• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најдобар начин да се почнат да се заработуваат пари на интернет

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Кој според вас е најдобар начин? Многу луѓе почнуваат со box.to и некој "get rich schemes". Меѓутоа мислам дека тоа не е многу ефективен начин за sustainable income.

Јас почнав со 30 Day Challenge. Се одвиваше од 30 август до 1ви септември и целта беше да ги заработиш првите 10 долари оналјн. Не успеав да ги заработам првите 30, меѓутоа 2-3 месеци париве почнаа да доаѓаат ко од магија:isplashen: прво 20 долари, по 5 дена 100! Така што секој што сака да почне му го препорачувам да го земе 'предизвиков' од причина што според мене е најдобар начин да се воспостави solid foundation.

Исто така не е лошо да се земе и некоја добра книга меѓутоа нема практични чекори тука а еден од најтешките работи кога се работи за почнување е да се преземат консистентни чекори кон целта...

Како и да е ако некој знае некој друг начин за да се почне со заработување пари на интернет нека пише тука.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Баш ме интересира што работа е ова 30 Day Challenge..
Инаку, кој е начинот на "работа", кој е начинот на исплаќање ect ect ? Штом веќе го спомна, малку инфо околу него ?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Колку пари подигна до сега и кој е начинот на плаќање?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хмммз.. Разгледав малце на неа, и штотуку наидов на ова
Ok Vlatko, let's get you started...

In June we will be starting the pre-season training for this years Thirty Day Challenge. But for now, you may wan't to take a look at last years to get up to speed on some of the things we will be covering.
На странава се "работи" само во јуни или јас нешто сум грешка..?
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Тоа ти е само тренинг, иако врска немам што е тој тренинг.. на сајтот пишува само колку е јако и еден батка има, видео шо го кажува истото :D
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Реклама прави не гледате. Сигурно на ваков начин нема да го соопштеше истото. Се знае како се заработуваат пари посебно преку интернет, треба убаво да се испотите и да потрошите доволно време за да го убедите некој да ви даде пари. 10 cookies ми даде страната да ми постави во компјутер.:ua:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Реклама прави не гледате. Сигурно на ваков начин нема да го соопштеше истото. Се знае како се заработуваат пари посебно преку интернет, треба убаво да се испотите и да потрошите доволно време за да го убедите некој да ви даде пари. 10 cookies ми даде страната да ми постави во компјутер.:ua:
8 cookies, не 10 :))
undergroundtraininglab.com
mcssl.com
www.mcssl.com
undergroundtraininglabs.com
stompernet.net
www.quickieprofits.com
thirtydaychallenge.com
pinurl.com

И за среќа ниедно од нив не е "трагачко" ( tracking cookies ).
А за тоа дека треба да се испотиш, навистина треба.
:nazdravje:
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
grrr....ај мораше од обична бесплатна страна да направевте дека се обидувам scam да направам или БЛА БЛА...

Thirty Day Challenge 2008 официјално почнува во Август 2008. Pre-season почнува на 1ви Јуни 2008. Официјалниот тренинг почнува на 1ви август. Целта е да заработиш први 10 долари онлајн. Ова не е quick rich scheme или што било. Страната те УЧИ КАКО ДА ЗАРАБОТИШ а не ти ги дава парите. Те учи еден метод за заработка на интернет (од многу). reng, со такво размислување нема никаде да стигнеш.....

TDC те учи да заработиш пари (барем минатата година) preku niche marketing што е 100% white hat. Ако некој мисли дека е scam, нека провери alexa ранк...и по можност reviews па нека види. И google na Ed Dale.

И да треба да се испотиш, али почетокот е најтежок каде многу луѓе се откажуваат. Затоа странава додуше и е создадена. Знам дека повеќето од вас се навикнати на catches или што било али иди и види...биди малце open a narrow minded.
 
23 јули 2007
338
8
Dare дај кажи што направи ти за да заработиш пари и на која сметка ти стигнаа парите
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
бидејќи бев affiliate na clickbank ми стигнаа преку чек до еден другар до словениа а после ги прати на paypal кај еден другар од Америка. Имаш многу други affiliate programi што ја подржуваат Македонија, така што немора баш да одиш со clickbank.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Незнам зошто се обидувате со вакви работи. Ова е за некој што нема попаметна работа (барем според мене). Му успеало на еден да земе 100$ и мислите дека на сите ќе ви успее. Сигурно не се будали тие што ги даваат парите... :ua:
Ако сакаш да заработиш, работи нешто паметно и исплатливо.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Dare, мислам дека треба да објасниш што всушност се работи, луѓето во темава не разбираат..

Дали изработуваш сајтови и страни и ги рекламираш? Дали се прават продажби преку твои линкови? На кој начин остваруваш средства преку affiliate програмите, дај конкретен пример и слично.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Незнам зошто се обидувате со вакви работи. Ова е за некој што нема попаметна работа (барем според мене). Му успеало на еден да земе 100$ и мислите дека на сите ќе ви успее. Сигурно не се будали тие што ги даваат парите... :ua:
Ако сакаш да заработиш, работи нешто паметно и исплатливо.

Имаш искуство со горе приложениот сајт па што пишуваш вака? Не гледам Даре дека спомнал за џабе давање пари, туку за заработување.

Кога не си за нешто упатен немора да коментираш, прво запознај се а ако не сакаш, едноставно одмини ја темата и немора сите да ги читаме твоите рандом неаргументирани постови.

А бидејќи си напишал "Ако сакаш да заработиш, работи нешто паметно и исплатливо."

Како што кажал Даре:
Како и да е ако некој знае некој друг начин за да се почне со заработување пари на интернет нека пише тука.

Кажи ни ти кој е тој паметен и исплатлив начин на заработка.
 

maverik

Intern
2 јуни 2008
4
0
Еве неколку начини но не знам дали се најдобри. Може да се пробате на:

www.getafreelancer.com
www.odesk.com
www.rentacoder.com
www.scriptlance.com

Иако сите се водат како outsourcing сајтови за програмери, значителен број на проектите се од областа на дизајн, администрација и слично што нема врска со програмирање.

Ќе треба првин да си набиете рејтинг за полесно да добивате проекти што е многу тешко имајќи предвид дека конкурентите ви се од цел свет. Англиски апсолутно задолжително.

Ако сте добар со фотографии може да се пробате на некој од сајтовите за продажба на фотографии. И тука треба доста искуство. На пример:

www.istockphoto.com

и многу други што не ги знам.

Тоа е ако сакате да продавате услуги се разбира. Инаку има други попрофитабилни начини за заработка на интернет кои бараат подолгорочна посветена работа.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
еве Андрејски бидејќи баравте сите ќе ви објаснам со конкретен пример од niche што го најдов како не толку профитабилно.

1 чекор - market research - целта е да се најде keyword што е профитабилен. Сите tools се на сајтот за ова

2 чекор - се поставува сајт со title и во текстот да го има тој keyword. Се користат сајтови како tumblr, weebly, squidoo, hubpages и други бидејќи Google ги смета како 'friendly sites' и ако направиш блог таму ќе се рангира високо.

Јас барав дали е профитабилен keywordot "how to speak German". бидејќи ова ги исполнуваше тогаш сите критериуми (кога ќе го пишеш на гугл, дава помалце од 30.000 резултати и има доста адсенсе реклами) креирав сајт на weebly. Преку social bookmarking (digg, stumble i mnogu drugi na koi submitirav) за 2-3 дена добив до 100 клика. Така продолжив да пишувам артикли на ezinearticles, ehow и други и ставав линкови што упатуваа кон мојот weebly site.

На weebly.com сајтот што го креирав поставив affiliate link кој води кон Rocket German како продукт што го препорачувам. По едно 170 клика добив прв sale! Го користев clickbank.com како affiliate program.

И најдов дека ова е така-така профитабилно niche. Другите чекори ќе ми се да креирам моја книга или продукт за ова но пред тоа морам добро да тестирам што сака marketplace точно за да можам да пишувам за тоа што сакаат!

Е сега, можеби ќе им звучи на некои ова малку збунувачко и верувајте ТЕШКО Е ВО НЕКОЛКУ РЕДА да се објасни за што се работи. Јас ви ја објаснив целта и методот. Методот на заработка е со NICHE MARKETING. Пишете на гугл тоа и ќе добиете неколку резултати и ќе ви стане јасно што е тоа.

Затоа претходната година имаше 30 дена во кои се се објаснуваше на тотални почетници од кои некои за првпат пипаа компјутер како да ги заработат првите 10 долари оналјн.

Се надевам добивте идеа отприлика за што е ова.

И уште еднаш:
ОВА НЕ Е НАЧИН ЗА БРЗА ЗАРАБОТКА. ОВДЕ ТРЕБА ТРУД И УПОРНОСТ. ОВА Е LONG-TERM бизнис, не бизнис од типот 10 илјади долари за 3 дена. 100% white hat.
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Имаш искуство со горе приложениот сајт па што пишуваш вака? Не гледам Даре дека спомнал за џабе давање пари, туку за заработување.

Кога не си за нешто упатен немора да коментираш, прво запознај се а ако не сакаш, едноставно одмини ја темата и немора сите да ги читаме твоите рандом неаргументирани постови.

Не ја гледам грешката во @fiascooo, туку @Andrijeski и другите админи сте виновни во случајов затоа што дозволувате толку да се оди оффтопик, па некои теми се и премногу натрупани со оффтопик мислења
Едноставно избриши го тоа мислење без опомена и крај
Темите почнаа ептен да забегуваат, исто така избришете го и ова мислење, затоа што и ова е оффтопик

@Dare Благодарам на упатувањето, направив user, баш ме заинтересира темата :bravo: , ty
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Не ја гледам грешката во @fiascooo, туку @Andrijeski и другите админи сте виновни во случајов затоа што дозволувате толку да се оди оффтопик, па некои теми се и премногу натрупани со оффтопик мислења
Едноставно избриши го тоа мислење без опомена и крај

Како прво, коментаров за случајот на @fiascooo ти е на погрешно место. Има посебна тема во Боречки куб.

Како второ, околу бришењето на оф топик постовите....
Се трудиме да бидеме што потолерантни и да бришеме постови кои ептен забегуваат од темата. Целта со опоменувањето е да им укажеме членовите како не треба и да им покажеме како да постираат во иднина а се со цел за поквалитетен форум и задоволни членови. Со некои членови баш и не е лесно да се разбереш, но така е кога се работи со различни луѓе, темпераменти, карактери и сл. Но да не забегуваме повеќе оф топик. Оваа дискусија не е за тука.

Да се вратиме на темата! :bigboss:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Навистина интересна тема.. Даре, задоволен сум од одговорот, дури одговори и повеќе отколку што очекував. Мислам дека е повеќе од доволно сега :)

Баш ќе се зачленам да видам за што точно се работи, не дека ми треба такво нешто во моментов, ама мислам дека колку и да си упатен, секогаш има што да се научи..

Може понатаму и ние да направиме некој заеднички проект, да организираме нешто слично.

Се разбира, оние поискусните да земат групи на почетници со кои ќе работат, а за возврат нормално истите да се зачленат преку нив (фер е). Така интересот би бил взаемен.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Навистина интересна тема.. Даре, задоволен сум од одговорот, дури одговори и повеќе отколку што очекував. Мислам дека е повеќе од доволно сега :)

Баш ќе се зачленам да видам за што точно се работи, не дека ми треба такво нешто во моментов, ама мислам дека колку и да си упатен, секогаш има што да се научи..

Може понатаму и ние да направиме некој заеднички проект, да организираме нешто слично.

Се разбира, оние поискусните да земат групи на почетници со кои ќе работат, а за возврат нормално истите да се зачленат преку нив (фер е). Така интересот би бил взаемен.

Јас сум IN, ако се организира такво несто може да ме известите преку ПМ
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
И јас сум ЗА. Неможам да работам сам, немам доволно интеренет traffic:lut2: ама то е.
Ако се прави нешто count on me.:)
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
еј па има таму цел форум за креирање на тимови :) Може да си креирате сопствен тим со кој ќе бидете во challengeot во август.
 

bigmen

Intern
22 јуни 2008
65
0
www.managercenter.net
Abe se e ok ali videte za da se sedne i da se zaraboti na netma mnogu pat za da se pomini, od tipot na iskustvo dolgi surfanja i citanje po net, konkretna cel i proekt i najglavno upornost i inovativnost.

Timskata rabota e edna od najvaznite raboti, taka da so tim mnogu polesno do Hit i ostanati informacii...
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
аха се согласувам бигмен. Тимската работа е број 1 приоритет на интернет овие денови тешко се успева без многу луѓе. Него извинете што прават бамп. Само сакав да прашам, дали ќе има луѓе што ќе учествуваат на ова Thirty Day Challenge? Почнува за 2 дена а веќе видов над 25.000 луѓе од цел свет се зачленети.

Многу добра идеа би било да се формира тим за ова македонски :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.676
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно