1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобар Custom ROM?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Rikimaru, 4 Април 2020.

1. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    Здраво дечки,

Ми текна ќе рутовам мобилен и ќе снимам Custom ROM да ги свежнам работите малку. Кој е моментално најдобар custom ROM базиран на A10. Искуства? Мислења?

Поздрав, убава вечер.

2. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,451
    917
    1 Април 2012
    Машко
    Ауу каков троубек на 2014

Шала на страна, андроид е доволно развиен оперативен систем па кастум ромови веќе не нудат нешто многу поразлично. Мислам дека нема да имаш некои бенефити ако флешнеш ром, едино може да имаш полоша камера и battery drain багови. Ако ти е чисто од досада флешни било што колку да смениш.

На artweb и Rikimaru им се допаѓа ова.
  3. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
    LineageOS

На NikolovskiM и Rikimaru им се допаѓа ова.
  4. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    Исто го гледав.

5. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,451
    917
    1 Април 2012
    Машко
    По начинов на кој што пишуваш претпоставувам прв пат ќе ти е да флешуваш ромови, така да пиши на гугл xda <модел на телефон> и види кои ромови се достапни за твојот телефон. Кога ќе знаеме што е достапно можеме да ти дадеме понатамошни предлози.

6. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    LineageOS гледав најспремна сцена имаат и го апдејтираат редовно. Мојот телефон моментално не е во списокот ама имаат бета верзија за мојот телефон. Други ромови не видов да бидам искрен.

7. mrkela2009

mrkela2009
    Gaining Experience

172
    188
    24 Јануари 2010
    Машко
    ништо нема за твојот тел на хда, тешко дека ќе начекаш некој стабилен ром како линеаг ос.

8. Steam.

Steam.
    On your way to fame

821
    743
    31 Мај 2011
    истото ќе го кажам. Едини мерак може да ти биде clean android look, без никакви џиџи миџи од било кој производител. Ама знај дека на скоро сите, полоша камера ќе имаш него stock, убедливо. Веќе 99% од featuresот што порано сме се утепувале да ги ставиме на телефон, како custom toggles и што знам што, веќе ги има на телефон.

Маша, Kajsibebraat и на psyside им се допаѓа ова.
  9. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    Не дека ми треба или барам некој feature што го немам. OxygenOS е релативно најспремен и најбрз мобилен OS и 10ка ќе добијам за брзо. Досадно ми е. Сакам да научам како се прави тоа (рутовање, флешовање, итн.) и да се дешава нешто во карантинов. Ништо друго.
    Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација

Последна промена: 4 Април 2020
  10. Steam.

Steam.
    On your way to fame

821
    743
    31 Мај 2011
    тешко за а10кава и новиве exynosи уште да најдеш нешто, можда ако се снајдеш со некој project treble ром ама не верувам дека уште има некој што му работи се на а10ката поготово. а тоа за oxygenOS, тоа е целата фора, тој е најclean од повеќето ромови на производителиве. Ама не е тоа тоа, пак нивни ствари имаат. Кога ќе имаш телефон само со Phone/calendar/calc/file manager и сетинзите, тогаш е чист и си го правиш по свој ќејф. Плеј стор по потреба. едино еднаш за contact sync и тоа е тоа. Пак премногу гомна имаат и oneplus, кога ќе споредиш со нешто од стилот на Lineage/slimrom на времето што беше.

11. psyside

psyside
    Rising Star

26,735
    27,414
    4 Септември 2008
    Кој е бенефитот од помалце гомна?

12. mankanos

mankanos
    Intern

48
    14
    30 Септември 2017
    Машко
    Еве ти листа од ром-с , можеш секој да си го пробуваш па кој ќе ти се свидне тиа
    Прво инсталирај си twrp

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Steam.

Steam.
    On your way to fame

821
    743
    31 Мај 2011
    рандом сервиси сум имал на самсунг, поготово на S6 кај што самиот чипсет e powerhungry, да ми јадат батерија уште толку. Идеш у battery и само гледаш Android OS, повеќе од 40% од батеријата. И милион ресети не го фикснувале, нити пак рефлашови од Odin. едноставно некој рандом wakelock ми ја цицаше батеријата, ненормално. Исто и милион проблеми со google play services, и од него рандом battery drains се дешавале, и не само на еден телефон. Тој проблем сум го немал пример, на не сток rom. Било што друго. Само да не е тој што доаѓа со апдејтите.

И пред се, преферирам Андроид, без One UI или остали самсунг ствари, општо од било кој производител. Ко што доаѓа, е најубав.

14. psyside

psyside
    Rising Star

26,735
    27,414
    4 Септември 2008
    2020 e така, каква S6, а и никој не кажа дека зборам за Samsung. Прашањето беше кој е бенефитот, она што го спомна може да се случи и на супер сток уред, со 1 апликација да е а да има wakelocks.

Значи повторно, пример кај OP7p, кој е реалниот бенефит од де-блоат, или празен софтвер?

15. Steam.

Steam.
    On your way to fame

821
    743
    31 Мај 2011
    а што пишав јас прво? дека нема потреба веќе. Поготово на тој телефон. Бенефитот е мерак. Нели пред се, ИТ форум е, меракот си го правиме сите :)

и нешто исто битно, дури и чистиве телефони, доаѓаат со некои апликации што јас лично никогаш не би ги употребил, имено google play music, movies & tv, јутубот сток исто не го користам, само vanced, а на 99% од сток ромовите(само на некои модели на xiaomi, и на МНОГУ малку од самсунзиве сум можел) не сум можел да disableнам некои апликации, што непотребно ми излага да ги апдејтирам нив. ете и тоа, го изумив.денешно време, гугл испаѓа bloatware, до некаде. @psyside

Последна промена: 5 Април 2020
    На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,451
    917
    1 Април 2012
    Машко
    Чекајте другари јас разбрав дека членов сака ром базиран на А10 (ваљда мисли андроид 10), а има oneplus според коментаров

17. psyside

psyside
    Rising Star

26,735
    27,414
    4 Септември 2008
    Сакав да кажам дека новиве уреди се толку многу моќни, што трпат буквалн 150 апликации на уредот без да зуцнат. Проблемот со wakelocks е исто така минато, ако си член на ит форум, ги имам ставено сите апликации кои не ги користам често во deep sleep, исклучен мобилен интернет кога сум дома, и батеријата е стуб.

А за блоат и не, Samsung pass, browser, health, bixby routines како пример - сите овие се за некој блоат, ама ако ги користи ќе сфати колку се всушност корисни и се ДАЛЕКУ од блоат. За се друго постои ADB shell.

На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,333
    780
    12 Април 2017
    Машко
    Ако е само андроид верзијата битна, 5Т ќе добие 10-ка за скоро време.

Мене ми изгледа оти му е досадно во карантин па бара занимација :D

19. psyside

psyside
    Rising Star

26,735
    27,414
    4 Септември 2008
    Да де, свесен сум. Зборев во друг контекст.

20. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    Валјда тоа ќе правам како што ми се гледа. Thx.

21. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    A10=Android10 се извинувам за недоразбирањето.

22. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    Причината за поседување на чист ROM е задоволување на нрдската потреба да си под контрола на секој фајл во твојот систем. Буквално СE' што не ми треба бришам, бидејќи го навредува моето трпение и интелигенција да стои инсталирано ако е тоа против моите желби. OCD-то тука игра голема улога исто така. Луѓе како тебе коишто тој нагон го туркаат во позадина поради задоволување на други потреби (како што се подобра камера и не знам што друго бидејќи нема) го гледаат како компромис бидејќи добиле нешто друго.

Ете има голем број коишто така не мислат. И потребата за најчист најсток РОМ во мојот случај и во случајот на голем број од оние што земаат OP е на прво место без преседан и секогаш ќе биде. Сакам на секој фајл да му дадам зелено светло за да постои на дискот и секоја апликација да биде одобрена за да постои. Аргументот дека денешно време таков bloatware не го кочи системот како што го кочеше (иако се уште има импакт на перформанси) ти е безвезе во случајов бидејќи си го припишуваш за себе. Како што гледаш причината за поседување таков РОМ кај мене и кај други не е перформансот туку почитување на едно повисоко начело од нрдската култура. И бидејќи немав пари за Пиксел на времето купив OP бидејќи имаат само 2-3 нивни апликации и сето друго од апликации и UX е сток Андроид. А флешувањето и рутовањето ќе ми даде поголема моќ да ги задоволам тие потреби за тотална контрола на file system-от. Па ќе бришам што ми душа сака. LineageOS е базиран на сток Андроид, така што најчисто што може ќе го држам. И не е дека се плашам од апликации имам точно 96 свои апликации снимено. Ама сите имаат моја дозвола да постојат и добивам чувство на унија и зен во мојот систем.

Ако можам да трошам саати и саати да го средам Win10 после реинсталација и да бришам системски фајлови, програми, сервиси, да подесувам стартап, пермисии, регистри фиксови, можам барем и фракција од времето да потрошам во оптимизација на андроидот за истото чувство да го добијам. И како што е типично за тебе сега можеби смислуваш начин да ја оправдаш својата позиција со генерални коментари од типот ама на луѓето не им смета и не треба да им смета, ама сети се дека публиката е создадена од индивидуалци со специфични потреби и к** ме боли кому што треба во неговиот случај. Очекувам да речиш фала богу валидни се аргументите за твојот случај и ги почитувам наместо твоето нормално булшит ама ти си знаеш. You be you.

На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Viktorviksa
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,018
  2. pilch@rd
    Одговори:
    39
    Прегледи: