• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобри програми под Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Моја забелеска е дека има доста објаснувања за општо за Линух и разни негови дистрибуции но никаде не се зборува за програмите под Линух. На пример оваа тема ја отворив за дискусија најдобри програми под Линух за своите намени.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Најдобри програми за слушање музика се според мене кога станува збор за графичко опкружување KDE e без конкуренција amaroK, а за графичко опкружување GNOME програмот BMPx. Иако и amaroK и BMPx можат да се инсталираат и под GNOME и KDE би било глупо на пример само за amaroK под GNOME да ги инсталирате пола библиотеки од KDE, за BMPx не прави разлика дали е GNOME или KDE затоа е и мој избор.

Еве каде може да се спушти BMPx
http://bmpx.beep-media-player.org/site/Downloads

Тука има и упатсва за инсталација скоро за сите дистрибуции.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
IRC klient za Linux: Konversation
http://konversation.kde.org/

IDE za pascal (like delphy)
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=89339

Kreirajte vituelni mashini (VirtualBox)
http://www.virtualbox.org/

aMSN, MSN klient za Linux (najdobar)
http://amsn-project.net/

Web Page editor & creator - KompoZer
http://www.kompozer.net/

Emulator za windows programi - Wine
http://winehq.org/

Dock za Linux - Kiba Dock
http://www.kiba-dock.org/

gDesklets
http://www.gdesklets.de/

Torrent klient za linux - Deluge
http://deluge-torrent.org/

OpenOffice - Najdobriot office paket
http://www.openoffice.org/

Er.. tolku za sega, oti odam da spijam.. utre kje napravam celosna (GOLEMA) lista na pogrami za linux i nivnite web strani.. pozz :)
 
D

DimitarMK

Гостин
K-3D е програм направен за потребите на професионалните артисти. Направена е за KDE oколината, но може да се прилагоди за работа под GNOME околина. K-3D е направен да генерира слики со користење на RenderMan рендерите. Најдобро е да го користите со Aqsis (http://www.aqsis.org) рендерите.


За Debian тука
За Fedora тука
За Mandrake тука


Упатства за инсталирање & работење со овој програм може да најдете тука.
 
D

DimitarMK

Гостин
Kopete ( Инстант Месинџер за KDE )

Kopete е месинџер кој ги подржува AIM, ICQ, MSN, Yahoo, Jabber, IRC, Gadu-Gadu, Novell GroupWise и други. Дизајниран е да биде флексибилен и мулти-протоколен систем.

Погледнете некои слики од програмата тука.

Симнете го од тука.

Често Поставуваните Прашања ( ЧПП ) се тука.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
16
Skopje
Ај некој нека ми каже player за linux кој потсеќа на 1by1. Значи да не прави листи (опционално е) туку да свири цели фолдери и да не користи ID тагови туку имиња на датотеки.

Мене ми е така организирана музиката и многу ми е фрка што не можам да најдам замена. Decibel Player е сличен ама не е тоа тоа.
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
xmms e dobra kopija na winamp, a za gledanje filmovi super e mplayer, normalno predhodno trebas da se instaliraat kodeci za podrska na mp3 i kodeci za video i audio.
 
D

DimitarMK

Гостин
За слушање музика на ГНОМЕ би го препорачал Audacious, кој многу потсеќа на Winamp.

Слики од програмата имате тука

За симнување на програмата тука
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
amaroK ми се допаѓа најмногу од сите програми за слушење музика што сум ги користел до сега без разлика тоа да е дос или линукс
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,924
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно