1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар Custom ROM за Xperia X8 досега...

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од [email protected], 29 Јули 2011.

 1. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Само што завршив со инсталацијата на најновиот ром од xda developers разивван специјално за Sony Erricsson X8. По потрагата од неколку денови, разгледав околу 10 различни ромови, но сепак секој од нив имаше по некој помал/поголем баг кој што ја расипуваше целата работа/ т.е уживање во целосно компатибилен ром за X8. Веќе и официјално беше кажано од СЕ дека апдејт/софтвер за X8/ X10Mini /X10MiniPro нема да има, па за да не останеме забораввени во времето, последна надеж гледаме во custom ромовите кои од ден на ден се се повеќе усовршени и со што помал број на багови. Па така јас на мојот телефон го инсталирав следниот ром: Custom ROM FroyoBread 2.2.9 CM6.2.0 V009. Со самото инсталирање на ромов, веднаш се забележа разликата од андроид 2.1 до 2.2 Froyo. :D Сега за сега замо има мал проблем со камерата, со која не можеш да сликаш со целоосна големина( лимитирано е на VGA квалитет), како и проблемот со нефункционирањето на сензорот за светлина. Други багови сега за сега не забелажав. Сега да ја објаснам постапката на инсталација на ромов:

  1.Спуштетего го Фајлов
  2.Преименувајтего во update.zip
  3.Потоа копирај те го на картичката на телефонот и не го ставајте го никаков фолдер
  4.Потоа направет Boot to xRecovery односно влезете во програмата и стиснете првин buck up па потоа продолжете кон следниот чекор
  5.Стиснете install update.zip from sdcard од менито на xRecovery
  6. Па коа ке заврши инсталирањето притиснете Factory Reset од менито xRecovery
  7.Потоа стиснете Reboot и првиот рестарт трае подолго

  Што содржи ромот
  Clean stock CM6
  Lightweight: 107MB of free RAM.
  X8Gesture v007, X8Undervolt v001, X8MDDI v001
  Gingerbread's theme
  Gingerbread's CRT screen on/off animation
  CM7's Edge Glow effect.
  Gingerbread's Froyo/Rotary/Revamped/Lense lockscreen
  Random lockscreen
  Gingerbread's cursor handler
  Gingerbread's improved copy/paste
  Random CM6 or CM7 bootscreen
  Better Arabic and RTL languages rendering
  Gingerbread's localization
  Configuration section
  Video recording
  FM Radio
  Froyo native Apps2SD
  Market works fine
  Nodification LED
  Brightness
  Offline charging
  Headphone jack detect
  WiFi
  Audio Mixer
  Video playback
  YouTube with or without HQ
  GSM/3G/HSPA/Data/SMS
  Sensors
  Sound
  Open GL/3D
  SD card
  Vibration
  GPS
  Bluetooth
  USB storage

  Багови:
  Auto brightness works incorrectly? I need test and feed back.
  DSP Manager works incorrectly (Непотребно за мене па и за другите ) :)
  Some video players don't work. (Непотребно за мене па и за другите ) :)

  Слики:

  [​IMG]
  [​IMG]

  НАПОМЕНА!!!

  Внимавајте како, и што работите бидејки можете да го зезнеете телефонот, поради погрешно работење со ромот поради неправилна инсталација на истиот.
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Стара е оваа верзија бе. Јас ја користам v20 од doixanh. Подобра е каде-каде.
   
 3. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  а знам дека е стара ама и други ми ја прдложија баш таа бидејки наводно била најстабилна. ТИ ја имаш инсталирано оваа x20? Гледам дека v23 е најновата, но сепак не се осмелувам да ја инсталирам. Што велиш ти за оваа v23? :)
   
 4. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Абе знам дека е стара ама и други ми ја предложија баш таа бидејки наводно била најстабилна. ТИ ја имаш инсталирано оваа v20? Гледам дека v23 е најновата, но сепак не се осмелувам да ја инсталирам. Што велиш ти за оваа v23? :) Истотака ме интересира, која верзија на андроид е таа v20, бидејки пишува 2.2.9, па би требало да е 2.2 т.е Froyo. И уште нешто, како е потрошувачката на батеријата со таа верзија што ти ја користиш, бидејки имам прочитано дека верзија понова од 2.1 ке ја троши батеријата побрзо од основниот 2.1 андроид.
   
 5. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Верзијата 20 е 2.2.9 Андроид,со 2.6.29 Кернел.
  Инаку за батеријата да ти кажам прилично добра е. Со слушање музика,сурфање на интернет и правење муабет(10-15 мин дневно некаде) батериајта знае да држи и до 3 дена. Ова ми е скриншат од пред некое време.
  Уште пола батерија имав некаде(45 %) Со слушање музика саат време некаде дневно,малку сурфање на интернет преку вај-фи.
  [​IMG]

  Инаку за верзијата 23,јас не би ја инсталирал бидејки е сеуште во бета верзија. Има многу глупости(според мене),во повекето се апдејтувани последните гугл апликации,и некои бут-анимации и сл. Тие работи не ми се потребни мене,па така да оваа верзија ми работи одлично. Би ти препорачал да ја пробаш. ;)
   
  1 person likes this.
 6. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Аха велиш дека оваа е чиста верзија без додавани многу глупости...Значи ромот си го презел од овој линк и си ја инсталирај V20 од ромовите така? Кажи ми дали во таа верзија има некои багово што ги имаш забележено досега? Знам некои се жалат на камерата, блутут, лед нотификациите итн..Ако можеш да пишеш би ти бил благодарен. :) Истотака со самото ова што си го рутирал телефонот ја губиш и фабричката гаранција така?
   
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Да,од таму ми е симнат. А за багови имам приметено дека само лед нотификациите не работат,и камерата знае да се поремети после некое време сликање. Блутутот си работи супер,синоќа баш ми праќаа преку него. :)
  А за гаранцијата не знам да ти кажам право. Мислам дека ке си важи уште,нема врска тоа како што знам јас. :)
   
 8. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Аха ок ,супер, само некако ми пречи што нема да работат овие ЛЕД нотификацииве..Подобро да не работеше сензорот за светлина отколку тие, ама што е тука е. Гледам во v09 што ја имам опишано во првиот пост работат и лед нотификациите, па затоа го ставив тој ром...Што велиш ти на ова?
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Таа верзија е стара,а во оваа има повеке работи средени отколку во таа. Мене лично не ми се важни тие "ламбички што светат",пошто го проверувам телефонот од време на време. :D
   
 10. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  А што е работата со V21 i V22? Не се добри, не се оптимизирани или нешо друго е во прашање штом си се одлучил за 20-ката. Мене ми личи дека од 20-ката па нагоре се само шминкани, и скоро ништо не е сменето во нив. Добро штом велиш дека 20-ката е најдобра таа ке ја спуштам и инсталирам.
   
 11. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Може ли да ми кажете од лично искуство како се однесуваат овие верзии во поглед на брзина на апликациите и одзив на разни команди. Бидејќи некаде читав дека прцесорот е премногу спор за да ги опслужи поновите верзии а андриод?
  И дали ако не ми се допадне новата верзија, ќе можам да ја вратам оргиналната ос СЕ.
   
 12. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Алекс еве баш сега го прашував членот што има одговорено на темава како се однесува новиот ром од froyo 2.2 кој што сакаш да го инсталирам. Во поглед на брзината бил ОК, не ја празнел батееријата брзо итн.Па да процесорот не е доволен да ги опслужи поновите верзии на андроид 2.3>, но со 2.2 ке фура. Сепак сметај дека ова се custom оптимизирани ромови кои се правени да функционираат прилично добро, со одредени багови, кои што со тек на време се поправаат. :)
   
 13. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Види што најдов, според авторот на ромот овој ром е без багови, т.е се работи одлично. Како единствен "баг" ако може да се нарече така е сензорот за светлина, кој што правел да биде екранот потемен. Ова пишува на неговата официјална XDA страница:

  Линк1
  Официјалната страна на racht

  Линк за Download на ромот

  Што мислиш сега за овој ром, кој според него нема багови? :)
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Како што ти кажа [email protected],овие кастум ромови се оптимизирани за Xperia X8,и работат добро. Како 2.2 така и 2.3 кастум ромовите.

  Го користев и тој ром едно време. Тука некаде се и двата. Првен беше пуштен овој на racht па после него го пушти и dx неговиот ром,FroyoBread.
  Овој Флојото има само подобри копчиња. Исто и кај него прави проблем камерата некогаш,после одреден број на направени слики.
  Мислам дека нема да згрешиш ако го ставиш FroyoBread v20. Ова се промените од v20 до v23b т.е последната верзија моментално од 27 ми овој месец.
   
 15. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Епа бев решен да го ставам v20 , но овој ром што сега го најдов ме стави во дилема.. :zbunet3: За овој на racht барем пишува дека е без багови, освен тоа со камерата што ми ја кажуваш...Ајде помогни, малку како да се извлечам од дилемава, со што е подобар тој v20 од овој на racht? :) И уште нешто со инсталирање на custom ром се губи и гаранцијата...Ти на твојот имаш гаранција или помина, па тогаш го стави ромот?
   
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Имам гаранција јас. После една недела користење фабрички ром,а и додека ми стана јасно како да инсталирам рекавери и кастум ром,ставив кастум ром. :))
  За двата рома ти кажав,racht првен го пушти тој ром,па после кратко време и dx направи своја верзија. Некои ситници мислам дека се подобро оптимизирани кај dx.
  Пробај ги и двата ако толку се мислиш меѓу нив,иако јас би ти рекол да си го инсталираш FroyoBread v20. :)
   
 17. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Добро ке го ставам FroyoBread v20 тогаш..Па макар и да ја изгубиш гаранцијата, фала му на бога телефонот има само 1 година гаранција, која секако ке му помине и да ставиш и да не ставиш custom ром. :)
   
 18. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Паметно од твоја страна. :D
   
 19. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Фала од твоја страна за помошта при избор на ромот. Инаку оваа 2.1 верзија не се трпи..Не подржува понови апликации од маркетот, нема некои напредни функции како кај 2.2 итн Сепак друго си е со понов софтвер..:) Имаш реп+ за помошта. :)

  УПС..:( не можам да ти дадам, бидејки веќе сум ти дал претходно. Ајде следен пат.
   
 20. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  2.2. е многу побрз од фабричкиот. Имаш многу можности со кастум ром. Ако случајно не се снајдеш нешто контактирај ме по ПП,ке ти помогнам ако можам. :)
  Инаку фала за реп.
   
 21. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Нема проблем, веќе симнав детално упатство за рутирање и инсталација на ром. Ако сепак има нешто каде што нема да се снајдам кете контактирам.. :D
   
 22. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Па пиши после што си направил и како си прошол.
  Еве и јас почнав да читам почетни чекори, но заглавив на басебандот, пишува дека треба 015 со 2.1.1.А.0.6, кај мене е 006 со 2.0.1.А.0.47. Пробувам да апдејтувам со PCComp ми вика дека имам најнови верзии и не сака. Најверојатно ке треба со флеш. но тоа после одмори ќе пробам.
   
 23. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  Го имаш надоградено со PC Companion, софтверот претходно или воопшто го немаш чепкано телефонотт откако го имаш купено? И да ако си започнал со рутирање мора да ја имаш baseband верзијата 2.1.1.А.0.6 за да можеш да го рутираш, и потоа да инсталираш друг ром. :)
   
 24. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Симни си SEUS и апдејтувај го преку него. Следи ги инструкциите и ке го средиш. А за рутирањето симни си го само SuperOneClick.
   
 25. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  449
  380
  28 Јануари 2008
  Машко
  Да, првиот упграде го правев преку PC Comp..
  Сега го инсталирав на друг компјутер и ми понуди нова верзија, што значи без проблем ќе го надоградам.
  Но прво сакам да бекапирам ствари што имам у телефонот (именик, логови и слично).
  Дали ако направам бекап со неговата вградена алатка, после апгрејдот
  ќе можам да го вратам без проблем.
   

Сподели

Вчитување...