• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар OS за Crypto-Mining

  • Ја почнал/а темата
  • #1

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
467
307
На гробишта
Како што гласи насловот сакам да знам кој е најдобар ОЅ за мајнинг. Моментално користам NiceHash на еден од риговите (6х 470 4GB ) и копаат со околу 10 Mh/s на Kawpow (Ги терам засега на сток клок само за да сетам како е). Тие што рударите слободно во коментари напишете каков совтвер користите за мајнинг и кој мислите според вас дека е најдобар (небитно дали со пари или не). Моментално му имам фрлено око на CudoOS MinerstaatOS и HiveOS како алтернативи за бесплатен софтврен но се думам и за SimpleMining кој знам дека многу го користат и е многу пофален.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,303
1,513
Јас кога копа беше три. Убаво е што можеш да влезеш од било каде со remote
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,090
1,334
SimpleMining OS (SMOS) - и нема да згрешеш. 2$ / rig / monthly ти е, што е смешно за тоа колку добар и straight forward е за сетирање и користење.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,303
1,513
Hiveos е боље за сетирање него SMOS, плус имаш можност и nvidiaи АМД да ти копаат во еден риг и од било каде да го управуваш преку конзола.
 

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Со Hiveos или SMOS од старт добиваш помалце главоболки отколку да користиш Windows. Оди на Linux и нема да погрешиш. Има и RAVEOS но несум имал потреба да го терстирам знам само дека имаат слаба поддршка а и за 30мин малце да знаеш што работиш можеш да сетираш цел риг на пример на HiveOS. Nicehash би го препорачал само во еден и единствен случај, доколку си гејмер со добро GPU терај за да не се замараш многу многу. На Nicehash за тест јас со RTX 3070 вадам околу 61/62mh сo 125W на daggerhashimoto пуштено и заработува 7-8 долари на ден. Но не ја гледај заработката во долари гледај колку сатоши вадиш дневно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
467
307
На гробишта
Со Hiveos или SMOS од старт добиваш помалце главоболки отколку да користиш Windows. Оди на Linux и нема да погрешиш. Има и RAVEOS но несум имал потреба да го терстирам знам само дека имаат слаба поддршка а и за 30мин малце да знаеш што работиш можеш да сетираш цел риг на пример на HiveOS. Nicehash би го препорачал само во еден и единствен случај, доколку си гејмер со добро GPU терај за да не се замараш многу многу. На Nicehash за тест јас со RTX 3070 вадам околу 61/62mh сo 125W на daggerhashimoto пуштено и заработува 7-8 долари на ден. Но не ја гледај заработката во долари гледај колку сатоши вадиш дневно.
8 дена мајновам на NHOS и досега имам извадено 120к сатошиња то иди околу 58$. Мислам со други OS дека повеќе ќе вадам ама за сега вака терам. Пред пола сат се маткав наместив OC на 470ките сток core а memory na 2080 а на 570ката memory е 1930 и засега вадат скоро сите 10 Mh/s
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
493
Hiveos е боље за сетирање него SMOS, плус имаш можност и nvidiaи АМД да ти копаат во еден риг и од било каде да го управуваш преку конзола.
Hiveos e gjubre vo sporedba so smos, vo smisla stabilnost, 0 support (glupi rusi), poskap e od smos, web interfejsot cesto e padnat, edino plus vo sporedba so smos e toa sto moze mesani rigovi nvidia amd.

Go koristam hiveos na samo 1 rig bidejki e mesan nvidia amd I edvaj cekam da mi stignat karticite za da gi sortiram od isti brend, pa da se vratam na smos.

Sto se odnesuva do remote pristapot na hiveos, dzabe ti e remote ako rigot se freezne I treba hard reset ili power off/on, pa ko ke vidis isti se vo vrska so remote.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,619
1,075
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,303
1,513
Зашто вака правиш и 4гб карти да идат кај мајнерите да копаат. Па на што ќе гејмаат луѓето на 710гт...
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
493
Чек гејмерите од форум кога ќе ти дојдат
Ko sto se naapani, kako da sme im vadele gpus od nivnite svetleci kukjista so pleksiglas od doma :)

Samo neznam dali koga gejmaat gledaat vo rgb na kukjisteto kroz pleksiglas, ili vo monitorot kaj sto e igrata?

Btw I jas sum gejmer ama na HD5850, ne patam od kompleks za 4k I rgb, site graficki se staveni na rig.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Dakota

Intern
19 јуни 2020
72
40
Drugari ne sum mine nikogas e sega imam drugar za 500 evra zema cel rig so 5 graficki rx580 4gb koja e realnata cena i so kakvi drugi graficki moze da se kopa i jas sakam da kupam
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,303
1,513
  • Ја почнал/а темата
  • #22

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
467
307
На гробишта
Утре слободен сум ке се драпам со ригојте ке ставам HiveOS да сетам шо е како е, ако ми де бендиса ке го терам, ако не, Simple Mining
 

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Направи акаунт на веб страната, инсталирај на 8гб или поголемо усб HiveOS. ССД не ти треба али тоа е твоја одлука. На матичната направи да се бутира од усб. Толку, мн брзо и едноставно. Има видеа на youtube како и што да сетираш, воопшто не е филозофија бидејќи се ќе работиш на web. Верувам нема да имаш никаков проблем и едноставноста на HiveOS како и на било кој мајнер ос на линукс ке ти се допадне.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
467
307
На гробишта
Направи акаунт на веб страната, инсталирај на 8гб или поголемо усб HiveOS. ССД не ти треба али тоа е твоја одлука. На матичната направи да се бутира од усб. Толку, мн брзо и едноставно. Има видеа на youtube како и што да сетираш, воопшто не е филозофија бидејќи се ќе работиш на web. Верувам нема да имаш никаков проблем и едноставноста на HiveOS како и на било кој мајнер ос на линукс ке ти се допадне.
Досега користам NiceHash и многу варира Hashrate затоа сакам да сменам. Го користам веќе 9 дена и арен е ама мислам како помалце пари да вади одколку обетеното
 

yuuxuu

Intern
13 мај 2015
43
43
Треба да видиш на мајнерот дали и колку rejected shares имаш. Повеќе rejected помалце пари и обратно. Тргај тоа иди на LINUX.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,472
Мислења
845,155
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно