1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар избор на графичка за оваа конфигурација.

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Cevi, 31 Декември 2009.

 1. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Значи како што кажува насловот.Оваа ми е конфигурацијата ме интересира која графичка би ми била солидна до некои си 4/5000 ден.?

  MOBO: Abit Kn8
  CPU: Athlon 64 3200+ 2500Mhz
  GPU:GeForce 6600 256 MB
   
 2. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  639
  8 Јануари 2008
  Машко
  зависи за што мислиш да го користиш пц-то ако ти е за игри оваа не е лоша за тие пари од Анхоч:Galaxy PCX GeForce 9800GT 1GB DDR3 HDTV/2DVI LP Ден.5.650,00
  и не си напишал колку имаш рам?
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,679
  14,240
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Која и графичка од 4-5000 да ја ставиш на таа конфигурација, процесорот ќе ти биде тесно грло, т.е. нема да ги искористиш перформансите на графичката. Мој совет е да ја продадеш целата конфигурација и да купиш нова. А ако инсистираш да ставиш графичка картичка на тој компјутер, купи нешто на старо за докај 2000 денари.
   
 4. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Извини заборавив за рамот иначе имам 1,5GB рам.Е сега гледав оваа што ми ја нудиш е ДДР3 а јас моментално што ја имам оваа е ДДР2, претпоставувам дека има разлика или се лажам само?Не сум многу запознаен со хардвер затоа и прашувам.На линкот од матичната има цолсен опис за неа.
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,409
  1,869
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  +1 :bravo:
   
 6. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Сепак не ми даде јасен одговор на моето прашање.Која би била подобра варијанта од моменталнава за тие пари.А иначе јасно ми е мене дека конфигурацијата ми е бајата.Затоа ако имаш идеја би можел да ми помогнеш.
  Поздрав.
   
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,409
  1,869
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Vo toj slucaj jas bi ti preporacal Geforce 9600GT samo pazi na modelite bidejki gleam imaat izlezeno nekoi cudni osakateni modeli (vo smisla na performansi) so DDR2 memorija (izbegavaj gi ovie)! Znaci gleaj da e 256Bit-na i da ima GDDR3 memorija!
  Istotaka za tvojata konfiguracija dobar izbor bi bila i ATi HD4670 i istotaka pazi da ne e nekoj osakaten model - znaci standardnata ima 750Mhz GPU i 2000Mhz Memorija!
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,679
  14,240
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  За 4400 денари можам да ти дадам нова Inno3D Tornado 240GT 512MB 128bit gDDR5, 96 stream processors, DX 10.1, со 2 години гаранција. Меѓутоа како што реков, системот нема целосно да ја искористи моќта на таа чартичка.

  070 545-946, Кирил.
   
 9. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  121
  95
  4 Декември 2009
 10. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Моментално имам ЦРТ 17" монитор но во план ми е да земам некој 19" или сличен.А иначе понудите се супер само да се одлучам за која и кажете ми дали има врска тоа со матичната дали е ДДР2/3/4 или 5?Дали ќе ги поддржува?
   
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Кај матичната најважно е дали е Pci-express или agp слотот за графика. Другото не е до толку значајно за графичка во тој ценовен ранг. Меморијата е небитна. А за мониторот кој ќе го земеш перфектно ќе ти одговара понудената опција тука. Најмногу внимавај на напојувањето (да не е на ивица со сегашната ти конфигурација).
   
 12. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Во тој случај кој би бил максимумот за мојата конфигурација.Ми одговара и цената и се ама што кога не можам да ја фурам до крај.Има ли некоја по лајт варијанта со која би го извлекол максимумот од мојава сегашна конфигурација?
   
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Ќе го влечеш максимумот од 240GT без проблем.
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,409
  1,869
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  240GT ke te sluzi super, kako sto rece gokica ne se sekiraj a i gOJDO ti ima dadeno super ponuda :bravo:. Pisi kakvo napojuvanje imas no ne bi se sekiral mnogu bidejki 240GT trosi samo 9W vo idle i nesto nad 60W pri 100% load sto znaci vo nekoi slucai ke trosi pomalku i od taa 6600GT koja ja imas momentalno :cool:.
   
 15. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Се слушнав со gOJDO најверојатно ќе биде работата.Сепак фала ви на сите за предлозите.
  Среќна Нова 2010 година. Поздрав.
   

Сподели

Вчитување...