• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар евтин таблет?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Дечки, кој е најдобар евтин таблет (колку за гледање јутуб видеа и филмови)?

Нема да се користи за игрици значи, стрикно веб и видео. Пожелно е да не е ужасно лош на перформанси општо гледано и да не има премногу стар софтвер. Не се разбирам од таблети воопшто така што ве молам да ме подучите што е битно што не е кога се купува, и каков уред да купам.

Мене ова ми изгледа као нешто валјда најдобро - 2 гига рам има и 5000MAh батерија, и андроид 10 (но нема гугл плеј сервиси шо не знам дали и колку е битно за јутуб гледање).


Или можда овој? Амазон Киндл звучи доста добро, има USB-C порта, исти спецификации ко хуавејот и истиот проблем со play services но видов дека со некој fire tool може да се додаде лесно и google play сервисите и продавницата (ако ми затреба):


А и цената е одлична за амазончево.
 
Последна промена:

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Батали ги овие , туку гледај да е добар чипсет по можност снапдрагон , да биде барем над 3гига рам по можност 4гига рам и батеријата над 6000mah . Значи добар чипсет и рамот да не ти кочи или сецка Андроидот и не мора да е нов и да биде над 64 гига интерна меморија со можност мемориска картичка вградување

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Последна промена:

mickeymkd

Intern
7 јануари 2009
413
42
Батали ги овие , туку гледај да е добар чипсет по можност снапдрагон , да биде барем над 3гига рам по можност 4гига рам и батеријата над 6000mah . Значи добар чипсет и рамот да не ти кочи или сецка Андроидот и не мора да е нов и да биде над 64 гига интерна меморија со можност мемориска картичка вградување

Sent from my SM-N986U using Tapatalk

Со овие спецификации што ги пиша таблетот не спаѓа во категорија евтин, туку минимум 2-3 пати поскап од таблетите наведени во првиот пост, ако се оди на ново. На старо незнам што има избор.

Според барањата мислам дека Kindle-от е добра опција.

Кај мене дома децата гледаат цртани на youtube на Lenovo tab 7 кој по перформанси е доста послаб од таблетите во првиот пост.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Со овие спецификации што ги пиша таблетот не спаѓа во категорија евтин, туку минимум 2-3 пати поскап од таблетите наведени во првиот пост, ако се оди на ново. На старо незнам што има избор.

Според барањата мислам дека Kindle-от е добра опција.

Кај мене дома децата гледаат цртани на youtube на Lenovo tab 7 кој по перформанси е доста послаб од таблетите во првиот пост.
Да се согласувам, тогаш во овој случај тогаш нека оди за Kindlle

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

sas_klar

Intern
8 јануари 2009
53
23
Skopje
sas_klar's setup  
Motherboard
B150
PSU
G4000
RAM
8 DDR4
Case
PowerBox
Mouse
Logi B110's
Keyboard
A4 teach
Monitor
LG
OS
Windows
Се продаваше некое табче прочепкај по огласите го видов пред некој ден мислам дека беше ок понуда ќе ти одговара.
Мислењето е автоматски споено:

Се продаваше некое табче прочепкај по огласите го видов пред некој ден мислам дека беше ок понуда ќе ти одговара.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Абе сите знаеме дека дефакто iPad е најдобар таблет за долгорочност, брзина, smooth experience, и као целина. Ама темава ја отворив не само за мене туку и за општо да можат луѓето да најдат показател за кои се добри (проверени по можност) буџет опции.

Го нарачав киндлето па ќе видиме. Сакав ново пошо гаранција, ново и се тоа. Видов дека има доста туторијали со виндоус алатка шо се вика FIRE TOOLBOX


да се смени и launcher и да се инсталира гугл плејстор со два клика - ефективно конвертирајќи го од Amazon рекламен таблет во нормален андроид таблет со солидни спецификации без рутирања и без никакви ризици:

View: https://www.youtube.com/watch?v=2sPdjNfW9I0&ab_channel=JonathanJones


View: https://www.youtube.com/watch?v=yLoymK65dJE&ab_channel=ChrisTitusTech
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Темава ми е од корист, па да се надоврзам со едно кратко прашање: има некоја специфична препорака за буџет таблет со релативно слаби спецификации, а добар екран? Би ми требал за читање на стрипови и книги со слики.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Темава ми е од корист, па да се надоврзам со едно кратко прашање: има некоја специфична препорака за буџет таблет со релативно слаби спецификации, а добар екран? Би ми требал за читање на стрипови и книги со слики.
Мислам дека треба да дефинираш колку добар екран бараш. Олед на пример тешко. Исто и резолуцијата гледам доста варира меѓу поевтините модели. Овој киндлето читав има добар брајтнес и океј вјуинг енглс, али ништо wow. Но би требало да е сосема доволно и солидно и за твојот јускејс.

Ако сакаш уште поевтино има во анхоч за некои 3000 и нешто Kindle Fire 7, кој нема толку сјајни рецензии и има и послаб екран, но е поевтин и пак можеш со оваа алаткава да го смениш во прилично stock андроид.

Шо знам...
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Дечки, кој е најдобар евтин таблет (колку за гледање јутуб видеа и филмови)?

Нема да се користи за игрици значи, стрикно веб и видео. Пожелно е да не е ужасно лош на перформанси општо гледано и да не има премногу стар софтвер. Не се разбирам од таблети воопшто така што ве молам да ме подучите што е битно што не е кога се купува, и каков уред да купам.

Мене ова ми изгледа као нешто валјда најдобро - 2 гига рам има и 5000MAh батерија, и андроид 10 (но нема гугл плеј сервиси шо не знам дали и колку е битно за јутуб гледање).


Или можда овој? Амазон Киндл звучи доста добро, има USB-C порта, исти спецификации ко хуавејот и истиот проблем со play services но видов дека со некој fire tool може да се додаде лесно и google play сервисите и продавницата (ако ми затреба):


А и цената е одлична за амазончево.
Имаш youtube vanced и било кој друг browser како замена за chrome ако не ти треба ништо друго.
Гледај да има добар екран, барем 720p пожелно 1080p, добар звук и добар wi-fi прием.
Имаш од Lenovo и Huawei солидни таблети за малку пари.

never give up
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,406
3,962
Скопје
Нема подобар евтин таблет од овој во моментов.

Display: 10.1” FHD+ 1920x1200RAM
Memory: 4GB LPDDR4X
Storage: 64GB (microSD 128GB)
Rear: 13.0MP CameraFront: 5.0MP camera
WiFi 802.11b/g/n/ac/ BT 5.0
Dual SIM (Nano SIM + Nano SIM)2G GSM/3G (WCDMA)/4G LTEGPS+GLONASS+BEIDOU
Battery: 6580mAh
Size: 243.6*162.4*8.9mmOS: Android 10.0
GRATIS: Leather Case* Optional Magnetic keyboard
High quality soundAudio Output: 3.5 mm headphoneAdditional


Во Анхоч истиот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Имаш youtube vanced и било кој друг browser како замена за chrome ако не ти треба ништо друго.
Гледај да има добар екран, барем 720p пожелно 1080p, добар звук и добар wi-fi прием.
Имаш од Lenovo и Huawei солидни таблети за малку пари.

never give up
Овие се сите со исти спецификации ко киндлето ама поскапи.

Нема подобар евтин таблет од овој во моментов.

Display: 10.1” FHD+ 1920x1200RAM
Memory: 4GB LPDDR4X
Storage: 64GB (microSD 128GB)
Rear: 13.0MP CameraFront: 5.0MP camera
WiFi 802.11b/g/n/ac/ BT 5.0
Dual SIM (Nano SIM + Nano SIM)2G GSM/3G (WCDMA)/4G LTEGPS+GLONASS+BEIDOU
Battery: 6580mAh
Size: 243.6*162.4*8.9mmOS: Android 10.0
GRATIS: Leather Case* Optional Magnetic keyboard
High quality soundAudio Output: 3.5 mm headphoneAdditional


Во Анхоч истиот.

Ова е дефинитивно топ за цената. На спецификации е дупло подобар од сиве дискутирани претходно, но и доследно поскап.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,522
858
Само да знаете , кога менувате Андроид ОС , Сток или РОМ кустомс и што и да е, тоа треба чипсетот да подржува најчесто Снапдрагон и понекои ексинос додека другите како медиатек,кирин мирин и слично тоа е тешко остварливо

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Само да знаете , кога менувате Андроид ОС , Сток или РОМ кустомс и што и да е, тоа треба чипсетот да подржува најчесто Снапдрагон и понекои ексинос додека другите како медиатек,кирин мирин и слично тоа е тешко остварливо

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
Во примерите што ги дадов ништо не менуваш освен launcher. Launcher ти е као скин/тема за оперативниот. Сам по себе е апликација. Оперативниот си останува истиот.

Потенцирав дека нема ни рутирање ни реинсталирње ниту чачкање во јадрото на системот. Се шо правиш е инсталираш/деинсталираш апликации. Киндлето си има андроид 9 инсталирано.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,156
Едно време имав ultra-budget таблет, мислам дека беше некој си 2500-3000 денари. Од тие таквите би бегал. Претпоставувам, било што и да земаш од Huaweii, Lenovo, Kindle ќе ти брка работа за твојата намена. Зашто пиша дека претежно ќе го користиш за YouTube и филмови, фокусирај се на дисплејот и батеријата.

Искрено, јас би идел на Kindle таблетот. Heck, ова е супер, особедно е одлично да им го купам на стариве да си играат Candy Crush и да скролаат по Фејсбук. Најдобро ќе им заврши работа. :)
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Blackview не би земал и гратис да го даваат, не знаеш колку ми поминале низ раце во сервис, катастрофален и хардвер и софтвер.
Huawei i Lenovo иако послаби по спецификации имаат далеку подобар софтвер и ќе работат подобро од овој.
Твој е изборот
Овие се сите со исти спецификации ко киндлето ама поскапи.
Ова е дефинитивно топ за цената. На спецификации е дупло подобар од сиве дискутирани претходно, но и доследно поскап.
never give up
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Едно време имав ultra-budget таблет, мислам дека беше некој си 2500-3000 денари. Од тие таквите би бегал. Претпоставувам, било што и да земаш од Huaweii, Lenovo, Kindle ќе ти брка работа за твојата намена. Зашто пиша дека претежно ќе го користиш за YouTube и филмови, фокусирај се на дисплејот и батеријата.

Искрено, јас би идел на Kindle таблетот. Heck, ова е супер, особедно е одлично да им го купам на стариве да си играат Candy Crush и да скролаат по Фејсбук. Најдобро ќе им заврши работа. :)
За игрици читав дека не е баш - пошо графичката била слаба. Ама кенди краш не е нешто захтевно па валјда ќе е океј. Ако сакаш коа ќе стигне ќе ти кажам колку добро тера кенди краш на него. Инаку се слагам, гледав рецензии и дефинитивно е топ хардвер за цената.

Моја претпоставка е дека Амазон за да врзува луѓе во екосистемот оди со непостоечка маржа и затоа е као модел толку евтин. 89 долари го продаваат на амазон.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Баш за медиатек можеш полесно да поминиш, грото ефтини таблети се медиатек или Spreadtrum и има милион ромови.
Само да знаете , кога менувате Андроид ОС , Сток или РОМ кустомс и што и да е, тоа треба чипсетот да подржува најчесто Снапдрагон и понекои ексинос додека другите како медиатек,кирин мирин и слично тоа е тешко остварливо

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
never give up
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,156
Моја претпоставка е дека Амазон за да врзува луѓе во екосистемот оди со непостоечка маржа и затоа е као модел толку евтин. 89 долари го продаваат на амазон.
Да бе, чиста работа. Со него ти идат разни Амазон сервиси што се one-click и ептен симплифицирани. Башка како консупција за Амазон услуги (Киндл, Прајм). Така да, мислам дека е најбоље.

Баш за медиатек можеш полесно да поминиш, грото ефтини таблети се медиатек или Spreadtrum и има милион ромови.
Додека го има Kindle-ов, не се исплати да се гледаат други работи во тој ценовен ранг.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
топ е fire tablet-от .. малиов дома душа му вади, netflix/youtube/talking tom и се пропратно. Лупан/паѓан .. батерија вози екстра.
Едино минус што е врзан со амазон и за гугл ствари треба side load малце малтретирање. Ама еве па има и доста од стварите што ги има истите и за amazon market, порано беа многу помалце.

Предтоа леново имаше друг, што беше поскап ем на папир и јак .. ама повеќе време на пунач помина одколку во користење, и на тој се фрустрирав од што беше спор дур пуштиш нешто :D

kindle fire от за цената е бонбона по се што имам пробано, респонзивен е, ок тач, батерија реални саати.
Мислењето е автоматски споено:

За игрици читав дека не е баш - пошо графичката била слаба. Ама кенди краш не е нешто захтевно па валјда ќе е океј. Ако сакаш коа ќе стигне ќе ти кажам колку добро тера кенди краш на него. Инаку се слагам, гледав рецензии и дефинитивно е топ хардвер за цената.

Моја претпоставка е дека Амазон за да врзува луѓе во екосистемот оди со непостоечка маржа и затоа е као модел толку евтин. 89 долари го продаваат на амазон.
Немаш гајле за candy crаsh ја има и на амазон стор, talking tom and friends позахтевна е, и вози без проблем глатко.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
топ е fire tablet-от .. малиов дома душа му вади, netflix/youtube/talking tom и се пропратно. Лупан/паѓан .. батерија вози екстра.
Едино минус што е врзан со амазон и за гугл ствари треба side load малце малтретирање. Ама еве па има и доста од стварите што ги има истите и за amazon market, порано беа многу помалце.

Предтоа леново имаше друг, што беше поскап ем на папир и јак .. ама повеќе време на пунач помина одколку во користење, и на тој се фрустрирав од што беше спор дур пуштиш нешто :D

kindle fire от за цената е бонбона по се што имам пробано, респонзивен е, ок тач, батерија реални саати.
Мислењето е автоматски споено:


Немаш гајле за candy crаsh ја има и на амазон стор, talking tom and friends позахтевна е, и вози без проблем глатко.
Ете тоа се бара - first hand experience. Патем сигурно веќе не се замараш ама виде тоа што ставив FIRE TOOLBOX дека сеа е ептен лесно да ставиш лончер и гугл плеј, па дури и целосно да ги отстраниш сите Амазон апликации и тракинг?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,737
3,104
Што па толку ти пречи амазон сторот што инсистираш на гугл плеј?
Често пати амазон знае да даде премиум апликации и игри бесплатно, нешто што гугл никогаш не го направил. А и некако попрегледен е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,007
5,436
Мелмак
Што па толку ти пречи амазон сторот што инсистираш на гугл плеј?
Често пати амазон знае да даде премиум апликации и игри бесплатно, нешто што гугл никогаш не го направил. А и некако попрегледен е.
Гугл плеј ми треба во случај да фалат апликации како Webtoon (бесплатни стрипови) кои ги следам на Амазон стор. Амазон сторот ќе го оставам во секој случај. Исто така хром броусер во случај броусерот на амазон да не е добар. Нема никаков проблем да имаш 2 стора на уредот. На самсунг телефоните како имам и самсунг и гугл стор?

Ќе го тргнам амазон скинот и ќе ги тргнам тракинг стварите од амазон. Премиум игри не ми требаат (игри ко шо кажав нема да се играат на таблетот). А и премиум апликации валјда не ми требаат - ко шо кажав - броусер + јутуб + стрипови ќе се користи.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,572
3,732
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Од каде нарачавте Kindle?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,160
1,116
Скопје
Од каде нарачавте Kindle?
јас од УК директ, и тоа на намалена цена (редовно за празници и сл.). Пошто имав човек да го донесе .. иначе локално ваљда само анхоч носи kindle/fire kindle и сл.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,080
502
Темава ми е од корист, па да се надоврзам со едно кратко прашање: има некоја специфична препорака за буџет таблет со релативно слаби спецификации, а добар екран? Би ми требал за читање на стрипови и книги со слики.
Ако ти е исклучиво за тоа барај на старо iPad 3/4 со iOS 6 или iOS 7. Екранот е лудница, штета што многу тешко се прави downgrade на оперативниот.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,096
Мислења
838,428
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно