1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар јазик за TCP сокети во Linux?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од B^nDIT, 26 Декември 2012.

 1. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Здраво :)

  Треба да изработам TCP сервер на линукс. Кое е наједноставното а најфункционалното решение за Linux ?

  Сметам дека повеќето од програмските јазици т.е. платформи поддржуваат сокети. Но битно ми е најлесното.

  ми треба што поедноставно решение , без разлика на перформанси!

  Во игра се: php(БЕЗ APACHE!) , python , а и тие со покомплексна структура: java , c++.
   
 2. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  C. imas primeri na google. client/server linux socket
   
 3. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  ќе го имам во предвид. а да не знаеш некои фрејмворк бидејќи се работи за сервер што ќе прави многу калкулации и не знам колку C/C++ ќе ми одговара.

  EDIT: PHP највеќе ми одговара , го пробав. Но има еден многу гаден дел , повеќето верзии (особено старите) не поддржуваат multithread и мора да заврши со клиент1 пред да го прифати клиент2.

  EDIT2: Има некој пробано Mono(.NET за линукс/MAC)?
   
 4. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Немора да се користи програмски јазик, со bash скриптирање може да се реши.

  Најлесно ти е да користиш nc (net cat)
  http://linux.die.net/man/1/nc

  А изгледа и преку /dev/tcp може ама го немам тестирано ова
  http://hacktux.com/bash/socket
   
 5. bit

  bit
  Intern

  55
  20
  6 oктомври 2011
  Ако сакаш multithread, со добри перформанси, наједноставно, пробај SCALA+AKKA.

  https://gist.github.com/2219531
   
 6. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Не верувам дека bash ќе ја среди работата.
  Супер :) Инаку ова е non-blocking :) Мултитрид е повеќе во исто време , а ова иде едно по едно (без да блокира некого).

  Сепак ќе разгледам. Иако python ми изгледа дека ќе биде најдобар за она што го барам.
   
 7. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  python прекрасно си ја среди работата :) Ќе видам ако треба GUI ќе ставам Quickly(GTK).
   
 8. pauly

  pauly
  Intern

  49
  12
  3 Јуни 2012
  Во Java јас најдов еден доста едноставен пример со сокети, од една книга top-down approach за мрежи (барај student resources за книгата таму го има)
   

Сподели

Вчитување...