• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобра дебитна картичка?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Teget

Gaining Experience
18 март 2015
135
82
Chicago, Illinois
Која е најдобрата дебитна картичка со која можам лесно да ставам пари (пример во банка или во пошта со уплатница) на неа и да трошам на интернет и на каса? По можност да не ми земаат провизија за тоа што едноставно постои картицата. (Може да е интернет картица како revolut, немора да е од нашите банки)

Благодарам однапред.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,275
29,293
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Виза Електрон.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,092
2,965
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
NLB Tutunska, онлајн сервисот им е супер, мобилниот токен им е супер, увидот во сметки и смс изнвестувањето им е супер и односот со клиенти им е супер.
Не работам таму, ниту па некој близок мој работи таму, нели власи сме :D со комерцијална се лижиме, ама ете такво ми е искуството со нлб
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
140
116
Visa Electron од Тутунска. Nlbklik онлајн сервисот им работи одлично, се прави верификација на Paypall за 5 минути, имаш и моментално известување за секоја трансакција.
 

ImWiked

Gaining Experience
14 ноември 2014
400
311
Исто привилегија со НЛБ ти е што можеш Словенски пајпал да направиш со нивните картички.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,350
1,448
Виза електрон (дебитна) од НЛБ Тутунска из д бест, говорам како

- поранешен корисник на Виза (дебитна) од Комерцијална, која не беше толку лоша, но не беа на ист левел како Тутунска, покомплицирано беше да се плаќа, се отвараше е-банкинг во банка само (Тутунска се отвара онлајн со едноставна регистрација), се плаќаше со токени за едно користење, напишани на лист хартија

- и како поранешен корисник на Виза (дебитна) од Стопанска, со многу лоши бирократско-шалтерски искуства од истата банка
 

simplicitas_

Gaining Experience
20 октомври 2015
56
52
Сум пробал и со стопанска банка, меѓутоа Виза Електрон од НЛБ е далеку поедноставна, онлајн сервисот е многу подобар, и за секоја транскакција веднаш стига известување дали е успешна и колкав износ е повлечен. Единствено што ме нервира е тоа што НЛБ бараат полесто ажурирање на податоците, па ќе треба почесто да пополнуваш формулари.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,419
4,829
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Имам картица од Стопанска но имав проблем за поврзување со PayPal, извадив нова картица од Тутунска и без никаков проблем ја врзав со PayPal и за секоја извршана трансакција си добиваш порака на мобилен.
Тутунска е далеку подобра од Стопанска иако сеуште сум им верен клиент.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
948
890
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Сум користел/ користам виза катички од NLB, Комерцијална и Стопанска. И можам да потврдам само дека NLB е убедливо најдобра од набројаните банки.

Со стопанска неможев да плаќам на нет, морало прво да извадам одобрение, пошо под дифолд им биле блокирани картичките за интернет трговија како первертивна мерка по безбедноста. Ова беше пред неколку години.

Кај комерцијална системот не им е многу ажурен и вработените не се добро потковани. Тој код што требеше да ми стигне од Пејпал го бараа една недела. Дури петтата вработена успеа да го најде.

Со NLB не сум имал никаков проблем. Си добивам пораки за секоја трансакција и nlbklik.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
+1 за НЛБ Тутунска од мене

Досега ниту еднаш сум немал проблем, дали со плакање при онлајн купување или пак при примање на пари од БТЦ мафака све си е супер до сега :)
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,083
1,437
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
NLB тутунска, имам веќе 4 години и никакви проблем, препорачано и од мене
 

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
187
Момелнтално активно користам 2 картички за одредена работа:

1. Visa Electron од NLB Тутунска - нема коментар, најдобрата картичка за Online пазарење, одличен систем, проверка на состојба преку Web, SMS пораки за извршена трансакција. На која имам салдо во просек помало од 5€, ја користам строго Online ставам пари ги трошам и тоа е тоа. :)

2. MasterCard од Комерцијална банка на која си има $$кеш од плата и се користи 100% по банкомати, презадоволен од бројот на банкомати достапни од Комерцијална во сите градови во Македонија што ги имам посетено, исто добра подршка за следење состојба на Web, добра Android/iOS апликација.

И на 2те картички му давам 5/5 за различна намена како што напоменав и никаде сум немал проблем и со 2те.

--------------------------
btw можиш да пуштиш една анкета во темава би било добро :)
 

theMAD

Practice makes perfect
6 декември 2012
1,083
1,437
Свети Николе
www.instagram.com
theMAD's setup  
Processor & Cooler
Core i5-3470 @3.4GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
1TB WD + 1TB WD External
PSU
CM 500W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blu @1600MHz
Video card
Gigabyte GTX 760OC
Case
CoolerMaster Elite 370
Mouse
A4Tech Bloody V7
Keyboard
Deluxsomething
Audio
Steelseries Siberia V3 + Trust Tytan 2.1
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 7x64
за онлнајн нема што да мислич виза електрон од НЛБ енд оф д стори
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

Teget

Gaining Experience
18 март 2015
135
82
Chicago, Illinois
--------------------------
btw можиш да пуштиш една анкета во темава би било добро :)
Не гледам опција за пуштање на анкета.. А и моментално нема поента за пуштање на анкета ко сите гласаа за Electron :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,523
Мислења
858,577
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно