• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најдобар избор на графичка во јули 2012

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
660ti мене сепак ми изгледа како добар избор зашто по се изгледа дека од 670 ќе ја делат цели 100 долари односно евра кај нас а во перформанси не очекувам дека ќе бидат до толку драстични разликите на 1200p резолуција.

670 ми прави поприлично мерак ама некако ценовно не ми е привлечна воопшто. 460ката кога ја купував имаше цена од 10000 за палитовите 1GB до 13000 денари за асусот нереферентна DirectCu (малопродажна) и сум презадоволен од изборот кој го направив.

Очекувам за нова картичка да платам повторно отприлика толку (барем дилерската да е блиску до оваа).
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
ako e podobra od 7870 ke bidi super, koja, 7870 e moshne blizu do 580ka, so OC ja vtasuva i plus pomalku trosi i imas 2 gigi vram :)

e sega 660 ti najverojatno ke bidi so 1,5 gb vram :(

7870 е 20.000.... како за тебе најдобар избор би била 7850 DCII со оверклок ќе ја тепа 660 заради лимитациите од хардверски аспект на истата. 660 нити со оверклок нема да може да ги надмине тие перформанси, рано е да зборам за ова но мислам дека спецификациите се малце разочарувачки.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
660 ti treba da e nekade 18.000 kaj nas ako ne se lazam

Очекувам да бидат нешто поефтини но како и да е ако продолжи трендот на ненормални цени и профити како кај хард дисковите ќе си ја чекам наредната генерација на графички па ако веќе давам пари да знам зошто ги давам.
 

d_yor8

Gaining Experience
27 јуни 2011
1,218
498
ke si pocekame uste mesec, dva i ke vidime

ko ke se vratime site od odmori, pocrneti, ke pravime muabet :D
 

bate mile

Gaining Experience
4 октомври 2011
412
207
660ti мене сепак ми изгледа како добар избор зашто по се изгледа дека од 670 ќе ја делат цели 100 долари односно евра кај нас а во перформанси не очекувам дека ќе бидат до толку драстични разликите на 1200p резолуција.

670 ми прави поприлично мерак ама некако ценовно не ми е привлечна воопшто. 460ката кога ја купував имаше цена од 10000 за палитовите 1GB до 13000 денари за асусот нереферентна DirectCu (малопродажна) и сум презадоволен од изборот кој го направив.

Очекувам за нова картичка да платам повторно отприлика толку (барем дилерската да е блиску до оваа).
se sto e nad gtx570 ke te stavi na kef sigurno
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2,774
2,313
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 850 Pro 512GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Да за референтните абсолутно си во право, од друга страна мислам дека Гремлин го нема тој проблем со DCII карта :)
Точно со DCII кулеров искрено на сток или оверклок ама баш никаква разлика не прави бидејки тој кулер за таа графичка е оверкил (тоа е реткост во било кој модел на графичка) ...

Инаку баш Crysis немам тестирано но сигурно е негде друго проблемот а не до графичката. Се согласувам дека HD7950 баш во таа игра ќе се покаже и тоа како подобра бидејќи во таа игра бројот на стрим процесори игра многу битна улога но не би рекол дека HD7850 вади катастрофални резултати особено при оверклок!!!
Секако секоја игра е уникатна по тоа како го искористува хардверот така да никогаш не можеш да донесеш унифициран заклучок но мене ми беше поентата дека графичките треба да се споредуваат според нивниот ценовен сегмент а не сите у едно купче бидејќи скоро сите имаме лимитиран буџет и мене ништо не би ми значело ако графичка од 500 евра има најдобар однос цена/перформанси кога јас имам пример максимум 300 евра за графичка ...
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
gtx 660 ti се шпекулира дека ќе има 96 текстурни единици...мемориски пропусен опсег 144 GB/s, кој нема да има значајна улога за 1080p резолуција, па дури и 1200p. Најбитниот момент е текстурните единици пред се, т.е. 16 помалце од gtx 670...што значи ќе има слични перформанси ^_^
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
790
1,032
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Да не отворам нова тема, ке прашам овдека на брзина...
Која од овие три графички е најдобра..?
GT 220 1G DDR3
GT 240 1G DDR3
GT 430 1G DDR3
Трите му се понудени на пријател по иста цена, ме праша која да ја земе, незнам да му одговорам, па затоа прашувам која да ја земе? вие знаете се;)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Да не отворам нова тема, ке прашам овдека на брзина...
Која од овие три графички е најдобра..?
GT 220 1G DDR3
GT 240 1G DDR3
GT 430 1G DDR3
Трите му се понудени на пријател по иста цена, ме праша која да ја земе, незнам да му одговорам, па затоа прашувам која да ја земе? вие знаете се;)

Ниедна, 5670.

25074.png
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
gt240 od navedenite.
Ili da ti prodadam jas Palit 8800GT za cena najnisko do 2200 den.? Pobrza e od ovie, a i ke pomines skoro duplo poeftino.
 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
790
1,032
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Графичките се донесени од Чешка, возач транспортер ги купил сите 3 за 10 евра, :eek: сега ги продава за 500 денари една, сите се исправни, па пријателов има предност да одбере прв, а останатите две се веќе пазарени, затоа прашав тука на форумов која да ја одбере..
Значи 240 е подобра од останатите 220 и 430? да му кажам таа да ја земе..
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

milan40

Intern
18 јули 2012
4
10
zdravo decki ne se razbiram mnogu, imam hd6850 i sakam da dokupam uste edna ista za crossfire, pa me interesira dali 7870 e podobra od dve 6850 vo crossfire i koe poveke se isplati-da nadograduvam graficka ili samo da kupam uste edna 6850 pozz
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
zdravo decki ne se razbiram mnogu, imam hd6850 i sakam da dokupam uste edna ista za crossfire, pa me interesira dali 7870 e podobra od dve 6850 vo crossfire i koe poveke se isplati-da nadograduvam graficka ili samo da kupam uste edna 6850 pozz

Перформансите се отприлика исти со тоа што со 7870 ќе добиеш помазен гејмплеј, бидејќи ќе го нема ефектот од микростатерингот. (што се појавува поради начинот на кој што се рендерираат фрејмовите кај конфигурација од две или повеќе карти, AFR)

Така да јас би ти препорачал да идеш на 7870, или на 7850 DCII, па со оверклок да ја поминеш 7870 и да се приближиш до 7950.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
zdravo decki ne se razbiram mnogu, imam hd6850 i sakam da dokupam uste edna ista za crossfire, pa me interesira dali 7870 e podobra od dve 6850 vo crossfire i koe poveke se isplati-da nadograduvam graficka ili samo da kupam uste edna 6850 pozz

Пиши каква конфигурација имаш пред све друго за збориме.
 

milan40

Intern
18 јули 2012
4
10
imam core i5 2500k, asus sajbertooth z77, 8 gb ram ddr3, caviar blue 500gb i hd6850. ke odam vo slovenija da zemam 1kw kulermaster preku edno drugarce. pa da go kompletiram pc-to. vo megjuvreme dodeka cekam da otidam, sakam da zemam uste edna hd6850 epten mi e po merak dve graficki ama sepak ne znam koe e podobar izbor pa ako moze za pomos. pozz milanco
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
imam core i5 2500k, asus sajbertooth z77, 8 gb ram ddr3, caviar blue 500gb i hd6850. ke odam vo slovenija da zemam 1kw kulermaster preku edno drugarce. pa da go kompletiram pc-to. vo megjuvreme dodeka cekam da otidam, sakam da zemam uste edna hd6850 epten mi e po merak dve graficki ama sepak ne znam koe e podobar izbor pa ako moze za pomos. pozz milanco

Вака сега, ако инсистираш ок земи, ама јас сум т.е. се осекќам должен да ти кажам со што ќе се соочиш ако се одлучиш да земеш уште една 6850.

1. Температурата во собата ќе ти стане неподнослива.

2. За да го решиш тој проблем, ќе мора да ги ставиш феновите на над 50% најмалце при што буката е неподнослива, ако имаш добро куќиште ако не над 60% најмалце.

3. Игрите нема да идат мазно, него ќе има делови каде што ќе засецнува, и фремовите ќе паѓаат без малце на ниво на како кај сингл карта во интензнвите сцени од истите.

4. Ќе чекаш за да играш на раат секој нова игра што ќе излезе, и ќе бидеш лимитран од количината на Vram која ја имаат картите, а тоа е 1GB, 1GB не е доволно веќе цела година, let alone во иднина, па понекогаш за некои игри ќе мора да гасиш една карта за да можеш да ја играш, или да чекаш околу недела-две најмалце за да исфрлат cap профили за да биде игрива на 2 карти, така да во тој случај џабе имаш 1 карта плус, фрустрирачки нели?

5. Подршката за новите игри се фокусира за 7 серија, така што рачунај дека перформансите нема да ти се зголемуваат видно во иднина, како кај 7/8 серија.

Значи сето ова се можни и доста реални проблеми, кои ако не ти пречат, сепак иди на уште една 6850, ама јас лично без размислување би ја продал 6850-та,би додал пари за 7850 DCII во Сет, би ја оверклокувал до несвест, и би бил среќен со перформанси исти - т.е. подобри од оние на 6850 во кросфајр.

И да ако веќе идеш во Словенија, заборави Cooler Master, + не ти треба 1 киловат, барај Seasonic Platinum 860W, или пак Seasonic X 750W.
 

d_yor8

Gaining Experience
27 јуни 2011
1,218
498
psy, tvoe mislenje 7870 vs 7950, dali vredi razlikata za 1080p, zboruvame za novite ceni
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
20% е побрза 7950, a e 2000 поскапа, да вреди.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,384
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно