• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобра платформа за правење на вебсајт

mrce

Intern
2 ноември 2009
189
33
seoblogmk.wordpress.com
Од овие се мислам за ссд впс2,мислам дека нема да има проблем со 100к посетители на ден?
Ништо не правиш со нив, преслаби се, за 100к ќе ти треба нешто појако , а и зависи на што ќе го возиш сајтот.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,620
1,032
Јас уште не сфатив како некој ќе ти направи рачно кодиран вебсајт од нула за само 500 евра. Искрено за таа цена попрво би купил вордпрес тема и WP Rocket за да ми биде брза :D

Не зимај ВПС(или дедицирана) во македонија (освен ако абсолутно не ти треба да биде во мк), малце поскапи се. Contabo пробај, само да знаеш дека не е менаџиран.

Најпаметно е да си почнеш со нешто послабо па да се надградуваш со тек на време. Би ти препорачал и AWS/GCP ако имаш некој да ти помогне во конфигурација.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,332
3,757
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Го најдов веб девелопер од реклама5,ако има време ќе се видиме.
Да се договорив за 500€ да се напраи дизајнот,домен и хост јас си плаќам,а накракј после изработениот вебсајт планирам да најдам програмери за иос и андроид,тоа е тоа,инаку за неколку месеци ќе видам да почнам колку можам побрзо,до јули 2021 треба да буде се готвово,ако платам во готово:)
Бидејќи е скапо,520€ Од прва хост 220€ итн..(ам накракајот ќе се исплати вложениот труд за вебстраната,ако не се лажам)
Бидејќи немам доволно време вебот ќе беше готов досега но ме зезнува други работи
Добро барем темава нека седи (нека ја пиннат и како важна) за тоа како не се прави план, како не се договара за сајт и како не се слушаат совети на форумџии.

Барем да не биде залудно потрошено времето на форумџиите што те советуваа, кога од лошо полошо правиш игнорирајќи ги сите. Со среќа, па се гледаме јули 2021-ва со 100к посетители.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Up ит другари,кој знае или има некој што знае подобро да го направи вебсајтот во македонија?
има многу но незнам кој да изберам некои несигурни ми изгледаат,ќе направат и лого демек а другото оптимизација и брзина забораваат..
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,393
127.0.0.1
petrov.mk
Up ит другари,кој знае или има некој што знае подобро да го направи вебсајтот во македонија?
има многу но незнам кој да изберам некои несигурни ми изгледаат,ќе направат и лого демек а другото оптимизација и брзина забораваат..
3500 еурича и 7-8 месеци изработка, ларавел и вуе комбинација.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
662
688
Јас незнам како сеуште ви се пишува на темава на која очигледно и нема крај. Кој патем личи како да е отворена и пишувана од малолетник.

За човеков што незнае што сака, нема бизнис план, нема оформено точна идеја што сака, не слуша никаков совет иако веќе е на 2ра страна и почнува 3та... Има рандом измени со мислење еднаш едно втор пат друго, буџет од 500еу кој и тој е висок, а треба 15-100к посетители да има?! Дури и ова со screenshots од приватни разговори крајно укажува на несериозен лик. Макар и да ветиле за 120еу да ја направат незнам зошто објавуваш на јавен форум, напиши за колку ти понудиле и тоа е тоа.

Bratuuu da sredime edno sajtce a, iam idea ce naprajme keshh hehe

@TylerMkD +1 за одговорот, треба темава да се пинува.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #34

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Јас незнам како сеуште ви се пишува на темава на која очигледно и нема крај. Кој патем личи како да е отворена и пишувана од малолетник.

За човеков што незнае што сака, нема бизнис план, нема оформено точна идеја што сака, не слуша никаков совет иако веќе е на 2ра страна и почнува 3та... Има рандом измени со мислење еднаш едно втор пат друго, буџет од 500еу кој и тој е висок, а треба 15-100к посетители да има?! Дури и ова со screenshots од приватни разговори крајно укажува на несериозен лик. Макар и да ветиле за 120еу да ја направат незнам зошто објавуваш на јавен форум, напиши за колку ти понудиле и тоа е тоа.

Bratuuu da sredime edno sajtce a, iam idea ce naprajme keshh hehe

@TylerMkD +1 за одговорот, треба темава да се пинува.
Не де до кешот,значи кога се одлучив за нешто барам совет,од кај да знам може и си фејкер некој,другарот праи трампа за ипхоне,го праќа лаптопот му стига стопен кулер,како и да е,барам кој може да го направи тоа комлетирама не само вебстрана без аппликација,секој различно си кажува цени,па не гледаш горе на скрееншот,ми кажува ќе ја напраил комплет,после ме кажува јас незнам треба да си најдеш некој программер за аппликации,не е проблемот се одма печалење од тоа,тоа ќе работи на повеќе јазици за да можеш да се снајдеш.
И дизајнот дали ќе ви се допадне,инаку по нет има се готово купиш од ебај те го напраено и кој ќе сака да види страната.
И оваа не губење време,сакам да ги надминам реклама5,пазар3 и базар бг со дизајнот и др.нешта
 
Последна промена:

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,332
3,757
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
И оваа не губење време,сакам да ги надминам реклама5,пазар3 и базар бг со дизајнот и др.нешта
Не знам зашто целиш толку ниско, 500 еур имаш во џеб - договори се да ти направат сајт подобар од time.mk, таму се парите...
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,031
1,218
Еве од кај му е идејата на него бе... ах..Дури и суптилно наговестува дека следи нешто мн јако, со труст од корисници и ливе чет!


Е за вакви теми/мислења ми е потребен она „пЉус/минус-от“.
Дечково ги игнорира скоро сите мислења (кои се и повеќе од тоа што заслужува да ги добие) и тера со глава у ѕид.

Ама ајде како што пишаа погоре, нека стои темава за други да видат How NOT to do business.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
140
125
Абе вакви идеи не се кажуваат јавно на форум али ај. Што ако девелоперот што ќе ти ја прави страната ти ја украде идејата и сам ја пласира? Што ако веќе јас почнав да ја правам ти додека бараш кој да ти ја изработи?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Абе вакви идеи не се кажуваат јавно на форум али ај. Што ако девелоперот што ќе ти ја прави страната ти ја украде идејата и сам ја пласира? Што ако веќе јас почнав да ја правам ти додека бараш кој да ти ја изработи?
Идејата нема да ја кажам,ако се лансира овој веб и биде тренд со повеќе корисници,админот е во право,на вордпресд нема да издржи ако сака нека биде со 8гб рам и 40гб ссд ос 2 кора,пак ќе падне со 2милиона подетители на ден.
Незнам дали може на сопствем сервер да оди?
 
Последна промена:

nashio

Gaining Experience
14 јануари 2011
421
463
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,620
1,032
на вордпресд нема да издржи ако сака нека биде со 8гб рам и 40гб ссд ос 2 кора,пак ќе падне со 2милиона подетители на ден.
Незнам дали може на сопствем сервер да оди?
Оти збориш за WordPress дека неможе да издржи сообраќај и за VPS како да сме во 2004-та и двојадрените процесори се најјаки во универзумот?

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 
 • Ја почнал/а темата
 • #44

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Оти збориш за WordPress дека неможе да издржи сообраќај и за VPS како да сме во 2004-та и двојадрените процесори се најјаки во универзумот?

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Ќе проверам за неколку месеци
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
662
688
Ок друже, ти посакувам среќа.
 
Сериозно си го селектира својот одговор за решение?
Комедија е цела тема...
Од 15к до 100к и веќе на 2мил прегледи сме, што те чуди? Почекај си до јули 2021ва па сите ќе не побие...
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
114
214
Скопје
davorminchorov.com
Проблемот со самава идеа е тоа што ти пробуваш да решиш проблем на ефтин начин ама не размислуваш до крај. За да се нафатиш за нешто сериозно што навистина ќе ги бутне конкурентите, тешко дека тоа ќе го направиш со 250-500 евра.

Имаше неколку апликации кои што пробаа така да се протнат и да напраат пари ама не успеаа (еден од нив беше и vidi.com.mk која беше на WordPress).

За да го решиш проблемов, ќе ти треба поголем буџет и посериозна архитектура на проектот. Ако мислиш дека некој ќе ти работи на толку голема платформа со сите тие функционалности за 250-500 евра со месеци без да се нафати да ја одржава на долг рок, треба да е ептен некој што може да живее од 50 евра месечно.

Сериозни проекти си бараат редовна надоградба и додавање на нови функционалности, одржување на грешки, скалирање по потреба и слично.

Пред некој ден дознав дека постои Facebook Marketplace само што не е стигнато кај нас сеуште, ама делува како да ќе ги покоси сите можни сајтови за огласи наскоро кога ќе дојде затоа што се сите на Facebook во земјава и не мрдаат од таму.

Пробај прво да им ја продадеш идеата на луѓето да дојдат на твојата апликација да видиш дали ќе има интерес да ја користат пред да почнеш воошто со имплементација и размислување на тоа која технологија ќе се користи. Ако не можеш да собереш доволно корисници да ти остават е-пошта тогаш како ќе ги натераш да почнат да се префрлаат?

Уште една работа, спомна дека немаш многу време да и се посветиш на идеава, тоа ќе ти биде огромен проблем, затоа што без редовни дискусии и комуникација, тешко дека проектот ќе иде напред.

Ако некогаш дознаеш дека во некој бизнис има пари, прво истражи го бизнисот пред да почнеш со работа, затоа што не е толку сјајно во реалниот свет. Многу бизниси пропаѓаат заради тоа што не истражиле или направиле огромни грешки во целиот процес. Добро е што праша на форумов ама не се избрзувај со одлуките, размисли убаво и истражи уште повеќе пред да почнеш ваков сериозен проект.

Ако ти е за луѓе, одма ќе ги најдеш, има армија од практиканти што сакаат да почнат да работат ама не е само да вработиш некој колку да се работи нешто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #48

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Проблемот со самава идеа е тоа што ти пробуваш да решиш проблем на ефтин начин ама не размислуваш до крај. За да се нафатиш за нешто сериозно што навистина ќе ги бутне конкурентите, тешко дека тоа ќе го направиш со 250-500 евра.

Имаше неколку апликации кои што пробаа така да се протнат и да напраат пари ама не успеаа (еден од нив беше и vidi.com.mk која беше на WordPress).

За да го решиш проблемов, ќе ти треба поголем буџет и посериозна архитектура на проектот. Ако мислиш дека некој ќе ти работи на толку голема платформа со сите тие функционалности за 250-500 евра со месеци без да се нафати да ја одржава на долг рок, треба да е ептен некој што може да живее од 50 евра месечно.

Сериозни проекти си бараат редовна надоградба и додавање на нови функционалности, одржување на грешки, скалирање по потреба и слично.

Пред некој ден дознав дека постои Facebook Marketplace само што не е стигнато кај нас сеуште, ама делува како да ќе ги покоси сите можни сајтови за огласи наскоро кога ќе дојде затоа што се сите на Facebook во земјава и не мрдаат од таму.

Пробај прво да им ја продадеш идеата на луѓето да дојдат на твојата апликација да видиш дали ќе има интерес да ја користат пред да почнеш воошто со имплементација и размислување на тоа која технологија ќе се користи. Ако не можеш да собереш доволно корисници да ти остават е-пошта тогаш како ќе ги натераш да почнат да се префрлаат?

Уште една работа, спомна дека немаш многу време да и се посветиш на идеава, тоа ќе ти биде огромен проблем, затоа што без редовни дискусии и комуникација, тешко дека проектот ќе иде напред.

Ако некогаш дознаеш дека во некој бизнис има пари, прво истражи го бизнисот пред да почнеш со работа, затоа што не е толку сјајно во реалниот свет. Многу бизниси пропаѓаат заради тоа што не истражиле или направиле огромни грешки во целиот процес. Добро е што праша на форумов ама не се избрзувај со одлуките, размисли убаво и истражи уште повеќе пред да почнеш ваков сериозен проект.

Ако ти е за луѓе, одма ќе ги најдеш, има армија од практиканти што сакаат да почнат да работат ама не е само да вработиш некој колку да се работи нешто.
Другари се распитав добро све вкупно ме фаќа околку 40000илјади 650€ со ддв во вордпресс,без маркетинг и рекламирање,нескам да ви губам време дали да почнам со оваа страна? иако веќе зедов домен или друга содржина на вебстрана
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Другари се распитав добро све вкупно ме фаќа околку 40000илјади 650€ со ддв во вордпресс,без маркетинг и рекламирање,нескам да ви губам време дали да почнам со оваа страна? иако веќе зедов домен или друга содржина на вебстрана
Одлична цена, си одбрал квалитетен девелопер (y)

Сподели кога ќе е готово да се огласиме и ние таму. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,696
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно