1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобра low-midrange графичка цена/перформанси

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од xenon, 17 Јануари 2014.

Која според вас е најдобра графичка картичка однос цена/перформанси:

 1. AMD 7750 - 1GB DDR5 - 4590 Ден. (Anhoch - Sapphire)

  27.7%
 2. Nvidia 650 - 1GB DDR5 - 5885 Ден. (Anhoch - Gagabyte)

  2.1%
 3. AMD 7770 - 1GB DDR5 - цена: 6585 Ден. (Anhoch - Sapphire)

  10.6%
 4. Nvidia 650ti Boоst - 2GB DDR5 - 8390 Ден. (Mebius - Gigabyte) - нема лагер

  40.4%
 5. AMD 260X - 2GB DDR5 - 7915 Ден. (Anhoch - Sapphire)

  2.1%
 6. AMD 7790 - 1GB DDR5 - 8990 Ден. (Сет - Асус)

  8.5%
 7. AMD 7850 - 2GB DDR5 - цена: 10960 Ден. (Mebius - Sapphire)

  6.4%
 8. AMD 270X - 2GB DDR5 - цена: 11320 Ден. (Mebius - Sapphire)

  57.4%
 9. Nvidia 760 - 2GB DDR5 - 14580 Ден. (Anhoch - Gagabyte)

  4.3%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  ДОЗВОЛЕНИ СЕ ПОВЕЌЕ ГЛАСОВИ.

  Можете да одберете повеќе одговори од анкетата. Направив некоја провизорна селекција на карти кои ги има на лагер по фирмиве од 4500-15000 денари. Исклучок е 650 Ti Boost која ја нема никаде на лагер. Останатите ги има на местата каде се листирани. Сет ги вметнав затоа што 7790 немаше на друго место на лагер.

  Мојот глас оди за 2 карти, кои според сите врти-сучења нудат највеќе за парите во своите ценовни класи:

  - Nvidia 650ti Boоst - 2GB DDR5 - 8390 Ден. (Mebius - Gigabyte)
  - AMD 270X - 2GB DDR5 - цена: 11320 Ден. (Mebius - Sapphire)

  Ќе замолам да не гласате за графичката која ја користите доколку е на листата а сметате дека не го заслужува баш тоа место.
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  270X, 7750 + GTX650 Ti Boost.
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,456
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас утнав еден глас, т.е. гласав за 7850 наместо за 270X. Погрешно штиклирано.

  Другите гласови се за 650TI boost и 7750.
   
 4. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Од сопствено искуство, имам тестирано 7850/7770/270x и дефинитивно цена/перформанси број еден е 270х. Само јас ја зедов на промоција малце поевтино од оваа цена, ама и со оваа цена исто мислење имам.
   
 5. swisslion

  swisslion
  Баниран/a

  41
  14
  7 Декември 2013
  Во Сет пред некој месец со другарче купивме Asus HD 7770 за 5600 денари... Ако не ја додадете таа на листава, тогаш 7750 all the way.. Гледајќи ја цената.. После тоа GTX 650 OC од Anhoch за 5885...
   
 6. -Ata-

  -Ata-
  Gaining Experience

  117
  117
  2 Декември 2010
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,573
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  Ti Boost ја тепа и 7850. Од нејзината цена до 270х има уште 35% повеќе пари, така да ако 270х нуди над 35% побрзи перформанси во тој случај гласам за неа, во спротивно gtx650ti boost е апсолутен победник за мене :)
   
 8. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Мое мислење е дека многу голема е селекцијата на прозиводи од 4500 до 15 000 тоа се 10 500 ден разлика. Подобро да има поинакво групирање пример 5-10к 10-15к, 15-20к вака никој нема да гласа за поефтините модели.... Па макар да биле цена-перф подобри од некој поскап модел....
   
  На dramallama му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,080
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  Па 270X нуди некои 25 до максимум 30% подобри резултати од 650 Ti BOOSТ... Во некои игри таа разлика може и да е помала... Иначе моите гласови одат за GTX 650 Ti BOOST и R9 270X...
   
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  Sapphire 270x до пред некоја недела бепе околу 10.000 а сега е 11.300 BF4 верзија ? Има нешто разлика или само се доплаќа за BF4 ?
   
 11. windows8

  windows8
  On your way to fame

  753
  979
  12 Февруари 2012
  Машко
  10 700 беше првично во дд-ком, сега со БФ4 е 11 300, 600 денари разлика за играта..
  јас R9 270x ја земав за 10 000 со БФ4, односно 8800 откако ја продадов играта за 1200, значи за мене R9270x за 8800мкд е најдобра зделка, цена/перформанси..
  И со дифолт цената од 11 300 картата е најдобра за тие пари засега..

  Вториот глас за GTX650ti boost, i AMD 7750 за 4500 денари нема подобра карта.. со оглед на тоа дека некој си нвидии GT 640 се продават за 5000..

   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  За 7750 гласав,пошто се работи за цена -перформанси нели,перформансите вс цената се одлични на оваа карта.270X e повеќе од дупло поскапа а не е ни дупло побрза,така да 7750 е мој фаворит.
   
  На Sukhoi и olikomerc им се допаѓа ова.
 13. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  941
  674
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Зошто кај нас ја нема ATIR9 270 (без х) ем е поевтина од 270х, и подобра од 7850 а со слична цена
   
 14. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
  Каде ја зема за 10.000 ? И ја сум у план да ја зимам
   
 15. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Касно е да се корегирам, но благодарност до членот погоре кој ме потсети да проверам, 7770 во сет, малопродажна под 6000 ден, односно:

  ASUS HD7770-1GD5

  ЦЕНА: 5,990 ден

  Гаранција: 1050 дена. Шифра: 16766

  [​IMG]

  7770 со оваа карта во игра и оваа цена најверојатно ќе добиеше повеќе гласови на сметка на 7750.

  http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=10019_10020_10025&product_id=16766
   
  На DaVoRkNe и windows8 им се допаѓа ова.
 16. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,807
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  ја користев пред 3-4 месеци,и му ја продадаов на другар од маало,графичкава е одлична од лично искуство :D
   
 17. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  303
  26 Јануари 2012
  Ne znam koj ke kupe R7 240 ili R7 250, poskapi se a poslabi od 7750 :D
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008

  Кој те излажа? :D И тоа ова е класична 7870-ка, 270X е околу 10% побрза.

  asdsadasd.jpg
   
 19. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Никој не ме излажа,според целокупни тестови на синтетика и игри 7870 е 88% побрза од 7870 а е 130% поскапа.Според ривјуата на GURU3D и hexus кој ги гледав.270X на графата гледам е уште поскапа од 7870,така да во секој случај цена вс перформанси гласот го давам на 7750
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  Колку повисоки идеш во класите, толку помалце добиваш за парите. Но тоа не е за сите подгрупи, погрешно е да се каже дека 270X не вреди за парите, истото важи и за GTX 650 ti Boost, колку е таа побрза од 7750 а колку е поскапа? двојно побрза карта, за 120% повисока цена, за мене не е воопшто лоша цена.

  Беше дозволено да се гласа за повеќе карти, си требал во секој сегмент по една.

  7750 ентри левел, GTX650 ti Boost меинстрим, R9 270X мидрејнџ.
   
 21. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,110
  670
  2 Мај 2011
 22. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Ех не приметив тоа,инаку кога би гласав посебно за двете класи би гласал и за 270X
   
 23. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,143
  1,131
  2 Август 2009
  270X и 650 Ti Boost, мислам дека најдостојни перформанси се добиваат за парите. :)
   
 24. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,573
  3,512
  11 Декември 2008
  Машко
  Погоре Ti Boost е ставена помеѓу 7770 и 260х во однос на цената, а во перформанси треба да е долу меѓу 7850 и 270х.

  Од тука одма се гледа која вреди најмногу за парите :D
   
  На Enigma му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...