• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

најдобар начин за ослободување од стари кабли

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
океј вака ќе почнам.. од кога знам дека дома сме имале компјутер знам дека кога не се користел кабел јас би си го ставил во фиока, “за ако затреба“ (никогаш ниту еден не ми затребал), и искрено ми се смачи да гледам скоро целосно полн фиокар со кабли, во кој не само што има стари кабли кои што не можат да се употребат, има и понови. сега, после 11 ипол години од нашиот прв семеен компјутер или после 11 ипол години собирање кабли, мислам дека е време да направам нешто. и сега прашањето: Бидејки нејкам да ги фрлам туку-така, мислам дека е подобро да најдам место коешто подобрите и поновите кабли би ги примило како донација, а за постарите да најдам место кое што би сакало да ги рециклира.

tl;dr = каде може да се донираат или рециклираат кабли
 

sas_klar

Intern
8 јануари 2009
54
23
Skopje
sas_klar's setup  
Motherboard
B150
PSU
G4000
RAM
8 DDR4
Case
PowerBox
Mouse
Logi B110's
Keyboard
A4 teach
Monitor
LG
OS
Windows
Каблите ги сметаат за електронски одпад мозеш да ги однесеш во сет, ги собираат за рециклажа

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,197
3,699
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Каблите ги сметаат за електронски одпад мозеш да ги однесеш во сет, ги собираат за рециклажа

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
@sas_klar види го ова, а на темата, имаше една фирма шо рециклираа таков отпад, ама во моментов не можам да се сетам на името. ќе се сетам до покасно, и ќе ти пренесам.

едит: Откуп На Електронски Отпад има повеќе фирми, контактирај и ќе те упатат шо и како.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во Неделата реков ај да расчистам во шпајз, ми треба простор а имам планини хардвер па да исфрлам нешто.
Земв една кутија и ја наполнив до горе (без гајле, да имаше нешто интересно ќе го дадев на форум) со све и свашта. Ја симнав доле и ја оставив до контеинер зошто претходниот пат кога се јавив во општина карпош да прашам што да правам со електронски отпад и пластика, господинот со потсмев ми рече да ги фрлам во контеинер.

После половина час се симнав да однесам и втора кутија полна до горе. Гледам старите од кутијата расфрлани секаде околу контеинерот и низ паркот. Ѓупците кога доаѓаат такви работи прават, вадат ствари и ги расфрлаат наоколу. Ја оставив втората кутија и ги прибрав работите што беа расфрлани во првата кутија.

После саат време се вратив и гледам двете кутии расфрлани. Аааа па ке ви ебем матер, ги собрав работите назад во кутиите и ги истурив внатре во контеинерот. А кутиите ги оставив празни.

Кај нас има потенцијал за сериозен бизнис ако се организира собирање на факов отпад, ама нашата администрација тоа не ја интересира. Нив ги интересира да дојде Петок, па да дојде следниот петок и се така додека не дојде ден за одење во пензија...
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,164
3,409
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Има потенцијал.
Пред две недели бев во Логинг, знаејќи два дена пред тоа дека имаат канта за батериски отпад собрав така едно купче потрошени и нормално во кантата како прав швицарац. :p:D
Вчера и во Кам џитнав некое парче, во Веро ги има исто така па скоро секаде. :cool:
Како за батерииве така и за други работи би требало да има селекција на отпад, редно е веќе да се понашаме како што треба. :)
 

sas_klar

Intern
8 јануари 2009
54
23
Skopje
sas_klar's setup  
Motherboard
B150
PSU
G4000
RAM
8 DDR4
Case
PowerBox
Mouse
Logi B110's
Keyboard
A4 teach
Monitor
LG
OS
Windows
Исто како информација на работа кај мене во новата зграда на Македонска Филхармонија има соодветно место за електронски одпад за сијалици, батерии, кабли, пакомак се грижат за собирање.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,042
11,530
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Туку, прашањето е дали ги собираат и ги рециклираат по пропис или сепак одат во Дрисла во инсинератор.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,069
Мислења
871,240
Членови
30,405
Најнов член
FenomenX
На врв Дно