претежно, иПхоне води, андроид корисниците се фер, и даваат кредит кога е заслужен :cool:


  Воедно RIP Pixel 4 со 0 гласови :oh:
   
 12. PandaBomber

  PandaBomber
  Gaining Experience

  371
  480
  13 Јуни 2012
  Машко
  Го гласав пред да ти го прочитам ова :) Не сум среќен што извадија fingerprint reader и што не ставија ultra wide камера, али ако ми се пружи шанса би го лапнал пред било кој на листава, фанбој јебига. Само уште хејтов да му ја бутне цената некако би било супер :)
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Pixel 4 исто така ги отстрани бесконечните слики и видеа во целосен квалитет, дисплејот е само 450 нитс, звучките се послаби од претходно, фото камерата не е голем апгрејд и има еден тон шум дури и на добро осветлени сцени, видеото е исто така тапа.

  Извини другар ама не е хејт, само реална критика. А за цена за месец - 2 ќе можеш да го земеш сигурно за добра сума.
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,325
  7,301
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Гласав за S10 ради тоа што има 3.5 и microSD слот. Само таа точката да ја немаше :)
   
 15. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  319
  268
  7 Јули 2013
  Машко
  7t - општо ми е најдобар. Не е прескап, а нуди доста за парите.
  k20 pro - најдобар во тоа што добиваш за парите. Убав дизајн, интересни технологии. Негативната страна МИУИ.
  иФон - втор од ајфоните шо посакав да го купам. Годинава извадија прекрасен уред, само уште ми е бљак со цените.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко


  Кога последен пат си користел телефон 2 години, да видиш што е рачна кревање.

  Се научивме Гоогле телефон да кошта колку Xiaomi, сега никој не плаќа цена за ајфон.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Kaко што реков, тоа важеше до 2016 горе доле, новите модели го немаат и нема да го имаат тој проблем.
   
 18. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,095
  2,455
  28 Јануари 2017
  Машко
  Имам Ноте 8 нешто повеќе од 2 години, каква е таа рачна кревање да проверам? Отварање на апликации 0.2 секудни покасно или на што мислиш точно?
   
  На Gumirano и psyside им се допаѓа ова.
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко
  Рачна кревање:
  Исклучи интернет 1 ден. Потоа уклучи го.
   
 20. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,095
  2,455
  28 Јануари 2017
  Машко
  Објасни ми што ќе се деси, го немам тој луксуз.
   
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко
  Сите апликации почнуваат со синхронизирање, андроидот станува нереспонсивен 1 минута. Како крш од 2011та. Секако, треба да имаш тро поќе апликации и акаунти за да дојде до израз. Ова не се случува во првите месеци од животот на флегшип андроид телефонот, после нешто му се случува.
   
  Последна промена: 12 Декември 2019
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,522
  10,509
  23 oктомври 2012
  Машко
  Зошто сите уреди на листата се уредно напишани во оригинал, на латиница, само ајфонот е напишан на кирилица? Делува некако претенциозно и вообразено и како да наведува на нешто...
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,357
  27,053
  4 Септември 2008
  Интерна заебанција на форумов, веќе 2 години + го викаме иПхоне.
   
 24. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,095
  2,455
  28 Јануари 2017
  Машко
  Кажи ми нешто практично за рачната, ако некогаш се деси да немам интернет 1 ден, ваљда ќе се снајдам во таа 1 минута од тотален хаос и безредие без телефон.
   
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,143
  2 Март 2011
  Машко
  Најдобро е да се паркираш во тој момент, немој да возиш.
   
Слични теми
 1. gokica
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,010
 2. D
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,091
 3. gokica
  Одговори:
  124
  Прегледи:
  5,450
Вчитување...

Сподели

Вчитување...