1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар избор на графичка во јули 2012

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од gokica, 12 Јули 2012.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,203
  13 Јуни 2009
  gremlin, Pinceta и на Ace Lud им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Не се согласуваме, во Америка веќе се нудат 7950 за 310 долари, така да во истиот момент 670 отпаѓа како најдобар избор.
   
  На RagingDemon и gokica им се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,203
  13 Јуни 2009
  Да те замолам линк до таа понуда.
   
 4. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  navistina bre, 7870 i 7950 imaat padnato so cena, se nadevame deka i nasive firmi ke go pocituvaat ova :)
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  На KalEl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,203
  13 Јуни 2009
  Еве EVGA 670 за 340 долари со rebate и free shipping.
  http://www.evga.com/forums/tm.aspx?m=1636645&mpage=1

  Некако многу субјективно е да се гледаат купони со рибејт и специјални попусти кои може да се најдат во даден момент. Водете сметка дека не секој има право на рибејт. Била толку ама сега е 370 долари.

  Ако земеме опен бокс тогаш 670 ќе дојде и поефтина од 7950.

  Значи реалната цена е таа. Јас мислев да разговараме за целата оценка со дадените цени дали се во право.
   
  На prichina и psyside им се допаѓа ова.
 7. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  285
  94
  2 Мај 2012
  Машко
  kaj nas slednata godina ke bide 7950 310 dolari XD .I spored mene vo makedonija best bang for the buck e sapphire 7850 koga e kloknata na 1210 core e kolku 7950 na stock speed(800 mhz)
   
  Fatal1ty_, prichina и на gremlin им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Не сум знаел дека има одлични понуди и за 670, обични се слабо достапни и со стандардни цени, во тој случај за таа цена 670 е победник.


  А вака 400 вс 340, мислам дека пак 7950 е победник, или барем еднакви....
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  +1 za Sapphire HD7850 ... so overklok dobivas stok HD7950 - iako zboruvame za overklok sepak ovaa ogromna vrednost ne moze da se zanemari ...
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Зависи која игра ја тестирате, не е така едноставно. Мада да, за парите 7850 со оверклок е неверојатна карта.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,590
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Da, tocno, no ne mozes da sporeduvas graficka od 500$ i graficka od 180$ i da napravis analiza za bang for buck ... mora da se podelat na kategorii, primer na High End, Mainstream i Entry level ...
   
  На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Нормално, но вие ја споредивте со 7950, така да затоа спомнав дека зависи од игра до игра, што не значи дека 7850 не е абсолутен price/performance winner за оваа година ;)
   
 13. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,326
  24,910
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Кога веќе спомнавте 7850 и клок бла бла, сакам да се надоврзам. Имав правено некои тестови на работа баш на таа картичка со клок, но како што кажа псу имаше различни резултати кај различни игри и програми на кои беше тестирана. Се сеќавам дека на crysis даде многу слаби резултати, за жал не чувам тестовите да ви ги прикажев али сепак не е она што вие го правите плус ако биде постојано клокана почнува да грее да бучи и ред други работи што следат со клокот.
   
  На atanastanas и psyside им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Да за референтните абсолутно си во право, од друга страна мислам дека Гремлин го нема тој проблем со DCII карта :)
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  285
  94
  2 Мај 2012
  Машко
  Koja karta ja testirase i kolku klok stigna?
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,326
  24,910
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  7850 нереферентна на еквивалентен клок на 7950
   
  На atanastanas му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,203
  13 Јуни 2009
  Малку оф но и донекаде поврзано со темата е моето прашање.

  http://wccftech.com/nvidia-geforce-...h-august-based-gk104-architecture-priced-299/

  660ti ќе се појави за месец дена отприлика. MSRP 299 долари ми говори дека ќе има модели на помалку реномирани производители кои ќе имаат цена и од 15-16000 денари. Дали ќе се исплати да се префлам на неа од GTX 460 или сепак 670 е она правото?

  AMD сега за сега иако имаат одлична понуда за себе не ги земам во предвид.
   
 18. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  285
  94
  2 Мај 2012
  Машко
  pa kolku sto znam kloknata ti e na 1 ghz taka da ja bi odel na 670 :D
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  670, ама строго нереферентна, пример Direct CU MSI PE, или Gigabyte Windforce, обичните греат баеѓи.

  Заборави ја 660 :)
   
 20. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  se ocekuva 660 ti da ima nekade performansi slicni na 580 :)

  e koga ke se pojavat 650, 650 ti, 660, 660 ti (se spekulira spored edni avgust, spored drugi septemvri) i ke go popolnat mid range segmentot ke bidi interesno da se vidi dali ke ima masala price drop na radeon stranata koj dolgo se ocekuva :) isto se spekulira za radeon 7950 ghz edition deka ke izlezi nabrzo, najverojatno konkurent na gtx 670 :)
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Неможе да има слични перформанси на 580-ка, поготво не во захтевни игри...на висок сетинг.
   
 22. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  zaradi memory bandwidth?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,101
  25,395
  4 Септември 2008
  Да, и доста други работи се скратени....
   
 24. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  ako e podobra od 7870 ke bidi super, koja, 7870 e moshne blizu do 580ka, so OC ja vtasuva i plus pomalku trosi i imas 2 gigi vram :)

  e sega 660 ti najverojatno ke bidi so 1,5 gb vram :(
   
 25. bate mile

  bate mile
  Gaining Experience

  412
  205
  4 oктомври 2011
  ASUS GTX 670 Direct CU II
   

Сподели

Вчитување...