• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар интернет провајдер во Скопје?

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,434
4,893
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@Mechanic
Телекабел не те ебе 2 посто ако не ти чини нешто немаш договор и нема да се трудат да ти средат проблем доколку не можат.
Грешка си, баш напротив, се замараат и тоа поприлично (ти кажувам од сигурни извори).
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
220
107
@Mechanic проблемот е зависно што бараш од телекабел.
Целата работа е што ќе треба да купиш рутер гигабитен кога си на телекабел.
Телекабел не те ебе 2 посто ако не ти чини нешто немаш договор и нема да се трудат да ти средат проблем доколку не можат.
Не си им должен на нив ништо така да слбоодно ќе можеш да раскинеш договор.
Телеком ти е ГАНГСТА фирма не може им нико ништа на кабел секогаш добиваш пакет кој го полаќаш и нема да можеш да се жалиш и воедно си на 2 години договор освен ако нејќеш да плаќаш поскапо па да си на неопределено.
Не сум на 2 години, плаќам повеќе и сум на неопределено.

Ништо ко така, ова со болд не ми одговара, ми треба за работа интернетот.
Тоа е најбитно ако ставаш 150/150, мораш да купиш рутер со gigabit порти , што е малце поскап од обичните. Има многу рутери што пишуваат брзина 876mbps брзина на вифи е тоа, али гледај и lan портите да се гигабитни.
Не ми е битен вифи, на лан кабел сум преку докинг стејшн на сите машини дома.
Само еден лаптоп е на вифи, но не му ни треба wow брзина.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,841
2,766
Струмица
Ништо ко така, ова со болд не ми одговара, ми треба за работа интернетот.
Работам од дома од Март 2020 со оптик 40 од Телекабел. Земи закачи се месец дена пробај си, не слушај трајко петко. Можеш кога сакаш да ги откачиш не си на 2 години договор па да те сексаат и да плаќаш пенали ако сакаш да бегаш.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
230
190
Работам од дома од Март 2020 со оптик 40 од Телекабел. Земи закачи се месец дена пробај си, не слушај трајко петко. Можеш кога сакаш да ги откачиш не си на 2 години договор па да те сексаат и да плаќаш пенали ако сакаш да бегаш.
Ме викна нешто?
:)

Испратено од телефоно.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,725
2,997
Телеком ти е ГАНГСТА фирма не може им нико ништа на кабел секогаш добиваш пакет кој го полаќаш и нема да можеш да се жалиш и воедно си на 2 години договор освен ако нејќеш да плаќаш поскапо па да си на неопределено.
I call bullshit на ова, можда 10-11 години го плаќам 12/1 пакетот од Телеком (кој сега би требало да е 30/5 со новиве пакети), добивам едвај 5-6MB/s до рутерот нивен. Се жалев во мал милион наврати за да добијам "Ама линијата до вашата зграда не е во ред", и ништо не превзедоа. Толку можеле. Во меѓувреме до зградава донесоа оптичка инсталација, ама брзините уште се за никаде. Да не беа моиве запнати за телевизијата и телефоните во Магента пакет, одамна ќе ги откажев.

Телекабел, од друга страна, со пакетот 150/150 се супер, посебно за цената. Проблем е што некогаш имаат значителен packet loss и треба недела дена секој ден да ги бараш дур не го решат. Плус, дечките/девојките од call центарот често немаат појма што е packet loss и добиваш генеричко "пријавено е на повисоко ниво". Ама во 4 години на нивнава оптика, се десило два или три пати, што не е страшно.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,057
953
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@fuzzjaw тоа е тоа ГАНГСТА телеком кога плаќаш стар пакет и тебе ти одговара но на ТЕЛЕКОМ НЕ :p и плус ти си на оптика , а на оптика не постои пакет 12/1.
Бакарот тотално откажива на некои места и немаат намера да го поправаат воооооооооопште ти ако сакаш земи од камени главеечки скокни не ти помага ништо или пак само запали се.
Воедно кога си на стари пакети телеком не те сака :) сака на нов да си да ти лапне поголема претплата се е тоа бизнис.
Воедно стари финти праат.
Се е тоа бизнис исто како што на тебе не ти одговара нешто кај нив така и на нив и они имаат начин како да си играат со тебе ама ти немаш.
Или ќе продолжиш договор со нова брзина или 12/1 со финти.
Затоа ти кажувам телеком ти е гангста и дека со него никој не може бидејќи и никој не го чита договорот кога го потпишуваат , а на нив тоа им одговара , а во договор има едни ситни објаснениа каде што пишува ти како корисник НЕ СИ ВО ПРАВО , ИАКО СИ :)
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,725
2,997
@fuzzjaw тоа е тоа ГАНГСТА телеком кога плаќаш стар пакет и тебе ти одговара но на ТЕЛЕКОМ НЕ :p и плус ти си на оптика , а на оптика не постои пакет 12/1.
Бакарот тотално откажива на некои места и немаат намера да го поправаат воооооооооопште ти ако сакаш земи од камени главеечки скокни не ти помага ништо или пак само запали се.
Воедно кога си на стари пакети телеком не те сака :) сака на нов да си да ти лапне поголема претплата се е тоа бизнис.
Воедно стари финти праат.
Се е тоа бизнис исто како што на тебе не ти одговара нешто кај нив така и на нив и они имаат начин како да си играат со тебе ама ти немаш.
Или ќе продолжиш договор со нова брзина или 12/1 со финти.
Затоа ти кажувам телеком ти е гангста и дека со него никој не може бидејќи и никој не го чита договорот кога го потпишуваат , а на нив тоа им одговара , а во договор има едни ситни објаснениа каде што пишува ти како корисник НЕ СИ ВО ПРАВО , ИАКО СИ :)
Не сум на оптика, на бакар сум уште. Оптичката инсталација е донесена до зградава, низ мојов влез уште ја нема. Се сложувам дека секогаш излегуваат во право, ама неретко тоа оди на штета на корисниците на овој или оној начин. Конкретната забелешка ми беше за она "го добиваш пакетот што го плаќаш".
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,373
1,313
Скопје
Не сум на оптика, на бакар сум уште. Оптичката инсталација е донесена до зградава, низ мојов влез уште ја нема. Се сложувам дека секогаш излегуваат во право, ама неретко тоа оди на штета на корисниците на овој или оној начин. Конкретната забелешка ми беше за она "го добиваш пакетот што го плаќаш".
тапа .. кај мене во зграда две години се бркаме да наместат оптика (има во соседните згради одамана) не реагираа ништо, од кога пребега пола зграда на Неотел, што одма си наместија нивна инсталација за оптика, се појавија ликови од телеком да собираат потписи за да спреведат и они оптика :D и да прават анкета кој зашто се префлил, исти биле или поефтини нивните цени пошто, што е проблемот .. хахах
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,057
953
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@fuzzjaw па јас мислев на оптика си , еве вака чим си на бакар радувај се што добиваш 5 и 6 мбпс затоа што ресиверите ти земаат од интернетот и тоа ти го гарантирам 1012301230123012301023012031203210% со тоа што ти имаш линија 12ка и тие 5 6 мбпс другите ти идат кај ресиверите.
Тоа е тој проблем со бакарот , а на оптика го нема тоа.
Е сега ти имаш добра линија и затоа добиваш 5 6 и тоа е тоа немој да се нервираш , со тоа што ако не ти чини одма менувај провајдер или ако можеш гледај VDSL да ти наместат.
Е сега проблемот е што и тој VDSL не ти гарантира ништо со тоа што зависно колку си одалечен и колку е добар бакарот и колку ќе закачи.
Така да гледај оптика само да си ставиш и да си решиш проблемот одма.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,373
1,313
Скопје
@fuzzjaw па јас мислев на оптика си , еве вака чим си на бакар радувај се што добиваш 5 и 6 мбпс затоа што ресиверите ти земаат од интернетот и тоа ти го гарантирам 1012301230123012301023012031203210% со тоа што ти имаш линија 12ка и тие 5 6 мбпс другите ти идат кај ресиверите.
Тоа е тој проблем со бакарот , а на оптика го нема тоа.
Е сега ти имаш добра линија и затоа добиваш 5 6 и тоа е тоа немој да се нервираш , со тоа што ако не ти чини одма менувај провајдер или ако можеш гледај VDSL да ти наместат.
Е сега проблемот е што и тој VDSL не ти гарантира ништо со тоа што зависно колку си одалечен и колку е добар бакарот и колку ќе закачи.
Така да гледај оптика само да си ставиш и да си решиш проблемот одма.
само тоа е лек за 12GB на бакар ако има можност линијата да има оверхед за ресиверите, кај мене на времето кога сменив пошто идеше до 60, си добив тие 12 од договорот плус ресивереите два да работат вон тој лимит без проблем.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
185
203
Ако ти е за работа од дома, би одел со Телеком. Од искуство ти кажувам дека Телекабел (незз дали е бакар или оптика) имаат проблем со рутите. Тоа значи дека иако ќе имаш интернет дома, некои страни нема да ги отвара или ќе го отвара потешко. Ова го потврдувам со оправање на колеги кои работат од дома а се на Телекабел.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,725
2,997
@fuzzjaw па јас мислев на оптика си , еве вака чим си на бакар радувај се што добиваш 5 и 6 мбпс затоа што ресиверите ти земаат од интернетот и тоа ти го гарантирам 1012301230123012301023012031203210% со тоа што ти имаш линија 12ка и тие 5 6 мбпс другите ти идат кај ресиверите.
Тоа е тој проблем со бакарот , а на оптика го нема тоа.
Е сега ти имаш добра линија и затоа добиваш 5 6 и тоа е тоа немој да се нервираш , со тоа што ако не ти чини одма менувај провајдер или ако можеш гледај VDSL да ти наместат.
Е сега проблемот е што и тој VDSL не ти гарантира ништо со тоа што зависно колку си одалечен и колку е добар бакарот и колку ќе закачи.
Така да гледај оптика само да си ставиш и да си решиш проблемот одма.
Знам кај ми оди интернетот. Ама тоа не е мој проблем. Ако ми ветуваш, по договор, 12MB/s, треба да ми ги испорачаш. Ако не ми ги испорачуваш, намали ми ја месечната сметка или понуди ми друга алтернатива.

Да, се постабилни и по-reliable од Телекабел, иако сум немал мака ни со вториве, ама не се толку совршени како што тврдиш.

Проблемот со оптиката кај мене е што имаме претседател на куќен совет што верува дека оптичкиот кабел зрачи и ја избрка екипата кога дојдоа на монтажа. Треба да се соберат потписи и да се реши и тоа.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,057
953
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@fuzzjaw тебе бакарот ти дава 12мбпс друже ама ти не разбираш дека они од тоа 12мбпс ти тргаат за телевизијата.
Тука тебе ти е проблемот тргни ја телевизијата скрос откажи ја менуваааат пакет и сетинзи и добиваш поголем проток на интернет одма :)
А со таква како твојата зграда си имав и јас проблем ама им кажав ако нема ова нема да има ниедна кабелска сите ќе ги исечам јас да знаете бидејќи мене тој кабел ќе ми зрачи , а нема никаква врска.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,725
2,997
@fuzzjaw тебе бакарот ти дава 12мбпс друже ама ти не разбираш дека они од тоа 12мбпс ти тргаат за телевизијата.
Тука тебе ти е проблемот тргни ја телевизијата скрос откажи ја менуваааат пакет и сетинзи и добиваш поголем проток на интернет одма :)
А со таква како твојата зграда си имав и јас проблем ама им кажав ако нема ова нема да има ниедна кабелска сите ќе ги исечам јас да знаете бидејќи мене тој кабел ќе ми зрачи , а нема никаква врска.
Грешка си дека не разбирам, ама нејсе, не е тоа муабетот. Што ако сакам да ставам три телевизори дома? Секој да влече по 4 MB/s, останувам без интернет.

Ако нема техничка можност да остават overhead, нека не рекламираат нешто што не можат да го испорачаат. Како и да е, јас ти го разбирам муабетот, само сакав да ти кажам дека не секогаш го добиваш она што го плаќаш.

Ќе се повлечам од муабетов овде, мислам дека се разбравме а заминавме многу offtopic.

На темата, OP, ако имаш можност во зградата за оптика од Телекабел, 150/150 пакетот за 1,000 денари ти е супер солуција. Земи гигабитен рутер и терај.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,057
953
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@fuzzjaw па стави и да видиш дека ич интернет нема да имаш :)))))))))))))))))))) тоа е проблемот друже со бакарот, што никој не разбира како функционира.
Воедно они колку ресивери ставаш таков профил креираат и затоа немаш интернет. ти добиуваш 5 6 затоа што таков е направен профилот тргнати се другите за ресиверите.
Затоа на пример пред да ставиш 3 телевизори гледаат каква линија имаш ама со двете очи замижани и потоа кога ќе ти го начукаат оди види интернет колку ќе имаш :)

Иначе кога сме на темата нека си стави телекабел и нека тестира затоа што во телеком нема тестирање , а и воедно во телеком можно е првиот месец се да тера и да лета и после кога ќе се приклучи на тој извод друг корисник да не биде исто.
Затоа телекабел јас на сите им кажувам дека се ТОП дека немаат договор и можеш да ги тестираш 1 или 2 или 3 месеци и да видиш каква им е стабилноста и да си одлучиш сам.
Така да според мене јас кога би требало да бирам на пример помеѓи бакар и оптика јас во ниеден случај не би идел на бакар ако знам дека во мојата зграда има телекабел оптика.
 

spytronicmk

Intern
4 август 2017
70
20
Карпош 1-2 некој што веќе користи да даде предлог за оптика? По можност без договор.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,235
12,913
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Абе МаксТеВе јузери... ви сецка ли IDJTV бе? Хаде каналот мнооооогу сецка, цело време глави.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,235
12,913
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Теа Таировиќ и Теодора Џехверовиќ можеш да ги гледаш и на YT :)
Да бе, ама знаеш како е, секад е многу појако кога ќе ти ја погодат песната на радио па ќе се наежиш па ќе си запееш, одколку кога сам ќе си ја симнеш, па ставиш на усб па рокнеш у кола.

 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,235
12,913
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
541
1,341
Мене ме загрижува што воопшто ги знаете кои се тие. Ц ц ц
И јас мислев ко тебе, ама ги срчнав и јасно ми стана зошто ги знаат. Со фактот дека повеќе ги гледаат, него ли ги слушаат, Смоле и Брус повторно пораснаа во моите очи :)
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
489
373
Неотел
300/300 5tb за 1590 ден
Инсталација направена пред 5 дена, на мерење никако не оди донлоад повеќе од 200, уплоад оди до 280
Ќе се промени нешто ако реагирам или само бадијала нервози?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
230
190
Неотел
300/300 5tb за 1590 ден
Инсталација направена пред 5 дена, на мерење никако не оди донлоад повеќе од 200, уплоад оди до 280
Ќе се промени нешто ако реагирам или само бадијала нервози?
Пробај.
Ако не пробаш, најверојатно нема да се смени.
А за нервирање, или ќе се изнервираш - или не. Стопосто.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,394
2,157
Шифоњер
И сега, кој е најбоље интермец обезбедувач во ШК? Јас сум на Телеком оптика без договор со 50/50 и 600gb лимит месечно....таман ми е ама па во Магента ми е со ТВ и статичен тел и 2 мобилни со по 15гб = 3000ден/месечно.

ТВ не гледам со години, на статичниот само од ТОП ШОП ми вртат чат пат и ми треба нов мобилен, па се мислам да шибнам само статичен интернет (50/50 ми е доволно за курцање и работа од дома ама БИТНО е да биде стабилен) и евентуално да потпишам во А1 за две мобилни линии со по 100гб месечно, како бекап, иако мобилен интермец мнооогу малце трошам....чисто би зел 100че ради бекап ако нешто рикне на статичниот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,901
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно